احمد قابل، پژوهشگر دینی درگذشت

به روز شده:  11:50 گرينويچ - دوشنبه 22 اکتبر 2012 - 01 آبان 1391
احمد قابل

احمد قابل از شاگردان آیت الله حسینعلی منتظری بود

احمد قابل، پژوهشگر دینی و از شاگردان آیت‌الله حسینعلی منتظری و از منتقدان حکومت ایران، ظهر امروز در سن ۵۵ سالگی در بیمارستان قائم مشهد درگذشت.

هادی قابل برادر این پژوهشگر دینی، با تائید خبر درگذشت او به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "رئیس بیمارستان قائم با من تماس گرفت و خبر مرگ برادرم را اعلام کرد."

احمد قابل سال گذشته به دنبال تشخیص تومور مغزی از زندان به بیمارستان منتقل شد و تحت عمل جراحی قرار گرفت.

او اوایل تیر ماه سال جاری برای خارج کردن ترکش مربوط به دوران جنگ ایران و عراق، تحت عمل دیگری قرار گرفت و اواخر تیر ماه نیز بعد از عمل دشوار جراحی مغز، برای گذراندن دوران نقاهت مدتی در بیمارستان میلاد تهران بستری بود.

آقای قابل از شنبه هفته پیش ۱۵ مهر به دلیل وخیم تر شدن حالش از منزل به بیمارستان قائم مشهد منتقل شد و در بخش داخلی اورژانس این بیمارستان و سپس در بخش آی سی یو بستری شد.

این پژوهشگر دینی در طول حیاتش چند بار توسط نهادهای امنیتی، از جمله به اتهام انتشار چند نامه سرگشاده انتقادی به آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، بازداشت و روانه زندان شد.

آقای قابل نخستین بار در سال ۱۳۸۰ و پس از چندماه بازداشت با قرار وثیقه آزاد شد، اتهامات او اقدام علیه امنیت ملی، اهانت به رهبری و تبلیغ علیه نظام اعلام شد.

او پس از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸، هنگامی که برای مراسم تشییع جنازه آیت الله حسینعلی منتظری از مشهد به قم می‌رفت، بازداشت شد و بعد از نزدیک به شش ماه زندان با قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی آزاد شد.

از دیگر موارد اتهامی احمد قابل، سخنرانی‌های وی در مشهد، نجف آباد و فریمان و همچنین مصاحبه های وی با رسانه‌های خبری و انتقاد از سیاست‌های حکومت ایران بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.