وزیر نفت ایران: اگر تحریم‌ها بیشتر شود، صادرات نفت را قطع می‌کنیم

به روز شده:  17:39 گرينويچ - سه شنبه 23 اکتبر 2012 - 02 آبان 1391

رستم قاسمی گفته است که ظرفیت تولید نفت ایران رو به افزایش است

رستم قاسمی، وزیر نفت ایران گفته است که در "صورت تشدید تحریم‌ها، صادرات نفت را متوقف خواهیم کرد".

آقای قاسمی امروز (سه شنبه ۲ آبان) در جمع خبرنگاران در دوبی از طرحی خبر داده که بر اساس درآمدهای بدون صادرات نفت برنامه‌ریزی شده است.

وزیر نفت ایران افزوده: "تاکنون هیچ مشکل مهمی نداشته ایم، اما اگر تحریم‌ها تشدید شود، ما طرح خود را به مورد اجرا می‌گذاریم."

به گفته تحلیل‌گران اظهارات آقای قاسمی تازه‌ترین مورد از واکنش‌ ایران به تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور است.

این تحریم‌ها که صنعت نفت ایران را هدف قرار داده به کاهش صادرات نفت این کشور منجر شده است.

ایران در گذشته گفته بود که در صورت تحریم نفتی این کشور، تنگه هرمز را به روی عبور و مرور کشتی‌ها خواهد بست.

پیشتر آقای قاسمی گزارشات منتشر شده در مورد کاهش تولید نفت ایران را تکذیب کرده بود.

آقای قاسمی در صحبت‌های امروز خود تاکید کرد که "ایران با تمام ظرفیت در حال تولید نفت است."

هرچند که آقای قاسمی آماری در مورد میزان صادرات ایران ارائه نکرد اما تولید روزانه نفت ایران را "۴ میلیون بشکه در روز" اعلام کرد.

وزیر نفت ایران در بخش دیگری از سخنانش افزود: "در حالی که ایران در ۳۰ سال گذشته با تحریم روبرو بوده، بخش نفت این کشور تاکنون توانسته با موفقیت عمل کند."

آقای قاسمی با اشاره به این که ایران توانایی پالایش مقادیر بیشتری از نفت تولیدی خود را دارد، ظرفیت پالایش نفت ایران را ۲ میلیون بشکه در روز اعلام کرد که قرار است تا پایان سال ۱۳۹۱ حدود ۲۰۰ هزار بشکه در روز به این میزان افزوده شود.

به گفته آقای قاسمی، افزایش ظرفیت پالایش ایران به نیاز آن کشور برای واردات سوخت پایان داده و به زودی باعث افزایش صادرات خواهد شد.

وزیر نفت ایران افزود: "مصرف روانه بنزین ایران ۹۰ میلیون لیتر است که پیشتر بخش زیادی از آن از طریق واردات تامین می‌شد، اما در حال حاضر چنین محصولاتی را وارد نمی‌کنیم. در حال حاضر ما نه تنها سوختی وارد نمی‌کنیم، بلکه بعضی از محصولات را صادر می‌کنیم."

به گفته آقای قاسمی برای نفت ایران همیشه مشتری وجود دارد و تا پایان سال جاری (۱۳۹۱) ظرفیت پالایش نفت ایران به حداکثر خواهد رسید و در نتیجه امکان صدور محصولات نفتی بیشتری وجود دارد.

صدور نفت از طریق بخش خصوصی

در همین حال حسن خسرو جردی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی با اشاره به صادرات بیش از ۲۰ میلیون بشکه نفت ایران توسط بخش خصوصی به بازارهای آسیایی و اروپایی از صدور چندین محموله جدید نفت تا چند روز آینده خبر داده است

به گفته آقای خسرو‌جردی "هم اکنون بخش خصوصی به‌طور کامل تحریم مبادلات ارز، بیمه و کشتی‌های نفتکش غرب را خنثی کرده است."

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی همچنین افزوده "از چهار ماه پیش تاکنون با موافقت شرکت ملی نفت ایران، بانک مرکزی و سایر دستگاه‌های دولتی، راه‌اندازی ۳ کنسرسیوم خصوصی برای صادرات نفت ایران در دستور کار قرار گرفت."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.