کاخ سفید: گزارش‌ توافق براى گفتگوی مستقیم با ایران صحت ندارد

به روز شده:  01:52 گرينويچ - 21 اکتبر 2012 - 30 مهر 1391
برنامه هسته ای ایران

تامی ویتور در واکنش به گزارش روزنامه نیویورک تایمز درباره موافقت ایران و آمریکا برای گفتگوی مسقیم گفت این موضوع صحت ندارد

تامی ویتور، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه ای، خبر روزنامه نیویورک تایمز مبنی بر گفتگوی مسقیم دولت آمریکا و ایران درباره برنامه هسته ای ایران را رد کرده است.

روزنامه نیویورک تایمز روز شنبه (۲۹ مهرماه) به نقل از مقام‌های ناشناس در دولت باراک اوباما، در گزارشی نوشته است مقام‌های ایرانی و آمریکایی موافقت کرده اند بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، درباره برنامه هسته ای ایران به طور مستقیم گفتگو کنند.

در بیانیه آقای ویتور آمده است: "ما به همکار ی خود با گروه ۱+۵ برای دستیابی به یک راه حل دیپلماتیک ادامه می‌دهیم و از ابتدا آمادگی خود را برای دیدارهای دو جانبه اعلام کرده ایم."

اما وی اضافه کرده است: "اینکه ایران و آمریکا مواففت کرده اند بعد از انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا، گفتگوی مستقیم و یا هر نوع دیدار دیگر با یکدیگر داشته باشند، صحت ندارد."

آقای ویتور در ادامه به تاکید باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا درباره جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی اشاره کرده است.

این در حالی است که روز شنبه فریدون عباسی دوانی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت که "اگر حقوق هسته ای ایران تامین شود، مذاکرات با گروه ۱+۵ مطمئنا به نتیجه می‌رسد."

ایران می‌گوید اهداف برنامه هسته ای اش صلح آمیز است، اما غرب در این زمینه ابراز نگرانی می‌کند.

گزارش روزنامه نیویورک تایمز تنها دو روز پیش از سومین و آخرین مناظره میان باراک اوباما و رقیب او میت رامنی منتشر می‌شود.

موضوع اصلی این مناظره سیاست‌های خارجی آمریکا خواهد بود.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در کمتر از دو هفته دیگر برگزار خواهد شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.