بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه اول آبان

به روز شده:  02:20 گرينويچ - دوشنبه 22 اکتبر 2012 - 01 آبان 1391
طرح جمال رحمتی، اعتماد

طرح جمال رحمتی، اعتماد

روزنامه های امروز صبح در تیترهای اول خود خبر از پاسخ رد قوه قضاییه به درخواست رییس جمهور برای بازدید از زندان اوین داده و در مقالاتی خطاب به احمدی نژاد نوشته اند بهتر است به جای دیدار از اوین به فکر مشکلات اقتصاد و کمبودهای مردم باشد.

انعکاس خبر مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا و اظهار نظرهائی درباره آن، تدارک مجلس برای محدود کردن دخالت دولت در انتخابات و بی پاسخ ماندن سئوال مردم درباره کشته شدن ۲۴ دانش آموز در حال سفر به یک تور اجباری از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

مذاکرات با آمریکا عادی شده و به نفع است

بهروز بهزادی در سرمقاله کلیک اعتماد نوشته بازتاب‌های خبر نیویورک‌تایمز درباره مذاکرات ایران و امریکا، هرچه بود نشان داد که موضوع در افکار عمومی امریکاییان جای زیادی باز کرده است. مذاکرات احتمالی دو کشور از آنجا دارای اهمیت محسوب می‌شود که دو کاندیدای ریاست‌جمهوری یعنی باراک اوباما و میت رامنی همیشه یکی از مسائل مورد بحث‌شان، مساله ایران و امریکا بوده است و حتی ناظران پیش‌بینی می‌کنند دو کاندیدا در سومین مناظره خود درباره راهکارهایشان سخنان زیادی خواهند گفت.

به یاد داریم که در ایران حتی بحث مذاکره مستقیم توسط یکی از مقامات وقت در دهه ۶۰ در یکی از مطبوعات چه غوغایی به راه انداخت ولی اکنون راحت در این باره سخن گفته می‌شود و خیلی از مقامات ایرانی با اعلام شرط‌هایی مذاکره با امریکا را امکان‌پذیر می‌دانند، چرا که اخبار زمان حمله امریکا به طالبان و همکاری‌های اطلاعاتی دو کشور اکنون تبدیل به یک موضوع عادی شده است و نشان می‌دهد اگر منافع ملی ایجاب کند شاید مذاکره مشابهی نیز انجام گیرد.

داوود هرمیداس باوند در مقاله ای در کلیک مردم سالاری نوشته بار دیگر رسانه‌ها خبر و تکذیب مذاکره بین ایران و آمریکا را منتشر کردند که در آستانه انتخابات آمریکا صورت گرفت. به نظر می‌رسد مادامی که مشکلات و مسائل‌مان را با آمریکا براساس منافع متقابل حل و فصل نکنیم کماکان دچار این معضلات و مشکلات خاص خواهیم بود، در هر حال آمریکا نقش بازدارندگی علیه ایران ایفا می‌کند و در بسیاری از موارد امکانات و فرصت‌هایی که ممکن است به نفع ایران ایجاد شده باشد به دلیل مخالفت و اعمال نفوذ آنها از دست می رود.

نویسنده مثال زده: انتقال یا ترانزیت نفت و گاز منطقه دریای مازندران به جنوب با وجود اینکه راه کم هزینه‌تر و کوتاه‌تر و امن‌تر بود اما مخالفت آمریکا باعث شد که غرب- راه باکو- جیحان را انتخاب کند و ترکیه سود ببرد. یعنی اگر این انتقال خط ترانزیت از طریق دریای مازندران به جنوب انجام می‌شد ایران هم حق ترانزیت دریافت می‌کرد، هم فرصت‌های شغلی ایجاد می‌شد و هم کشورهای مربوطه به ایران وابسته می‌شدند و جایگاه ژئوپولتیک مان نیز ارتقا پیدا می‌کرد، یا همین خط ناماکو که قرار است گاز اروپا را منتقل کند، در حال حاضر عراق، قطر و جمهوری‌آذربایجان وارد این خط شدند در صورتی که ایران پیش از همه محق است.

و خلاصه مقاله مردم سالاری این که : همین مخالفت‌های آمریکا باعث شده ایران قرابت بیش از اندازه با چین و روسیه داشته باشد، پس هر فرصت گفت‌و‌گویی برای حل مسائل و مشکلات با آمریکا که نقش اساسی چه در روی پرده و چه در پشت دارد، می‌تواند به نفع ایران باشد.

طرح انتخاباتی با هدف خلع ید دولت

ثمینا رستگاری در گزارشی در کلیک اعتماد نوشته انتخابات هنوز در کشور محل رفع منازعات سیاسی است. برگزاری هر سال یک انتخابات در کارنامه جمهوری اسلامی همواره یکی از ویژگی‌های تفاخر‌انگیز نظام در مواجهه با سایر کشورها بوده است. سه دهه در این کشور صندوق رای میعادگاه سیاسی مردم بوده است. مخدوش شدن این مفهوم بدون شک ضربه‌یی جبران‌ناپذیر بر پیکره سیستم محسوب می‌شود آن هم برای ایرانی که زودتر از تمام کشورهای خاورمیانه پروژه دموکراسی‌خواهی را آغاز کرده و حالا که کشورهای عربی آرام‌آرام از خوابی هزارساله بیدار می‌شوند و به این قافله می‌پیوندند جا ماندن از آنها معنایی فراتر از یک پسرفت تمدنی دارد.

به نوشته این گزارش به همین دلیل است که خبر مهم دیروز از پیشنهاد تشکیل «شورای عالی انتخابات» مرکب از سه قوه در مجلس بود. طبق این خبر کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی پیشنهاد تشکیل شورای عالی انتخابات مرکب از نمایندگان سه قوه را که بیش از ۵۰ نماینده آن را به این کمیسیون ارائه کرده‌اند مورد بررسی قرار خواهد داد.

اعتماد در نهایت نوشته حال سوال این است که این شورای عالی در پاسخ به کدام مشکل و برای رفع کدام نیاز تشکیل می‌شود. نقص کجاست که باید برای آن به این وسیله چاره‌یی اندیشید. یکی از پیگیر‌ی کنندگان جدی این طرح به انتخابات ۸۸ اشاره می‌کند و می‌گوید: «در انتخابات سال ۸۸ مقام معظم رهبری کمیته‌یی تشکیل دادند و چند نفر را مامور کردند که به شکایات‌ رسیدگی کنند. حرف ما هم همین است که چنین نهادی در قانون پیش‌بینی شود و نمایندگان سه قوه مسوول رفع اختلافات باشند.

مساله اقتصاد است یا اوین؟

کلیک رسالت در سرمقاله خود با عنوان "دستور کار چیست" به مشکلات اقتصادی مردم از اثر محاصره سیاسی و اقتصادی کشور اشاره کرده که باعث شده هرکس که این روزها به بازار می‌رود از بی‌توجهی دولت نسبت به تورم وگرانی دلخور است. مراجع عظام تقلید هفته گذشته با انتشار بیانیه‌ای از مسئولان دولتی خواستند به این امر اهتمام کنند، اما تلاشی در خور دیده نمی‌شود.

تیتر و عکس های صفحه اول تهران امروز

تیتر و عکس های صفحه اول تهران امروز

کاظم انبارلوئی با نگاهی به فهرست برنامه های رییس دولت در دو هفته گذشته به این نتیجه رسیده که وی به جای آن که دنبال حل دغدغه مردم و نخبگان در خصوص گرانی و تورم باشد به اعمال تبلیغاتی مانند تجلیل از ورزشکاران ومدال آوران پارا المپیک، تجلیل از طلایه‌داران نمونه فرهنگ ترافیک، اعطای نشان درجه یک هنری به محمد علی کشاورز، حضور در اردوی تیم ملی فوتبال، شرکت در اجلاس اکو در آذربایجان، شرکت در مراسم بزرگداشت حافظ در شیراز و نامه نوشتن به رئیس قوه قضائیه برای بازدید از زندان اوین بوده است.

سردبیر روزنامه جناح راست بهتر آن دیده که رئیس جمهور مدیریت اقتصاد مقاومتی را در اتاق فرمان جنگ اقتصادی به عهده گیرد. مثلا در مورد تجلیل از حافظ می‌توان از ادیبان، شاعران و حافظ شناسان بزرگ کشور استفاده کرد واین کار را به آنها بسپارد چرا که مردم دوست دارند اگر زلزله‌ای رخ داد و یا سیلی در کشور آمد، رئیس جمهور به همراه تیم کاری کابینه‌اش با « لباس کار» در محل حادثه در کنارشان باشد.

منصور حقیقت‌پور نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی هم در مقاله ای در کلیک تهران امروز نوشته در شرایطی که کشور با مسائل اقتصادی متعددی دست و پنجه نرم می‌کند و از آن مهم‌تر برخی قدرت‌های غربی تیغ تحریم را علیه کشور تیز کرده و دائما بر گستره تحریم‌ها می‌افزایند تا به نوعی کشور را از نظر اقتصادی زمینگیر کنند، ناگهان نامه‌ای از طرف آقای رئیس‌جمهور خطاب به رئیس قوه قضائیه منتشر می‌شود که محتوای این نامه نه درخواست از قوای دیگر برای حل مشکلات اقتصادی یا پیدا کردن راهی برای غلبه بر تحریم باشد که حاوی درخواست ایشان برای بازدید از زندان اوین است.

نویسنده این مقاله توضیح داده اولویت اصلی و امروز کشور زندان اوین نیست بلکه مردمی هستند که با تورم، گرانی و مشکل نان شب دست و پنجه نرم می‌کنند، بنابراین می‌طلبد که در این برهه از زمان آقای رئیس‌جمهور مسائل معیشتی و اوضاع اقتصادی کشور را پیگیری کند. گویا آقای احمدی‌نژاد بازدید از زندان اوین را مهم‌تر از این مشکلات دانسته است که تا این اندازه اصرار به آن دارد.

شرایطی که نمی خواستیم با کمبود داروی خاص

منصور فرزامی در سرمقاله کلیک مردم سالاری نوشته شرایطی که نمی‌خواستیم برای ما پیش آورده‌اند، این وضع موجود، معلول بعضی ندانم کاری‌های ما و خوی استکباری غرب است به هر حال مرحله بسیار حساسی است که اگر با شایستگان همفکری نشود و مردان روزهای سخت را به میدان نیاوریم، گذر از این مرحله، به صرف هزینه بسیار محتاج است. اما نترسیم چون ایران و ایرانی، روزهای بسیار سخت‌تر از این را هم از سر گذرانده‌اند.

به نوشته این مقاله در طول تاریخ، چنین بوده‌ایم. در عین ندانم کاری‌ها و غفلت‌ها و بی پشتوانه تعقل سخن گفتن‌ها، با باد بروت‌های توخالی داخلی و بی‌وفایی دولت‌های خارجی که به آنها لطف فراوان داشته‌ایم، ما را به اضطرار کشانده است تا عبرت بگیریم و هر کس را به جایی که نباید ننشانیم و ریش و قیچی را به اراده‌اش نسپاریم و هستی و منابع انسانی و مادی و معنوی را به چوب حراج، از کف ندهیم.

و خلاصه این که: غرب می‌خواهد که ما را مستاصل کند، روحیه مردم را بکشد و به عرض وادارد. می‌خواهد که ما را با موضعی تضعیف شده بر سر میز مذاکره بنشاند و با فرهنگ و کیان و منش و عزت و غرور ما، یکجا بازی کند. توپ در زمین ماست، اینجا دیگر به وحدت، به بازی همه و نقش پذیری همه «قاعدین» نیازمندیم. سنگی به چاه افتاده است که باید به یاری عقل مندان، با سربلندی، بیرون آوریم وگرنه هزینه، سنگین است.

منوچهر دین‌پرست در کلیک اعتماد نوشته خیابان شهید بهشتی، عباس‌آباد سابق، مملو از بنگاه‌های اتومبیل‌های لوکس و گران‌قیمت است؛ اتومبیل‌هایی که به تازگی از کمپانی وارد کشور کرده‌اند و هنوز پوشش پلاستیکی آن را باز نکرده‌اند. اغلب بنگاه‌داران که جوان نیز هستند با موبایل‌های خود مشغول حرف زدن با مشتریانی هستند که به دنبال ماشین‌های لوکسند. چند وقتی است که قضیه تحریم‌ها ذهن و ضمیر ایرانیان را به خود مشغول کرده و اغلب در این مورد به اظهارنظر مشغولند.

کارتون علی کاشی، مردم سالاری

کارتون علی کاشی، مردم سالاری

به نوشته این مقاله یکی از مسائل تحریم‌ها که کشور را با مشکل دچار کرد، کمبود داروهای بیماری‌های خاص است که حتی مسوولان بنیاد بیماری‌های خاص لب به اعتراض گشودند و این عمل را غیرانسانی و غیرمنصفانه توصیف کردند. اما سخن بر سر این است که اگر بیماری از خیابان عباس‌آباد رد شود و این اتومبیل‌های گران‌قیمت را ببیند قطعا از خود می‌پرسد که چگونه است ماشین‌های چند صد میلیونی که برخی از آنها آینه بغل‌شان هم قیمت دیه یک نفر هست به راحتی وارد کشور می‌شوند و عده‌یی که مشخص نیست با چه پولی به چنین اموالی رسیدند می‌توانند این اتومبیل‌ها را تهیه کنند اما بیماران از تهیه دارو که به جان‌شان بسته است، محرومند.

تهران آشفته و بی‌نظم که نظام طبقاتی آن به‌هم‌ریخته و معنای فرادست و فرودست بی‌معنی شده بر اساس چه نقشی در حال حرکت است. چگونه است که میلیاردها تومان برای قشری هزینه می‌شود و عده‌یی به سهولت در خیابان‌های تهران که در حال ساخت تونل‌ها و بزرگراه‌ها و... است، می‌توانند با ماشین‌های پورشه زردرنگ ویراژ دهند و آه حسرت را بر دل بینندگان بگذارند. راستی تحریم‌ها کی وضع شد؟ چه جوری بود؟ اصلا شما خبر دارید؟

نکاتی درباره بودجه

علی دینی‌ترکمانی در سرمقاله کلیک جهان صنعت نوشته بودجه سال آینده در شرایطی باید تدوین شود که اقتصاد ایران در موقعیت «جنگ اقتصادی» قرار دارد این موقعیت ایجاب می‌کند که بودجه سال آینده به منظور مواجهه با کاهش درآمدهای ناشی از فروش ارز، در‌آمدهای ناشی از فروش دارایی‌ها و درآمدهای مالیاتی (‌که تحت تاثیر وضعیت رکودی حاکم بر بازارهاست) ‌بسته شود. منقبض کردن بودجه از طریق اعمال سقف بر مخارج غیر ضروری دستگاه‌های مختلف، عدم استخدام نیروی کار جدید، اعمال سقف بر پرداختی‌های نیروی کار به ویژه مدیران و... ضروری است‌ البته‌ تردیدی نیست چنین انقباضی می‌تواند همراه با تشدید رکود نیز باشد.

به نوشته این مقاله کاهش مخارج دولتی به معنای کاهش فروش خدمات و تولیدات بنگاه‌های تولیدی و خدماتی دولتی یا بخش‌خصوصی است. همین‌طور کاهش پرداختی‌ها به نیروی کار برای مثال از طریق کاهش ساعات اضافه کاری می‌تواند تا حدی همان نقشی را بازی کند که افزایش بیکاری بازی می‌کند چرا‌که موجب کاهش تقاضای کل می‌شود بنابراین میزان انقباض باید متناسب با تغییرات طرف عرضه اقتصاد باشد.

سرمقاله جهان صنعت تاکید کرده در موقعیت تورمی به هر حال جریان درآمدی چه در سطح خرد و چه در سطح کلان وجود دارد و چرخ فعالیت‌های اقتصادی می‌چرخد اما تشدید رکود به معنای متوقف شدن جریان درآمدی و فعالیت‌های اقتصادی است که می‌تواند از طریق سازوکار «ضریب تکاثری» به طور زنجیره‌ای بسیاری از رشته فعالیت‌های دیگر را به رکود بکشاند و موجب افزایش بیکاری شود و به این‌صورت اثر منفی بیشتری بر رفاه اجتماعی بگذارد.

اوضاع آرام آرام است

کار سلمان طاهری، مغرب

کار سلمان طاهری، مغرب

کلیک سیاست روز در ستون طنز خود نظر وزیر آموزش و پرورش را نقل کرده که در موضوع مرگ ۲۶ دانش‌آموز راهیان نور گفته بروید از مسئولانش بپرسید. طنزنویس با این سئوال که منظور از «مسئولانش»، کدام یک از گزینه‌های زیر است؟ جواب داده:

الف) معاونان اداره آبخیزداری شهرستان ملارد

ب) مدیران سازمان نظارت بر قیمت قند و شکر استان گلستان

ج) مشاوران مدیر عامل اداره پنبه پاک‌کنی استان خوزستان

د) مدیران کل معاونت آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه

سئوال دیگری که سیاست روز مطرح کرده این است: کدام یک از گزینه‌های زیر مصداق بارز «همه چی آرومه/ من چقدر خوشحالم» است؟ و جواب ها:

الف) سردار رویانیان: در عرضه بنزین سهمیه‌ای و آزاد هیچ گونه مشکلی در کشور نداریم.

ب) برادر کدخدایی: همه افراد و گرو‌ه‌ها می‌توانند در انتخابات شرکت کنند.

ج) معاون وزیر بهداشت: سبد مطلوب غذای ایرانیان در وزارت بهداشت تعریف شد.

د) معاون قوه قضائیه: احمدی‌نژاد بدون هماهنگی نمی‌تواند به زندان برود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.