بررسی قطع شبکه‌های ماهواره‌ای ایران در مجلس

به روز شده:  16:08 گرينويچ - 21 اکتبر 2012 - 30 مهر 1391

در جلسه بررسی قطع شبکه‌های ماهواره‌ای اعضای دو کمیسیون مجلس و چند معاون سازمان صدا و سیما حضور داشتند

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، منصور حقیقت پور، نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس ایران از تشکیل جلسه ای به منظور بررسی قطع شبکه‌های ماهواره‌ای برون مرزی ایران خبر داد.

آقای حقیقت پور گفت که تعدادی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و کمیسیون فرهنگی مجلس و معاونان برون مرزی، پارلمانی، حقوقی و فنی سازمان صدا و سیما در این جلسه حضور داشتند.

او در عین حال خاطرنشان کرد که این نشست جلسه ابتدایی بررسی این موضوع بود.

به گفته آقای حقیقت پور، جلسه بعدی روز سه‌شنبه همین هفته (۲ آبان ماه)‌ برگزار می‌شود.

از سوی دیگر، اردشیر زابلی‌زاده، مدیر شبکه خبر، در یاددشتی که برای خبرگزاری فارس ارسال کرده، به بررسی علت قطع شبکه های تلویزیونی ایران از ماهواره هاتبرد پرداخته است.

آقای زابلی‌زاده در یاداشت خود، تصمیم شرکت فرانسوی یوتلست را "بنا به برخی شنیده ها" اقدامی بر اثر فشار لابی آمریکا و صهیونیست دانسته است.

او با اشاره به بیانیه روابط عمومی صدا و سیما، نگرانی از تلاش شبکه‌های ایرانی برای "اطلاع رسانی و روشنگری" در زمینه تحولات دنیای عرب و شکستن انحصار رسانه ای غرب را دلیل اصلی قطع آنان از هاتبرد می‌داند.

پخش ۱۹ شبکه رادیو و تلویزیون ایران از روز ۲۴ مهر ۹۱ به دستور یوتلست، مالک هاتبرد، از روی این ماهواره قطع شده اند.

این شبکه‌ها شامل پرس تی وی، شبکه خبر، العالم، کوثر، تلویزیون قرآن، سحر ۱ و ۲ و جام جم ۱ و ۲ هستند.

شرکت آرکیوا به همراه یوتلست مالک هاتبرد، دلیل این توقف پخش بر روی فرکانس ۱۲۴۳۷ هاتبرد را اجرای تحریم‌های اتحادیه اروپا اعلام کردند.

اما شبکه پرس تی وی که از قبل روی فرکانس دیگری نیز در هاتبرد قابل دریافت بود، کماکان روی همان فرکانس در حال پخش است.

سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، به این اقدام یوتلست اعتراض کرده و گفته است که موضوع را از طریق مجاری بین‌المللی دنبال می‌کند.

پرس تی وی اقدام یوتلست را نشان دهنده‌ عدم پایبندی اتحادیه اروپا به آزادی بیان خوانده و تأکید کرده است که این اتحادیه "از هیچ تلاشی برای ساکت کردن رسانه‌های دگراندیش فروگذار نمی‌کند".

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.