صحنه تصادف بروجن 'از عاشورا بدتر بود'

به روز شده:  17:22 گرينويچ - 21 اکتبر 2012 - 30 مهر 1391
تشییع جنازه دانش‌آموزان کاروان راهیان نور

تشییع جنازه کشته‌شدگان واژگون شدن اتوبوس کاروان راهیان نور در بروجن

"اینجا جهنم است، جهنم. وقتی برای شناسایی به سردخانه رفتم، خواهر خودم را نشناختم، تنها انگشتر دستش نشانه‌ای از خواهرم بود."

علیرضا هادی‌پور، برادر مژگان هادی‌پور، معاون مدرسه "پاسداران عفت" بروجن که در سانحه اتوبوس راهیان نور به همراه گروهی از شاگردانش و مدیر مدرسه جان باخته، در گفت و گو با بی‌بی‌سی فارسی گفت: "خواهرم و ماندانا الهیار، مدیر مدرسه که با ما نسبت فامیلی داشت، سرپرست این تیم زیارتی بودند. باید دانش‌آموزان به شلمچه می‌رفتند. در غیر اینصورت نمره آمادگی دفاعی نداشتند و برای شرکت در کنکور هم با مشکل مواجه می‌شدند. از خواهرم خواستم به این سفر نرود، اما گفت آموزش و پرورش گفته باید برویم."

به گفته آقای هادی‌پور، این گروه ساعت ۷ صبح جمعه به سپاه منطقه می‌روند و راننده همانجا اعلام می‌کند که ماشین نقص فنی دارد، اما سعی می‌کند آهسته رانندگی کند تا مشکلی پیش نیاید.

اما این اتوبوس در شامگاه روز جمعه ۲۹ مهر در جنوب غرب ایران واژگون شد و ۲۶ نفر کشته بر جای گذاشت. وضعیت دست‌کم یک نفر از ۱۸ نفر زخمی این حادثه نیز وخیم گزارش شده است.

۲۱ نفر از کشته‌شدگان این حادثه، دختران دانش‌آموز مقطع دبیرستان بودند.

آقای هادی‌پور به نقل از شاهدان در اتوبوس گفت زمانی که راننده سرعتش را زیادتر از حد مجاز کرد، "یکی از دختران می‌گوید که همیار پلیس است و از راننده می‌خواهد که با توجه به نقص فنی آرام رانندگی کند، معاون مدرسه نیز از راننده می‌خواهد که ماشین را متوقف کند. اما راننده توجهی به سخنان آنها نمی‌کند."

مسئولان نیروی پلیس ایران، تخطی راننده اتوبوس از "سرعت مطمئنه" در جاده لغزنده و ناتوانی او در کنترل وسیله نقلیه را دلیل اصلی این حادثه اعلام کرده‌اند.

به گفته آقای هادی‌پور، راننده در پیچی تند نمی‌تواند اتوبوس ار کنترل کند و ماشین چپ می کند، روی تپه می رود و با سقف بر روی زمین ‌فرود می‌آید.

مراسم تشییع کشته شدگان در بروجن

شاهدان عینی می‌گویند که شدت حادثه به قدری بوده که سقف اتوبوس به صندلی می‌چسبد و ماشین‌های سنگین در مرحله اول عملیات نجات امکان دسترسی به مجروحان و کشته شدگان را نداشته‌اند.

آقای هادی‌پور در حالیکه به شدت از حادثه متاثر بود، گفت: "جواب این همه درد را چه کسی می‌دهد؟ چه کسی مقصر است، آنچه دیدیم از عاشورا بدتر بود. چرا ماشینی که نقص فنی داشت را فرستادند، چرا هیچ کس جوابگو نیست؟"

وی ادامه داد: "هیچ کس حال ما را نمی‌فهمد، یکی از بچه ها همان وقت به پدرش زنگ زده و گفته بابا کمک کن، دارم می‌میرم، اما بعد از مدتی دیگر جواب نمی‌دهد، این همه دختر جوان را بردند که چه ببیند، خاک ببینند، جواب پدر و مادرهای داغدار را چه کسی می‌دهد؟"

آقای هادی‌پور با اشاره به طرح شکایت خانواده‌ها گفت: "از نماینده بروجن خواستار پیگیری پرونده شدیم، از آموزش و پرورش هم پرسیدیم که چرا ماشینی که نقص فنی داشت را فرستادند."

کاروان‌های راهیان نور از سال ۱۳۸۰ در ایران برای بازدید از مناطقی اعزام می‌شوند که جنگ هشت ساله ایران و عراق در غرب و جنوب غرب ایران در آن جریان داشت.

با آن که گفته می‌شود اعزام دانش‌آموزان در قالب کاروان راهیان نور از سوی وزارت آموزش و پرورش ایران به صورت اجباری انجام می‌شود، حمیدرضا حاجی بابایی، وزیر آموزش و پروش، در پاسخ به سوالاتی که خبرنگاران درباره چگونگی و دلیل سانحه دانش آموزان بروجنی پرسیده‌اند، گفته است: "(این سوال را) از مسئولانش بپرسید".

ابراهیم سرخیز، از معاونان وزیر آموزش و پرورش نیز به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت که اردوی راهیان نور با همکاری بسیج انجام می‌شود، ولی اعزام دانش‌آموزان به این اردوها "کاری پرورشی محسوب می‌شود" و معاون وزیر آموزش و پرورش در امور پرورشی باید در این زمینه توضیح دهد.

مواردی از حوادث کاروان راهیان نور

تاریخ مبدا تعداد کشته و مجروحان توضیحات علت حادثه
۲۵ اسفند ۸۶ مشهد ۲۲ کشته و هفت زخمی تصادف اتوبوس کاروان راهیان نور مشهد با یک دستگاه تانکر درمحور اندیمشک به خرم آباد برخورد با تانکر سوخت
۶ فروردین ۸۷ چهارمحال و بختیاری ۲۷ کشته و ۱۳ زخمی واژگونی اتوبوس فرهنگیان در محور شهرکرد به ایذه سرعت زیاد
۸ فروردین ۸۷ خوزستان دو نفر زخمی حمله افراد ناشناس به کاروان راهیان نور و تیراندازی به آنها در جاده اهواز به سوسنگرد حمله افراد ناشناس
۱ فروردین ۹۰ کرمان ۱۰ کشته و ۳۷ مجروح تصادف اتوبوس در حوالی جیرفت سرعت بالا
۱۵ بهمن ۹۰ خراسان رضوی سه کشته و ۱۳ زخمی تصادف اتوبوس در حوالی بروجرد سرعت بالا
۱۶ بهمن ۹۰ اردبیل چهار نفر زخمی واژگونی اتوبوس در نزدیکی پل دختر سرعت بالا
۲۷ مهر ۹۱ ملایر زخمی‌ها سرپا مداوا شدند اتوبوس کاروان به دلیل لغزندگی و بارندگی واژگون شده لغزندگی جاده
۲۸ مهر ۹۱ بروجن ۲۶ کشته و ۱۸ مجروح سرعت بالا و لغزندگی جاده سرعت بالا و لغزندگی جاده

(بر مبنای جدول منتشر شده در روزنامه اعتماد چاپ تهران)

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.