لاریجانی به احمدی‌نژاد: مصوبه جدید دولت غیرقانونی است

به روز شده:  16:00 گرينويچ - 21 اکتبر 2012 - 30 مهر 1391

انتقادات متقابل علی لاریجانی و محمود احمدی‌نژاد از یکدیگر سابقه‌دار است

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، در نامه‌ای به محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور، مصوبه دولت درباره انتقال سهام کارخانه‌های دولتی به صندوق بازنشستگی را غیرقانونی اعلام کرده است.

از جمله ایرادات قانونی رئیس مجلس به مصوبه دولت این است که هزینه واگذاری به عهده صندوق بازنشستگی گذاشته شده و همچنین تصریح نشده که درآمد ناشی از آن به خزانه واریز می‌شود.

علاوه بر این آقای لاریجانی به این که دولت در مصوبه خود به جای عبارت "رد دیون" از اصطلاح "کمک دولت" استفاده کرده ایراد قانونی گرفته است.

رئیس مجلس ایران پیش از این نیز در مواردی چون انتشار اوراق مشارکت برای طرح مهر ماندگار و اختصاص یارانه به شرکت‌های ایرانی حاضر در نمایشگاه‌های خارجی، مصوبه‌های دولت آقای احمدی‌نژاد را غیرقانونی دانسته بود.

علاوه بر این آقای لاریجانی در آغاز سال ۱۳۹۱ با ارسال نامه‌ای به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، ضمن گزارش تخلفات دولت از او خواست که دستور بدهد مرحله دوم طرح هدفمند کردن یارانه‌ها متوقف شود.

"تصویب‌‏نامه‌‏‌ها و آیین‌‏نامه‏‌های دولت و مصوبات کمیسیون‌های مذکور... ضمن ابلاغ برای اجرا، به اطلاع رئیس مجلس شورای اسلامی می‌رسد تا در صورتی که آن‌ها را بر خلاف قوانین بیابد با ذکر دلیل برای تجدید نظر به هیأت وزیران بفرستد"

اصل ۱۳۸ قانون اساسی ایران

انتقادات متقابل علی لاریجانی و محمود احمدی‌نژاد سابقه‌دار است.

یکی از تازه‌ترین نمونه‌ها کنایه آقای احمدی‌نژاد به اظهارنظر رئیس مجلس درباره کم‌اثر بودن تحریم‌ها در مشکلات اقتصادی ایران بود.

آقای احمدی‌نژاد در نشست خبری حدود سه هفته پیش خود در مورد سخن آقای لاریجانی به طعنه گفته بود: "لابد تصمیم‌های ایشان تاثیر دارد و نه تحریم‌ها".

این گفته آقای احمدی‌نژاد و انتقادات دیگر او از مجلس با واکنش تند نمایندگان مجلس همراه بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.