بررسی روزنامه های صبح سه شنبه تهران – دوم آبان

به روز شده:  04:01 گرينويچ - سه شنبه 23 اکتبر 2012 - 02 آبان 1391

روزنامه های امروز صبح تهران در صفحات اول خود خبر نامه تند رییس جمهور به رییس قوه قضاییه را منعکس کرده و در مقالاتی از این که روسای قوا بدون توجه به توصیه های رهبر جمهوری اسلامی به اختلافات علنی ادامه می دهند ابراز نگرانی کرده اند.

مرگ احمد قابل نواندیش دینی در روزنامه های مختلف بدون اشاره به مخالفت های وی و از جمله نامه آخرینش به آیت الله خامنه ای منعکس گشته است. مغرب تنها روزنامه ای است که عکس بزرگ قابل را در صفحه اول خود منعکس کرده است.

در عزای مرگ احمد قابل، صفحه اول مغرب

مزه تلخ سیاست

علی محقق در سرمقاله کلیک ابتکار نوشته در اوضاع و احوالی که بار اقتصاد کشور بیش از باقی بارها بر زمین مانده است، هر کنشی که از سوی مقامی اجرایی صورت می‌گیرد به طور کاملا عریان بار سیاسی دارد. جالب این که سلسله کنش‌ها و واکنش‌های این چنینی و گفتم گفتی‌های انتقادی دست اندرکاران کشور، در اکثر اوقات به راحتی فروکش نمی‌کند. هیچ کس به یک بار پاسخ بسنده نمی‌کند و کوتاه نمی‌آید، تا دور و تسلسل باطل «گفتم، گفتی» سونامی وار، همه را در خود گرفتار کند.

نویسنده سپس اشاره کرده: معاون اول رئیس جمهور در توجیه چرایی نابسامانی اوضاع ارزی کشور، توپ تقصیر را به زمین « جمشید بسم الله» نامی، که از قضا هیچ کس او نمی‌شناسد میاندازد و بلافاصله طیف رقیب، موضع معاون رئیس جمهور را فرافکنی و فرار به جلو قلمداد می‌کند. به اقتضای همیشگی بازی سیاست این بار هم هیچ کس پیدا نمی‌شود که شفاف سازی کند و بگوید بالاخره صاحب این «نام ایرانی- اسلامی» کیست و در کجای معادله دلار و سکه قرار دارد.

به نوشته سرمقاله ابتکار: رئیس دولت که هشت سال فرصت برای ایفای وظیفه اجرای کامل قانون اساسی و صیانت از حقوق افراد جامعه داشت، حتی در جریان ماجرای کهریزک نه واکنشی نشان داد و نه خواستار بازدید از زندان‌های کشور شد. حالا مسئولین قوه قضائیه هم اگرچه به درستی اقدام رئیس جمهور را سیاسی دانسته و « آری» گفتن به آن را به مصلحت ندانسته اند، اما جواب «نه» خود را هم به سیاسی ترین وجه ممکن می‌دهند تا واکنش به همان اندازه کنش، سیاسی و از جنس اختلاف‌های عیانی که پیش آمده است، جلوه کند.

درخواستی که می‌شد جنجالی نباشد

حشمت‌‌الله فلاحت‌پیشه در مقاله ای در کلیک تهران امروز نوشته هرچه به زمان انتخابات نزدیک می‌شویم اختلافات بیشتر بروز می‌دهد. درباره شخص احمدی‌نژاد نوع مدیریت وی در ریاست‌جمهوری به گونه‌ای بوده که همواره بخشی از مدیریتشان مدیریت توده گرایانه بوده و همواره سعی کرده است تصمیماتی را که در حوزه اجرا می‌گیرد در عرصه رسانه‌ای مطرح کند،این نوع رفتار به نظر ناشی از نوع مدیریت وی می‌آید.

لاریجانی و احمدی نژاد در سیاست روز

در ادامه مقاله آمده به صورت کلی نوع مدیریت توده‌گرایانه در زمان‌های نزدیک به انتخابات شاید جوابگو باشد ولی در زمان اداره یک مملکت که نیازمند یک نظم قانونی و اداری است، تنش‌هایی را به بدنه جامعه وارد می کند که غیر لازم است و در انواع دیگر مدیریت‌های سیاسی جامعه کمتر شاهد این نوع تنش‌ها هستیم.

تهران امروز اضافه کرده: در شرایط کنونی احمدی‌نژاد وارد موضع جدیدی شده و احساس می‌کند بخشی از قوا علیه وی کار می‌کنند و سعیش بر این است که جدای از ریاست‌جمهوری با اطرافیانش نیز برخورد‌هایی صورت بدهد از این رو، وی وارد فضایی شده که خارج از انتظاری است که افکار عمومی از یک رئیس‌جمهور دارد.

کلیک اعتماد هم مقالات کوتاهی از چند نماینده مجلس دارد که درباره درخواست رییس جمهور برای بازدید از اوین نوشته اند. از جمله علی مطهری نظر داده بازدید سرزده از زندان‌های کشور حق رییس‌جمهور به عنوان مجری قانون اساسی است. البته چون این امر با موضوع آقای جوانفکر گره خورده است، برخی آن را سیاسی می‌بینند، در حالی که ما نباید نیت‌خوانی کنیم.

منصور حقیقت‌پور نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس نوشته درباره درخواست آقای احمدی‌نژاد برای بازدید از زندان اوین، تشخیص اینکه این کار ممکن است یا نه با قوه قضاییه است. بنابراین ما به عنوان اعضای قوه مقننه وارد این دعوا نمی‌شویم.

اسماعیل کوثری هم نوشته احمدی‌نژاد درخواستی را مطرح کرده و قوه قضاییه هم باید به این درخواست احترام بگذارد و خواسته وی را اجابت کند. اما بهتر بود احمدی‌نژاد، سال گذشته یا حداقل چند ماه قبل این درخواست را مطرح می‌کرد. چون الان با توجه به زندانی شدن مشاور وی این‌گونه تداعی می‌شود که در واکنش به زندانی شدن جوانفکر قصد دارد به زندان اوین برود.

از جمشید تا منوچهر ب کمپلکس

کلیک سیاست روز در اشاره به گفته های معاون اول رئیس‌جمهور نوشته او در یک «افشاگری حماسه‌گونه» دست استکبار جهانی را از آستین یکی از مزدوران خودفروخته بیرون آورده و به مردم نشان داده و گفته: نرخ ارز را فردی به نام «جمشید» تعیین می‌کند.

طنز نویس این روزنامه پیشنهاد کرده برادر میم... (ببخشید برادر محمدرضا رحیمی) برادر «محمود بهمنی» را از ریاست کلی بانک مرکزی برکنار کرده و همین «جمشید» را منصوب می‌کنند تا بلکه اوضاع آشفته ارز سر و سامان پیدا کند. البته پیشنهاد ننجون به همین‌جا ختم نمی‌شود و ما یک سری بسته‌های پیشنهادی هم داریم که برای هرگونه بهره‌برداری تقدیم می‌کنیم.

کلیک جهان صنعت در ستون طنز خود با عنوان "بسم‌الله خان و معاون رییس‌جمهور" نوشته اولین چیزی که بعد از جمله آقای رحیمی به ذهن آدم می‌رسد این است که «بسم‌الله خان» کیست ؟ کسی که با گوشه چشمی قیمت دلار را تعیین می‌کند و اشک را از گوشه چشمان ما سرازیر می‌کند اگر آقای بسم‌الله خان قیمت دلار را تعیین می‌کند، برای چی آقای بهمنی حقوق می‌گیرند؟

در ادامه این مقاله آمده: آیا بسم‌الله خان یک شخصیت واقعی است یا اسم مستعار یکی از خادمین مردم است؟! آن‌طور که از اسمش پیداست ایشان با اجنه در ارتباط نیست و نمی‌تواند باشد چراکه بسم‌الله خان باعث گریز اجنه می‌شود و آنها به ایشان نزدیک نمی‌شوند. پس بسم‌الله خان نمی‌تواند عضو یک جریان خاص باشد چراکه با اجنه سازگاری ندارند اما بعید نیست که با گونه‌های دیگر ماوراءالطبیعه در ارتباط باشد زیرا آگاهی داشتن از وضعیت فردای اقتصاد کشور با تکیه بر اطلاعات روزمره امکان‌پذیر نیست.

ادعای رییس مرکز آمار درباره

کلیک جهان صنعت در گزارش اصلی خود نوشته رییس مرکز آمار در حالی از کاهش ضریب جینی خبر می‌دهد که بر اساس محاسبات کارشناسی طی سه سال گذشته هر سال دو درصد به جمعیت فقیر کشور افزوده شده و میزان فقر مطلق در ایران بین ۲۵ تا ۳۲ درصد است.

به نوشته این روزنامه چند سالی است که دولت آمار شفافی در مورد خط فقر و ضریب جینی اعلام نمی‌کند اما فضای موجود نشان از رشد نابرابری و گسترش فقر دارد. حسین راغفر تدوینگر نقشه جغرافیایی فقر کشور نیز شرایط فعلی، یعنی فقیرتر شدن قشر متوسط جامعه را نتیجه شکست سیاست‌های دولت می‌داند و بر این باور است که فقر از سال ۶۳ با روند ملایمی رو به کاهش بود اما از سال ۸۴ با آغاز به‌ کار دولت فعلی تاکنون، میزان فقر و نابرابری افزایش یافته و بر اساس محاسبات صورت گرفته از سوی محافل غیر‌دولتی، میزان فقر مطلق در ایران بین ۲۵ تا ۳۲ درصد است.

جهان صنعت از قول آقای راغفر نوشته طی سه سال گذشته در دولت احمدی‌نژاد، هر سال دو درصد به جمعیت فقیر کشور (۳۲ درصد) افزوده شده و نوشته رییس مرکز آمار ایران بدون در نظر گرفتن شرایط نامناسب اقتصادی و افزایش چشمگیر تورم مدعی است که اجرای هدفمندی یارانه‌ها و پرداخت یارانه نقدی به مردم ضریب جینی که شاخص اندازه‌گیری اختلاف طبقاتی و درآمدی است بهبود یافته است.

پورشه هست دارو نیست

روزنامه کلیک جمهوری اسلامی در ستون خبرهای کوتاه خود نوشته درحالی که هر روز جای خالی داروها در طبقات داروخانه‌ها نمایان‌تر می‌شود، خودروی یورشه ۹۱۱ که به تعداد محدودی برای سال جاری تولید شده به ایران وارد می‌شود.

به نوشته این روزنامه هر چند شرکت یورشه گمان می‌کرد تنها ۴۰ دستگاه از این خودرو را در سال جاری به ایران بفروشد اما تاکنون قرارداد فروش هزار و ۴۰۰ دستگاه یورشه به ایران نهایی شده است. از سوی دیگر برخی شرکت‌ها در ایران نیز توانسته‌اند با وجود تحریم‌ها ۷۵۰ دستگاه خودروی لوکس را با دلار هزار و ۲۲۶ تومانی وارد کنند.

هفتاد هزار مبتلا به ایدز پنهان شده

تیتر و عکس صفحه اول فرهیختگان

در حالی که فرهیختگان در تیتر صفحه اول خود خبر از کاهش تعداد مبتلایان به ایدز در کشور داده زهرا کشوری در گزارشی در کلیک تهران امروز نوشته: آمارهای دو مرجع رسمی درباره ایدز با هم تفاوت دارد اما نشان می‌دهد که ۷۰ تا ۱۰۰ هزار نفر مبتلا به ایدز در کشور زندگی می‌کنند که حتی ممکن است خودشان هم از ابتلا به این بیماری خبر نداشته باشند اما با رفتارهای پرخطر در حال گسترش آن هستند.

این روزنامه به آمارهای رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت اشاره کرده که ۹۰ هزار ایرانی مبتلا به ایدز در کشور نشان می دهد که ۷۰ هزار نفر آنها خبر از بیماری خود ندارند و از سوی دیگر از زبان مینو محرز رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران نوشته ۲۵ هزار بیمار مبتلا به ایدز در کشورمان داریم و تخمین زده شده که ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار نفر هنوز شناسایی نشده‌اند. افرادی که بیشتر آنها را نوجوانان، جوانان و زنان تشکیل می‌دهند.

تسلسل فاجعه و مسوولیت‌گریزی

احمد مسجدجامعی در مقاله ای در کلیک اعتماد نوشته در این روزها پی‌درپی شاهد اتفاقاتی هستیم که سوگمندانه بخشی از زندگی روزمره شده است. عادت به این وضع بسیار نگران‌کننده‌تر از اصل واقعه است. انگار هیچ‌کس پاسخگو نیست، همه می‌گویند از مسوول آن بپرسید، مسوولیت‌ها هم لوث شده است.همین چند ماه پیش بود که اتوبوس دانش‌آموزان شاهرودی در تورهای راهیان نور واژگون شد و چندین دانش‌آموزان معصوم و مظلوم و معلمی دلسوز و زحمتکش کشته و زخمی و قطع عضو شدند. اما مهم‌تر این بود که بلندپایه‌ترین مسوول وزارت آموزش و پرورش در برابر پرسش‌ها به راحتی اعلام کرد: من مسوول نیستم، بروید از مسوولان حمل و نقل بپرسید.

در دنباله مقاله آمده: در ماجرای واژگونی اتوبوس دانش‌آموزان بروجن که ۲۶ دختر نوجوان دبیرستانی از منطقه‌یی محروم درجا جان باختند و شهر و کشوری را در بهت و اندوهی عمیق فرو بردند، دوباره همین مقام به راحتی اعلام می‌کند من مسوول نیستم. مسوول دیگر هم فقط به گفتن تسلیت بسنده می‌کند.

وزیر سابق ارشاد در پایان مقاله می پرسد وقتی نیمی از نمره یک درس وابسته به رفتن اردو است چه کسی باید پاسخگو باشد؟ پاسخگو نبودن دستگاه‌های اجرایی به سمتی رفته که حتی جان انسان‌ها در آن چندان موضوعیتی ندارد؛ این خطری است بزرگ که دامن جامعه و مدیران اجرایی را هم خواهد گرفت. در این صورت نه‌تنها جامعه در برابر حوادث تلخ احساس تعلق اجتماعی را از دست می‌دهد بلکه سرنوشت دستگاه اجرایی نیز در ذهن جمعی جامعه بی‌اعتبار شده و زمینه‌ساز از بین رفتن کارآمدی به‌ویژه در بحران‌ها و مشکلات می‌شود.

کانکس بهتر از خانه

محمدحسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری نوشته بر اساس اخباری که طی هفته‌های اخیر از سوی بعضی از مسئولان زحمتکش ارائه شده و به شدت تبلیغ و به آن افتخار می‌شد، خانه‌های زلزله زدگان آذربایجان اهر و ورزقان ساخته شده و به آنهاتحویل داده شده و آنها زندگی خوب و خوشی را در خانه‌های تازه شروع کرده‌اند‌.

نویسنده این ستون به طعنه نوشته اگر چنین نشود و کانکس‌ها تحویل داده شود، باید از مسوولان به شدت تقدیر و تشکر شود، چرا که اگر این بار دیگر قضیه به خیر و خوشی تمام شود و کانکس‌ها تحویل داده شود، زلزله زدگان آذربایجانی با زلزله زدگان بم مساوی شده اند و خوشبختانه در این زمینه هم عدالت به درستی رعایت شده است. آفرین به مسئولانی که از برقراری عدالت در هیچ زمینه ای غفلت نمی‌کنند.

و خلاصه این که: قیمت مسکن و اجاره مسکن بالا رفته و ممکن است ظرف یکی دو سال آینده، کانکس نشینی برای خیلی از مردم پیش بیاید. با این حساب زلزله‌زدگان طلایه داران این کار هستند و باید بابت این پیشکسوتی به خود ببالند و از مسئولان تشکر کنند که چنین افتخاری را برایشان آفریده است.

کارتون روز

دنیای بدون جنگ، کارتون علی روحانی، مغرب

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.