'هشدار به زنان و دختران ایرانی برای ازدواج با اتباع بیگانه غیر مجاز'

به روز شده:  16:40 گرينويچ - دوشنبه 22 اکتبر 2012 - 01 آبان 1391
مهاجران افغان

زنان ایرانی برای ازدواج با اتباع کشورهای دیگر باید از وزرات امور خارجه این کشور اجازه بگیرند

عیسی موسوی نسب، مدیرکل امور اتباع مهاجرین خارجی استانداری تهران نسبت به ازدواج زنان و دختران ایرانی با اتباع خارجی غیر مجاز هشدار داد و گفت: "احتمال سوء استفاده گروه‌های تروریستی و باند‌های جرایم سازمان یافته از طریق ازدواج با زنان و دختران وجود دارد."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آقای موسوی نسب از خانواده‌های زنان و دختران خواسته "در صورتی که بخواهند با اتباع خارجی ازدواج کنند حتما ویزا و کارت اقامت فرد مورد نظر را رویت و تاییدیه آن را از اداره کل اتباع دریافت کنند."

مدیرکل امور اتباع مهاجرین خارجی استانداری تهران می‌گوید بر اساس قانون کسانی که تا سال ۸۵ ازدواج شرعی داشتند اما ثبت قانونی نشده، می‌توانستند با مراجعه به ادارات کل امور اتباع در استان‌ها آنرا به صورت قانونی ثبت کنند، اما پس از آن چنانچه فردی با تبعه خارجی ازدواج کرده و ثبت قانونی نشده باشد، تخلف محسوب می‌شود و امکان پیگیری حق و حقوق افراد نیز وجود ندارد.

پیشتر نیز اداره اتباع استانداری تهران اعلام کرد که اگر زنان ایرانی می‌خواهند با اتباع خارجی ازدواج کنند باید با استانداری هماهنگ کنند، و گرنه دولت ایران قادر به دفاع از حقوق آنها و فرزندانشان نخواهد بود.

زنان ایرانی برای ازدواج با اتباع کشورهای دیگر باید از وزارت امور خارجه ایران اجازه بگیرند.

ماده ۱۷ قانون ازدواج با اتباع بیگانه مصوب ۲۳ مرداد ۱۳۱۰ نیز همچون ماده ۱۰۶۰ قانون مدنی تاکید دارد: "ازدواج زن ایرانی با تبعه خارجی در مواردی هم که مانع قانونی ندارد موکول به اجازه مخصوص از طرف دولت بوده و دولت باید در هر نقطه، مرجعی را برای دادن اجازه معین نماید. هر خارجی که بدون اجازه مذکور در فوق، با زن ایرانی ازدواج نماید به حبس تادیبی از یک سال تا سه سال محکوم خواهد شد".

تابستان سال گذشته استانداری تهران از ۳۲ هزار کودک بدون هویت و شناسنامه حاصل ازدواج زنان و دختران ایرانی با اتباع بیگانه خبر داده بود.

بنابر گزارش‌ها، این کودکان که اغلب از پدران افغانی هستند نه شناسنامه دارند و نه می‌توانند تابعیت ایرانی داشته باشند. این کودکان از هیچ حق قانونی برخوردار نیستند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.