بررسی روزنامه‌های صبح یکشنبه تهران – سی ام مهر

به روز شده:  03:41 گرينويچ - 21 اکتبر 2012 - 30 مهر 1391

روزنامه‌های صبح امروز تهران در تیترهای اول خود از سقوط اتوبوس دختران دانش آموز در جاده‌های خوزستان نوشته و از سوگواری مردم منطقه خبر داده و خواستار مسئولیت پذیری مسئولان شده اند.

نقد نامه رییس جمهور برای درخواست دیدار از زندان اوین، سیاست‌های اشتباه بانک مرکزی و تشریح وضعیت اقتصادی سخت‌تر از زمان جنگ از جمله دیگر مطالب این روزنامه‌هاست.

چه کسی پاسخگوی چرایی این حوادث است؟

صفحه اول اعتماد

تیتر و عکس‌های صفحه اول اعتماد

رسول بابائی در مقاله ای در کلیک آرمان نوشته پیش از تعطیلی پنجشنبه‌ها در مدارس، دانش‌آموزان مقطع راهنمایی دو ساعت در هفته به صورت تئوری و یک روز به صورت عملی تحت آموزش‌ دفاعی قرار می‌گرفتند. در مقطع دبیرستان هم سه ساعت آموزش نظری و سه روز آموزش عملی دفاعی برای دانش‌آموزان در نظر گرفته می‌شد که بخش‌های عملی در مدرسه یا نزدیکترین پایگاه یا پادگان بسیج تشکیل می‌شد. با مطرح شدن تعطیلی پنجشنبه‌ها، آموزش و پرورش، ساعات آموزش آمادگی دفاعی در دبیرستان دو ساعت شد که یک ساعت آن به صورت حضوری و یک ساعت دیگر در قالب اردوهای راهیان نور تشکیل می‌شود.

به نوشته این مقاله بر همین اساس دانش‌آموزان چهار روز به اردوی راهیان نور اعزام می‌شوند تا ضمن بازدید از مناطق جنگی، آموزش‌های عملی لازم جهت درس دفاعی را فرا بگیرند. دو روز از این مدت به رفت و برگشت اختصاص داده می‌شود. مدیرکل ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات آموزش و پرورش مهرماه ۹۱ در خصوص اجباری بودن یا نبودن این اردوها برای دانش‌آموزان به خبرآنلاین گفته بود: اردوی راهیان نور بخشی از درس آمادگی دفاعی دانش‌آموزان است.

در ادامه این مقاله از قول سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات بعد از حادثه کشته شدن ۲۶ دانش‌آموز دختر بروجنی آمده این اردو جزو آموزش دفاعی دانش‌آموزان محسوب می‌شود و اجباری است اما وقتی اطمینان از امنیت دانش‌آموزان، وجود ندارد نباید اجباری باشد.

دست کم عذرخواهی کنید

کلیک ابتکار در سرمقاله خود با عنوان دستکم عذرخواهی کنید یادآوری کرده که روز وقوع حادثه در اخبار سراسری مهم‌ترین خبر خشم سراسری اروپا از سیاست‌های ریاضتی بود و بعد انفجار در بیروت و بعد از پانزده دقیقه رسید به خبر کشته شدن ۲۶ دانش آموز در جاده‌های خوزستان .

به نوشته فضل الله یاری در این مقاله تا لحظه تنظیم این یادداشت (که بیش از ۳۰ ساعت از حادثه می‌گذرد) مسئولان کشوری مربوط با این تصادف مانند ستاد راهیان نور و وزارت آموزش و پرورش نه تنها به این اتفاق واکنشی نشان ندادند، بلکه در برابر اصرار برای واکنش مناسب نیز مقاومت کردند.

در پایان سرمقاله ابتکار آمده بدون تردید تا لحظه چاپ این نوشته مسولان بسیاری با آغاز روند تسلیت گویی، مسابقه خود را آغاز خواهند کرد، ضمن انتشار پیام‌های تسلیت خود در رسانه‌ها احتمالا در کنار خانواده‌های قربانیان حاضر خواهند شد و عکس یادگاری هم خواهند گرفت، اما آنچه که در این باره به ذهن می‌رسد این است که آیا مسئولانی که معمولا هیچ گاه مقصر نیستند و هیچ واژه ای که معنای ”عذرخواهی" بدهد در قاموس شان وجود ندارد، چرا باید از یک پیام تسلیت خشک و خالی- که در هجوم توفان مصیبت و اندوه برای هر انسانی غنیمت است- دریغ می‌کنند؟

عماد افروغ در کلیک تهران امروز در مقاله ای به همین موضوع پرداخته و نوشته رابطه قدرت و مسئولیت، رابطه‌ای انکارناپذیر است. هر جا قدرت هست، مسئولیت نیز در کنار آن وجود دارد. مسئولان هم باید در برابر عمل خود پاسخگو باشند و هم در برابر بی‌عملی خود. این موضوع به این معناست که اگر دولتمردان باید در جایی اقدامی را انجام می‌داده‌اند که نداده‌اند یا اینکه عمل سوئی را مرتکب شده‌اند، باید در هر دو صورت در برابر ملت پاسخگو باشند.

صفحه اول ابتکار

تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

به نوشته این جامعه شناس آنهایی که چنین کاروانی را راه انداخته‌اند باید پیش‌بینی چنین حادثه‌ای را می‌کردند. هم قاصران در این امر دخیل هستند و هم مقصران! حالا که خود شهامت عذرخواهی یا استعفا را ندارند مسئولان امر باید با قاطعیت این مسئله را پیگیری کرده و خاطیان را مجازات کنند. هرچند این نخستین بار نیست که در پی اتفاقاتی که رخ داده، نه عذرخواهی می‌کنند و نه استعفا می‌دهند.

رییس جمهور و زندان؟

روزنامه‌های امروز نامه رییس جمهور را به رییس قوه قضاییه منعکس کرده اند که خواستار تعیین تاریخی برای بازدید وی از زندان اوین شده است حسین شریعتمداری در سرمقاله کلیک کیهان به انتقاد از محمود احمدی نژاد پرداخته یکی به خاطر این که به چه انگیزه ای نامه ای را که باید محرمانه بود به رسانه‌ها داده است.

دومین نکته سرمقاله کیهان این است که متن نامه حکایت از آن دارد که رییس جمهور ۱۰ روز قبل هم درخواست بازدید از زندان اوین را داشتند و قوه قضائیه بنا به علل و براساس مصالحی این بازدید را به روزهای بعد موکول کرده بود. حالا انتشار نامه فوق الذکر با توجه به نکات یادشده می تواند این توهم را در برخی اذهان پدید آورد که احمدی نژاد با اطلاع قبلی از مصلحت اندیشی و در نتیجه مخالفت دستگاه قضایی با بازدید ایشان در پی آن بوده که این مخالفت را به حساب بی عدالتی قوه قضائیه و اصرار خود را به حساب عدالت جویی خویش بنویسد!

سرانجام نماینده ولی فقیه در موسسه کیهان پرسیده چرا جناب احمدی نژاد طی ۷ سالی که در رأس قوه مجریه است به فکر بازدید از زندان اوین نبوده و اضافه کرده: پاسخ احتمالی در اذهان عمومی دستگیری و زندانی شدن علی اکبر جوانفکر، مشاور رئیس جمهور است که محاکمه، بازداشت و زندانی شدن وی با مخالفت اعلام شده آقای دکتر احمدی نژاد روبرو شده بود جوانفکر غیر از آن که مشاور آقای احمدی نژاد بوده است چه تفاوت دیگری با بقیه مجرمان دارد و در کجای قانون آمده است که نزدیکان و مشاوران رئیس جمهور از مصونیت قضایی برخوردارند.

به نظر کیهان این روزها که جمهوری اسلامی ایران از یکسو پرچمداری و نقش آفرینی در تحولات بزرگ منطقه و بین المللی را برعهده دارد و از سوی دیگر با برخی از مشکلات تحمیلی مانند گرانی افسارگسیخته کالا و خدمات مورد نیاز مردم روبروست که به تدبیر و چاره اندیشی نیاز دارد، طرح مسائل دست چندم و حاشیه ساز می تواند تلقی فرصت سوزی و بی اعتنایی- هرچند ناخواسته- به نیازهای مبرم و ضروری مردم را در پی داشته باشد.

دفاعیه متهمان فساد بزرگ مالی

صادق زیباکلام در مقاله ای که کلیک آرمان آن را منعکس کرده با اشاره به دادگاه اختلاس بزرگ نوشته بر اساس اخبار در هفته گذشته متهم ردیف اول این پرونده موسوم دفاعیه‌ای در ۵۰ صفحه درباره رای دادگاه مبنی بر صدور حکم اعدام خود نوشته و یک متن ۳۰ صفحه‌ای هم خطاب به مسئولان قوه قضائیه، برخی مطبوعات و سایت‌ها صرفا خبر این دو دفاعیه را نقد کرده و مطلبی پیرامون مفاد آنها درج نکرده‌اند.

این استاد دانشگاه یادآور شده که در جریان محاکمه این پرونده مطبوعات و رسانه‌ها هر آنچه در قبال موارد اتهامی متهمان گفته می‌شد را درج کرده‌اند. جدای از مسئولان قوه قضائیه، سایر مسئولان از ریاست سازمان بازرسی کل کشور گرفته تا نمایندگان مجلس، دادستان، ائمه‌ جمعه و جماعات، چهره‌ها و شخصیت‌های مختلف به‌ همراه مطبوعات هم مطالب فراوانی درخصوص متهمان آن پرونده اظهار داشتند. آیا منصفانه نیست مردمی که آن اتهامات و مطالب دیگر را که ماه‌ها درباره متهمان گفته می‌شد می‌خواندند و می‌شنیدند، حالا دفاع آنان را نیز متقابلا بشنوند؟

دومین بخش از بررسی روزنامه‌های صبح امروز تهران را مانند هر روز به اقتصاد بدهیم اول مقاله ای از اعتماد صدای پای کوپن می آید. بعد از آن اشتباه بزرگ بانک مرکزی از تهران امروز و سرانجام سرمقاله جهان اقتصاد روزهای سخت تر از جنگ.

صدای پای کوپن می‌آید

کلیک اعتماد در گزارشی نوشته دی ماه پارسال بود که ماموریت ستاد بسیج اقتصادی، نهاد توزیع‌کننده کوپن در کشور، پایان یافت. اما شاکله آن باقی ماند؛ شاکله‌یی که به نظر می‌آید دوباره باید فعال شود، زیرا روز گذشته یکی از روزنامه‌های صبح به نقل از احمد توکلی برای مقابله با مشکلات کنونی اقتصادی از سیاست جدید اقتصادی سخن گفت؛ سیاست‌هایی که شامل احیای نظام کوپنی و سهمیه‌بندی برخی کالاهای مورد نیاز مردم است. فی‌الواقع، پیش از این نیز برخی مسوولان اقتصادی کشور از احیای نظام کوپنی سخن گفته بودند. اما این‌بار سخنان احمد توکلی در این خصوص نشان می‌دهد که «واقعا» نظام کوپنی در راه است.

احسان گنجی

کارتون احسان گنجی، اعتماد

گزارش این روزنامه با توضیحی درباره نظام کوپنی که در زمان جنگ در ایران معمول شد نوشته در همان دهه ۱۳۶۰، مخالفان نظام کوپنی در کشور به‌ شدت فعال بودند. عملا دو گروه با این نظام مخالف بودند که هر دو زیر یک چتر علیه نظام کوپنی فعالیت می‌کردند. گروه اول که صبغه سیاسی هم داشتند، گروه‌هایی بودند که بر چسب راست را داشتند. موتلفه و انجمن‌های اسلامی بازار از عمده‌ترین منتقدان این سیاست بودند. آنها معتقد بودند که این نظام باعث می‌شود دخالت دولت در اقتصاد بیشتر و بیشتر شود و از این رو فعالیت آزاد فعالان اقتصادی را تحت‌الشعاع قرار دهد.

به نوشته اعتماد دومین گروه مخالف کوپنی کردن اقتصاد در آن زمان اندیشمندان اقتصادی معتقد به نظام بازار آزاد بودند که از نگاه علمی به این موضوع انتقاد داشتند. گروه اول که روزنامه رسالت را راه‌اندازی کردند، همین احمد توکلی را که از وزارت کار دولت بیرون آمده بود، دبیر اقتصادی این روزنامه کردند.

اشتباه بانک مرکزی

کلیک تهران امروز در گزارشی نوشته زمستان ۹۰ بازار ارز و طلای کشور رکوردهای حیرت‌آوری را شاهد بود. قیمت دلار در صعودی کم سابقه در عرض یک ماه به بالاتر از۲۰۰۰ تومان رسید. به‌دنبال دلار، بازار سکه طلا ابتدا کاهلی نشان داد و تأمل کرد. اما پس از اندکی، بازار جامانده سکه حرکت دیوانه وار خود را آغاز کرد و طی ۱۰ روز از ۶۵۰ هزار تومان به بالاتر از یک میلیون تومان رسید. هرچند در ماه‌های اخیر از شدت تلاطم نرخ طلا و ارز کاسته شده، با این حال نمی‌توان از آثار چنین تلاطم‌هایی در محیط کسب وکار کشور صرف‌نظر کرد. وقتی بازده ماهانه و حتی هفتگی طلا و ارز بیش از بازده سالانه کسب وکارهای تولیدی شود، انگیزه‌ای برای صاحبان چنین کسب و کارهایی باقی نمی‌ماند.

این روزنامه به نقل از حسین عبده تبریزی رییس سابق سازمان بورس تهران نوشته در چنین محیطی، صاحبان کسب و کار به دقت نرخ بازده خود را با منفعت سرمایه طلا و ارز مقایسه می‌کنند. چنین مقایسه‌ای توجیه اقتصادی ادامه فعالیت آنها را دچار اختلال می‌کند. افسون سود بازارهای طلا و ارز صاحبان کسب وکارها را ناامید می‌کند و تلاش برای خلق ارزش از مجرای تولید، کاری پر زحمت و کم درآمد تلقی می‌شود.

و در پایان مقاله آمده به قول فردوسی وضعیتی پیش می‌آید که در آن «هنر خوار شد، جادویی ارجمند». زمانی که تولید که محل اصیل خلق ارزش است به لحاظ اقتصادی به صرفه نباشد، پایه اصلی رشد اقتصادی سست می‌شود و فروپاشی سیستم اقتصادی محتمل می‌شود.

روزهایی سخت‌تر

محمد حسین مهرزاد در سرمقاله کلیک جهان صنعت نوشته بار معنایی واژه تحریم درون خود آن نهفته است. تحریم معنایی جز تنبیه ندارد و قرار نیست در تنبیه نقل و شیرینی پخش کنند. بحران جهانی را که با تحریم‌ها جمع کنیم به این نتیجه می‌رسیم که کشتیرانی جمهوری اسلامی در سخت‌ترین روزهای خود روزگار می‌گذراند، روزهایی که اگر تداوم داشته باشد در علم تجارت تنها به یک نقطه ختم می‌شود؛ ورشکستگی.

به نظر نویسنده این مقاله امروز از تدبیر اداره کشور با نفت هفت دلاری خبری نیست و چرخ اقتصاد با نفت ۱۲۰ دلاری هم لنگ می‌زند. و گرفتن لنگی این چرخ‌ها حتی اگر نگوییم با تنش‌زدایی امکان‌پذیر است شرط لازمی دارد به نام عقلانیت در اداره کشور. اگر این شرط لازم محقق شود آنگاه می‌توان برای شروط کافی تصمیم گرفت اما تا زمانی که در داخل سیاست‌های غلط یک به یک اجرا می‌شود نتیجه همانی می‌شود که امروز هست.

در پایان سرمقاله جهان صنعت آمده: از عمر دولت محمود احمدی‌نژاد چند ماهی بیشتر باقی نمانده و اگر بنا به بروز مدیریت صحیح بود باید تا امروز این اتفاق می‌افتد. روی آوردن به اقتصاد مقاومتی نشان می دهد امروز کشور در شرایطی نیست که آزمون و خطاهای هفت سال و چند ماه گذشته را تکرار کند. اگر سازمان مدیریت منحل نمی‌شد و مدیران توانمند از اداره کشور کنار گذاشته نمی‌شدند هرگز فشار تحریم‌ها تا این حد خود را نشان نمی‌داد و تحریم‌ها بالذات اینقدر موثر نبودند. وقت ورق پاره خواندن قطعنامه‌ها خیلی وقت است گذشته.

تا نمایندگان حال کنند

کلیک ابتکار در ستون تیترهای پنهان خود نوشته:

نمایندگان رئیس‌جمهور برای پاسخ به سوال نمایندگان معرفی شدند [اونجا که رفتین به سئوالات کاری نداشته باشین حرفای خودتونو بزنین. وسطش هم دوتا جوک بگین یه خورده نماینده‌ها حال کنن]

- هفت امضا به مجموع امضاکنندگان طرح سوال از رئیس جمهور افزوده شد [بدین ترتیب ۷ نفر می‌تونن امضاشونو پس بگیرن]

- کی‌روش: دنبال پست برای احمدی‌نژاد بودم! [ تو هم فهمیدی؟!]

- واکنش معاون حاجی بابایی به مرگ ۲۶ دانش آموز:بالاخره سانحه است، پیش می‌آید [ بهتره که پیش نیاد]

- ضرغامی: رسانه‌های غربی تصویر گمراه کننده و غیر واقعی از ایران ارائه می‌کنند [ البته ما خودمون تو رسانه ملی همین کارو می‌کنیم، منتها کمتر]

کارتون روز

رشید کارگر

کار رشید کارگر، مغرب

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.