نماینده رهبر ایران در سپاه: درباره احمدی‌نژاد علم غیب نداشتیم

به روز شده:  17:37 گرينويچ - دوشنبه 22 اکتبر 2012 - 01 آبان 1391

آقای سعیدی بر گفته پیشین خود که مردم منبع مشروعیت حکومت نیستند تاکید کرده

علی سعیدی، نماینده رهبر ایران در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با انتقاد از تغییر نگرش و عملکرد محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران، و در دفاع از حمایت پیشین نهادها و چهره‌های مختلف حکومت از او گفته: "ما علم غیب نداشتیم."

او در گفت و گو با روزنامه اعتماد، چاپ تهران، تلاش برای برقراری رابطه با آمریکا، طرح مکتب ایرانی و "برخی اظهارات ابهام‌آمیز" را از جمله مواردی دانسته که در عملکرد آقای احمدی‌نژاد مورد انتقاد است.

آقای سعیدی گفته که حمایت‌های پیشین خود از محمود احمدی‌نژاد را انکار نمی‌کند و گفته حمایت‌های او و دیگران به این دلیل که "رهبری نسبت به شعارهای آقای احمدی‌نژاد نظر مثبتی داشتند" صورت می‌گرفته است.

محمود احمدی‌نژاد در دوره دوم ریاست جمهوری خود با انتقادهای فزاینده محافظه‌کارانی که پیشتر حامی او بودند روبرو شده است. این انتقادها به ویژه در هفته‌های اخیر و با سقوط ارزش ریال شدت گرفته‌اند.

با این حال آقای سعیدی با گفتن این جمله که "نباید بی‌انصافی بکنیم" از عملکرد آقای احمدی‌نژاد در دوره اول ریاست جمهوری دفاع کرده و گفته: "دولت قبلی اصلا هسته‌ای را تعطیل کرده بود. شما توجه داشته باشید که اگر رییس‌جمهور کسی مانند شاه سلطان حسین باشد رهبری را نیز با مشکل مواجه می‌کند."

نماینده رهبر در سپاه علاوه بر انتقاد از آقای احمدی‌نژاد از محمد خاتمی، اکبر هاشمی رفسنجانی و ابوالحسن بنی‌صدر، روسای جمهور پیشین ایران نیز انتقاد و نگاه آنان به مساله رابطه دین و سیاست را رد کرده است.

یکی از ایراداتی که آقای سعیدی به آقای رفسنجانی وارد کرده این است که به عنوان رییس مجمع تشخیص مصلحت در مقابل رییس دولت ایستاده بود. او گفته: "در کجای دنیا بخشی از نظام به اپوزیسیون بدل می‌شود؟"

او گفته: "این مدلی که آقایان تکنوکرات‌ها دارند مدل مالزی است. مدل مالزی به طور کلی با ماهیت حکومتی که امام آن را پایه‌گذاری کرده متفاوت است."

آقای سعیدی در پاسخ به این سئوال که چرا روسای جمهور از خط مشی جمهوری اسلامی فاصله می‌گیرند گفته است: "من معتقدم مشکل ما افراد هستند."

او افزوده است: "روسای جمهور نقش و جایگاه خود را با رهبری نظام اشتباه می‌گیرند."

آقای سعیدی در این مصاحبه همچنین از گفته پیشین خود، مبنی بر این که مشروعیت حکومت ناشی از رای مردم نیست، دفاع کرده است.

او گفته که باید میان مقبولیت و مشروعیت تفکیک قائل شد و در عین حال این گفته را هم که رای مردم در جمهوری اسلامی "زینتی" است رد کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.