تجمع اعتراض‌آمیز کارگری در مقابل سفارتخانه کره‌جنوبی در تهران

به روز شده:  14:24 گرينويچ - 21 اکتبر 2012 - 30 مهر 1391

معترضان گفته‌اند که تا هفته بعد منتظر نتیجه دادگاه و پیگیری مسئولان سفارت خواهند ماند

حدود ۱۲۰۰ نفر از کارگران گروه صنعتی انتخاب صبح امروز (یکشنبه ۳۰ مهرماه) در اعتراض به توقف قرارداد این شرکت با شرکت دوو الکترونیک و با درخواست استرداد طلب ۷۰ میلیون دلاری از این شرکت کره‌ای، در مقابل سفارت کره جنوبی در تهران دست به اعتراض زدند.

خبرگزاری کار ایران به نقل از حمید رضا غزنوی، مدیر روابط عمومی گروه صنعتی انتخاب گفته است: "پس از اتمام مذاکره با طرف های کره‌ای در داخل سفارتخانه، مسئولان سفارت وعده انعکاس و پیگیری خواسته تجمع کنندگان را دادند."

در سال ۲۰۱۰ میلادی گروه انتخاب از طریق مزایده موفق شد تا با قراردادی به ارزش ۵۱۸ میلیون دلار، شرکت دوو الکترونیک را خریداری کند.

به گفته آقای غزنوی، پس ازاین مزایده گروه صنعتی انتخاب با پرداخت یک پیش پرداخت ۷۰ میلیون دلاری قرارداد خرید کارخانه را منعقد کرد و قرار شد باقیمانده مبلغ از طریق همکاری مشترک بین بانک های ایرانی و کره‌ای پرداخت شود .

آقای غزنوی افزود: "پس از گذشت بیش از یک سال و تحت فشارهای غیرمستقیم ناچار شدیم به شرط دریافت پیش پرداخت ۷۰ میلیون دلاری قرار داد خرید را فسخ کنیم".

اما به گفته مدیرروابط عمومی گروه صنعتی انتخاب، علیرغم گذشت بیش از یک سال از زمان فسخ این قرارداد، هنوز پیش پرداخت ۷۰ میلیون دلاری به گروه انتخاب مسترد نشده است و زندگی ۴۰۰۰ کارگر این گروه صنعتی تحت تاثیر فسخ این قرارداد قرار گرفته است.

آقای غزنوی با اشاره به این که قرار است در پایان هفته جاری در کره، دادگاه جدیدی به خواسته گروه صنعتی انتخاب رسیدگی کند، گفت: "معترضان تا هفته بعد منتظر نتیجه دادگاه و پیگیری مسئولان سفارت خواهند ماند و در صورت عدم تغییر وضعیت، واکنش نشان خواهند داد."

تجمع اعتراضی امروز با مجوز دولت ایران صورت گرفته بود. این در حالی است که در سالهای اخیر دولت برای برگزاری تجمعات اعتراضی کارگری مجوز صادر نمی‌کرد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.