سه 'عضو جندالله' در ایران اعدام شدند

به روز شده:  11:54 گرينويچ - 21 اکتبر 2012 - 30 مهر 1391
اعدام

اعدام سه نفر از اعضای جندالله

دادگستری استان سیستان و بلوچستان در بیانیه‌ای اعلام کرد: "سه نفر از اعضای گروه جندالله صبح امروز یکشنبه ۳۰ مهرماه در ارتباط با بمب‌گذاری روز تاسوعا ۱۳۸۹ اعدام شدند."

بر اساس این بیانیه، "یحیی چاری زهی، عبدالجلیل کهرازهی و عبدالباسط ریگی که در حوادث گذشته به ویژه انفجار مسجد جامع زاهدان و حادثه تاسوعای شهرستان چابهار نقش مستقیم داشتند پس از محاکمه و دادرسی عادلانه و با انجام تشریفات قانونی به اتهام محاربه و افساد فی الارض به اعدام محکوم و حکم آنها در مراجع عالی قضایی کشور به تایید رسیده است."

در همین حال حسین ذوالفقاری، فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی ایران امروز (یکشنبه ۳۰ مهرماه) اعلام کرد که فردی را با لباس محلی که "قصد ورود به کشور را داشته" در مرز مشترک ایران وافغانستان بازداشت کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آقای ذوالفقاری با اشاره به تحقیقات انجام شده گفت که "این فرد توسط گروه جندالله و با هدف انجام علمیات انتحاری قصد ورود به کشور را داشته و در نقطه صفر مرزی دستگیر شده است."

جندالله گروهی است که خود را مدافع حقوق شهروندان سیستان و بلوچستان ایران معرفی می‌کند. ایران و برخی کشورهای دیگر، از جمله ایالات متحده، جندالله را گروهی تروریستی می‌دانند.

عبدالمالک ریگی، رهبر جندالله در سال ١٣٨٨ بازداشت و در سال ١٣٨٩ اعدام شد. آخرین عملیات عمده این گروه در سال ١٣٨٩ بود که با بمب‌گذاری در مراسم عزاداری تاسوعا در چابهار به کشته شدن ٣٩ نفر منجر شد.

فرمانده مرزبانی ایران با بیان اینکه فرد دستگیر شده نیز وابسته به گروهی است که دو روز پیش عملیات انتحاری دیگری را در چابهار انجام دادند، گفت: "هویت این فرد هنوز مشخص نشده است اما تحقیقات ادامه دارد".

روز جمعه فردی با کمربند انتحاری، قصد ورود به مسجد امام حسین چابهار را داشته که پس از ممانعت ماموران امنیتی خود را بیرون از مسجد منفجر می‌کند. در پی این انفجار دو عضو بسیج کشته شدند.

گروهی به نام حرکت انصار ایران مسئولیت حمله روز جمعه را به عهده گرفته است.

حرکت انصار از عبدالمالک ریگی، رهبر اعدام شده گروه جندالله به عنوان "رهبر انقلابی بلوچستان" نام می‌برد.

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان حمله روز جمعه را به شدت محکوم کرد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.