ایران: از نقش‌آفرینی کشورهای دیگر در مذاکرات با ۱+۵ استقبال می‌کنیم

به روز شده:  07:47 گرينويچ - دوشنبه 22 اکتبر 2012 - 01 آبان 1391

معاون وزیر امور خارجه ایران: راه برای انجام مذاکرات باز است

یک معاون وزیر امور خارجه ایران گفته است که درخواست آمریکا از هند برای آنچه او "میانجی‌گری در پرونده هسته‌ای ایران" خواند، "حاکی از استیصال آمریکایی‌ها در پاسخ به پیشنهادات منطقی و سازنده" ایران است.

عباس عراقچی، معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه ایران، روز دوشنبه، اول آبان، به خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا) گفت: تهران از نقش‌آفرینی هر کشوری که به یک حل‌وفصل مسالمت‌آمیز و دیپلماتیک و برون‌رفت از فضای کنونی در مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ کمک کند، استقبال می‌کند.

او که به تازگی به هند رفته بود، اضافه کرد که در این سفر آخرین تحولات مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای ایران را "برای طرف هندی توضیح" داده است.

او سفر یکی از معاونان وزیر امور خارجه آمریکا به هند پس از سفرش به این کشور را ناشی از "رصد تحرکات" ایران ارزیابی کرد و گفت که مقامات آمریکا "بلافاصله بعد از سفر مقامات ایرانی به هر کشوری، به آنجا می‌روند و اقداماتشان را توجیه می‌کنند."

آقای عراقچی که عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با نمایندگان گروه ۱+۵ نیز هست، گفت: فکر نمی‌کنم درک وضعیت موجود و پاسخ به پیشنهادات ایران کار چندان سختی باشد که آمریکایی‌ها عاجز از انجام آن باشند.

او اضافه کرد: "راه برای انجام مذاکرات باز است. ایران پیشنهادات منطقی و سازنده به طرف مقابل ارائه کرده و این، طرف مقابل است که باید تصمیماتی سازنده و راهگشا بگیرد."

او گفت که ایران "براساس اصولی که دارد"، پیشنهادات و راه حل های مشخصی را با توجه به فتوای آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به طرف مقابل ارائه کرده است.

پیش از این، در واکنش به اتهاماتی که در ارتباط با اهداف نظامی فعالیت‌های هسته‌ای ایران مطرح می‌شد، آیت‌الله خامنه‌ای سلاح هسته‌ای و دیگر سلاح‌های کشتار جمعی را تهدیدی برای بشریت خواند و کاربرد این سلاح‌ها را حرام دانست.

کشورهای غربی ایران را متهم می‌کنند که فعالیت‌های هسته‌ای خود را با اهدافی نظامی دنبال می‌کند.

ایران همواره این اتهامات را رد کرده است.

معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه ایران با تاکید دوباره بر ماهیت صلح‌آمیز فعالیت‌های هسته‌ای ایران اعلام کرد: منتظر پاسخ گروه ۱+۵ به پیشنهادات ایران هستیم که "می‌تواند راه‌حلی معقول و عادلانه برای برون‌رفت از این مساله باشد."

تکذیب توافق دوجانبه

دیروز به دنبال انتشار گزارش‌هایی درباره توافق اصولی ایران و آمریکا برای گفت‌وگوی دوجانبه درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران، علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران هرگونه توافقی در این زمینه را رد کرد.

او گفت که اگر منظور از چنین گفت‌وگوهایی، مذاکرات هسته‌ای با گروه ۱+۵ است، این گفت‌وگوها در حال انجام است، "ولی جدا از این، مذاکره‌ای در کار نیست."

روزنامه نیویورک‌تایمز روز شنبه گذشته در گزارشی به نقل از یک مقام رسمی آمریکا از توافقی اولیه در این باره خبر داد و نوشت که مقامات ایران اصرار دارند این مذاکرات دوجانبه پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار شود.

نیویورک‌تایمز پیش از این نیز در گزارشی کلیک نوشت که ایران با وجود تاکید پیشین مقاماتش بر غیرقابل مذاکره بودن حق این کشور در غنی‌سازی اورانیوم، با ارائه پیشنهادی جدید، از احتمال توقف روند غنی‌سازی اورانیوم در صورت تحقق خواسته‌هایش خبر داده است.

بنا بر این گزارش، طرح ایران در "۹ گام" ارائه شده و در چارچوب آن، پیش از تعلیق فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی اورانیوم، کشورهای غربی باید امتیازاتی را برای این کشور قائل شوند، از جمله تمام تحریم‌های مربوط به خرید نفت ایران را لغو کنند.

مقامات رسمی ایران این گزارش نیویورک‌تایمز را هم تکذیب کرده و گفتند که پیشنهاد هسته‌ای جدیدی از سوی ایران ارائه نشده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.