بررسی روزنامه‌های صبح چهارشنبه تهران – سوم آبان

به روز شده:  03:46 گرينويچ - چهارشنبه 24 اکتبر 2012 - 03 آبان 1391

روزنامه‌های امروز صبح تهران همچنان در مقالات خود این سئوال را مطرح کرده اند که مقصود رییس جمهور از نوشتن چنان نامه ای به رییس قوه قضاییه چیست، جلب نظر عمومی در آستانه پایان دوره ریاستش یا منحرف کردن نگاه‌ها از وضعیت وخیم اقتصادی کشور؟

انعکاس آخرین مناظره میت رامنی و باراک اوباما نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، و سهم ایران در آن و بی اعتمادی نسبت به تاثیر عفو عمومی بشار اسد در بهبود دادن به وضعیت سوریه از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

ایران و آمریکا، راهبردهای نو

صفحه اول تهران امروز

عکس و تیتر صفحه اول تهران امروز

فیاض زاهد در مقاله ای در کلیک اعتماد نوشته هر چند دولت‌های ایران و امریکا تنظیم جدول گفت‌وگوهای مستقیم را رد کرده‌اند، اما نمی‌توان این مهم را نادیده انگاشت که اوباما در مناظره از اهمیت گفت‌وگوهای مستقیم سخن گفته است. این امر به آن معناست که از منظر دیپلماتیک دوطرف درصدد هستند تا تمایل خود برای این امر را نادیده گرفته و از سیاست چراغ خاموش بهره ببرند.

نویسنده مقاله ابراز عقیده کرده ایران تنها با حل غامض آغاز مذاکرات مستقیم بخش مهمی از فشارهای کاذب را از خود برخواهد داشت. آمریکا نیز می‌داند و نشان داده که علاقه‌مند گذر از این بن‌بست است. اظهارات اخیر هیلاری کلینتون نشان داده است که آنها علاقه‌مند به نیل به توافق هستند. در آن صورت فشار تحریم‌ها را کاهش یا قطع خواهند کرد.

مقاله اعتماد در نهایت نتیجه گیری کرده: اینک به نظر می‌رسد که به جای تمرکز بر نقاط افتراق، می‌توان به افق‌های مشترک منافع نیز نظر انداخت. ایران نشان داده در حوزه سیاست خارجی چندان هم چشم خود را به منافع ملی نمی‌بندد. ضمن آنکه ایران همچنان می‌تواند از طمع بازار برای فروش نفت خود استفاده کند. نقش روسیه و چین این اعتماد به‌نفس را به ایران می‌دهد که به راحتی تسلیم نشود. اینها موضوعاتی نیستند که آمریکا نداند. اما ایران هم می‌تواند با برگ گفت‌وگوها امتیازات مهمی از اروپا و روسیه بگیرد. معلوم است که روسیه نه دوست و نه شریک قابل اتکایی است.

چرا چنین می‌کند، آیا احمدی‌نژاد را باید باور کرد؟

صادق زیباکلام در مقاله ای در کلیک اعتماد به درخواست احمدی‌نژاد برای بازدید از زندان اوین اشاره کرده وپرسیده به راستی انگیزه احمدی‌نژاد از برخورد اینچنینی با رییس قوه قضاییه و یکی از ارکان حاکمیت اصولگرایان و آن‌گونه نامه نوشتن به وی، چگونه تفسیر و تبیین می شود؟ آیا او واقعا به فکر زندانیان سیاسی و تامین حقوق شهروندی مخالفان، مغرضین و منتقدان برآمده و یا با این رفتار می‌خواهد به مخاطبان، به اقشار و لایه‌های تحصیلکرده جامعه، به نویسندگان،‌ به دانشجویان و... بگوید که او شراکتی در رفتار‌ها و اعمال گذشته ندارد یا آنکه این‌گونه نیست و او صادقانه دچار تحولی شده و بالاخص می‌خواهد از خیلی از کارها و اعمالی که بعد از ۲۲ خرداد ۸۸ شد فاصله گرفته و به تعبیری جبران مافات کند؟

اعتماد

کارتون پیام برومند، اعتماد

این استاد دانشگاه در دفاع از حق احمدی‌نژاد برای بازدید از زندان نوشته طبیعی است که اگر او بگوید فلانی باید آزاد شود و آن یکی باید محکومیتش تقلیل یابد و دخالت‌های این‌گونه، عملش مصداق دخالت در امر قضا محسوب می شود. اما علم و اطلاع از اینکه افرادی که به دلایل سیاسی بازداشت شده‌اند چگونه با آنها رفتار شده، خیلی نمی‌تواند مصداق دخالت در امر قضا باشد.

مقاله اعتماد سرانجام به این جا رسیده که: باید فرض گرفت که اگر شخصیتی ادعای آزادیخواهی و دفاع از حقوق مدنی انسان‌ها را دارد، واقعا بدان معتقد است و از روی عوامفریبی نیست. چرا که بازدید از زندان اوین و حتی مواضع جدی‌تر از این گرفتن هم توسط احمدی‌نژاد، نه او را نلسون ماندلا می‌کند، نه یک مرتبه در جایگاه اسوه‌های احترام به قانون و حقوق مردم قرار می‌دهد.

کلیک کیهان در سرمقاله خود با اشاره به مقاومت احمدی‌نژاد در برابر رییس قوه قضائیه نوشته آخر این خط در صورت تداوم به همان جا منجر می‌شود که جریان مصطلح به فتنه طی ۳ سال گذشته پیمودند و به موازات نقض مبانی اسلامی و جمهوریتی نظام، مدعی اجرای بدون تنازل قانون اساسی شدند! یعنی حکایت همان فرخنده پی یی که می‌گفت از حمام می آمد اما زانوانش چیز دیگری را دلالت می‌کرد.

به نظر این روزنامه باز هم "دشمن" است که "در پروژه چند لایه می‌کوشد محورهای فشار بر ایران را از خارج و داخل به هم الحاق کند تا عقده ۳۳ ساله ای را که با جنگ تحمیلی و بسیج گروهک‌های برانداز و انواع تروریسم ممکن نشد، به واسطه تشدید فشار و افزایش اختلاف‌ها، بگشاید.

کلیک جام جم خبر داده که امیر محبیان با اشاره به نامه احمدی‌نژاد به رییس قوه قضائیه درباره بازدید از زندان اوین گفت: احمدی‌نژاد بازی بزرگ و ادامه‌داری را آغاز کرده است؛ بر این باورم او در پی مدیریت افکار عمومی از طریق خبرسازی و سوژه‌آفرینی است؛ روشی که در آن تخصص غریزی دارد. فکر می‌کنم بازی احمدی‌نژاد اگر در گام‌های اولیه خود موفق شود و تحت کنترل قرار نگیرد قرار است افراد شناخته‌ شده زیادی را به مرور در بر بگیرد.

به گزارش این روزنامه این تحلیل‌گر مسائل سیاسی گفته: احمدی‌نژاد با این اقدام کوشیده است در صحنه شطرنج ایران، رییس قوه قضاییه و برادر یکی از رقبای سرسخت خود را کیش دهد. با این حرکت احمدی‌نژاد خواسته است یک بازی دو سر برد برای خود و دو سر باخت برای رییس قوه قضاییه را سامان دهد.

نویسنده نشریات اصولگرا به نوشته جام جام افزود: ولی اگر به او اجازه دیدار از زندان داده نشود که ظاهرا ممانعت‌های قانونی صریحی در این راستا وجود دارد در این حالت نیز این ذهنیت، البته نادرست، در اذهان به وجود خواهد آمد که در زندان‌ها چه می‌گذرد که حتی به رییس‌جمهور اجازه نمی‌دهند به آنجا سرکشی کند! لذا از لحاظ بازیگردانی سیاسی، کیش سختی به قوه قضاییه داده می‌شود که البته واقعا آن را ضربه به اعتماد مردم در این شرایط می‌دانم.

استقبال از عفو عمومی بشار

حسن هانی‌زاده در سرمقاله کلیک تهران امروز نوشته بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه در یک اقدام شجاعانه سیاسی و امنیتی بار دیگر با صدور فرمان عفو عمومی نشان داد که برای حل بحران ۱۹ ماهه سوریه صادقانه گام بر می‌دارد. فرمان عفو عمومی شامل کلیه مخالفان داخلی که تا قبل از صدور این فرمان در ۲۳ اکتبر علیه دولت سوریه دست به سلاح برده‌اند و دستشان به خون ملت سوریه آلوده نیست،خواهد شد.

صفحه اول دنیای اقتصاد

تیتر و عکس صفحه اول دنیای اقتصاد

به نظر این نویسنده صدور این فرمان فرصت مناسبی برای رهبران گروه‌های مسلح وزیر مجموعه‌های فریب خورده آنان فراهم خواهد کرد تا سلاح‌های خود را به زمین بگذارند و از فرصت عفو عمومی استفاده کنند. این فرمان ۲۴ ساعت پس از دیدار اخضر الابراهیمی فرستاده دبیر کل سازمان ملل با رئیس‌جمهوری سوریه در دمشق صادر می‌شود.

اما مقاله تهران امروز در عین حال ادعا کرده که چنین تدابیری از سوی بشار اسد تاثیر چندانی در حل بحران سوریه نخواهد داشت اما حد اقل نگرش افکار عمومی را نسبت به نظام سوریه تغییر خواهد داد. شرایط میدانی و سیاسی سوریه اکنون به سمت و سویی حرکت می‌کند که راه‌حل‌های پیشنهادی از سوی کشورهای منطقه و جهان در گستره غبار جنگ داخلی سوریه هر روز کم‌رنگ‌تر می‌شود.

دولت کاری برای وضعیت ارز نمی کند، و نه حتی جمشید بسم الله

هادی وکیلی در سرمقاله ابتکار نوشته هر روز که از اوضاع آشفته بازار ارز می‌گذرد پیرامون دلایل و ریشه‌های آن گمانه‌زنی می‌شود، در این میان تحلیل مردم با تحلیل مسئولان قدری متفاوت است. مسئولان هر روز دلیلی ذکر می‌کنند و متناسب با آن از کشفیات و دستگیری‌ها خبر می‌دهند، چند روزی مردم به انتظار تاثیر اقدامات می‌نشینند ولی اتفاقات بازار خلاف آن را به نمایش می‌گذارد.

به نوشته این مقاله رئیس جمهور خبر از اخلال ۲۰ نفر داد، مردم گفتند خب با دستگیری این تعداد مسئله حل و بازار آرام خواهد شد، ولی دیدیم که خلاف آن اتفاق افتاد. عده ای ادعا می‌کنند که فروشنده پالت دلار (صدمیلیون دلار) به قیمتی به مراتب پائین تر از قیمت دولتی هستند و جالب تر اینکه مطابق گفته آنان این حجم دلار از بانک مرکزی ترخیص می‌شود، ادعایی که البته باورش سخت و گاهی هم محال می‌نماید. حال سوال این است که پس چرا با آنها برخورد نمی‌شود؟ و چرا کسی آن را تکذیب نمی‌کند؟

نکته بعدی مقاله کلیک ابتکار این است که واقعا منشاء این دلارها کجاست؟ آیا آن طور که اینان ادعا می‌کنند بانک مرکزی چنین می‌کند؟ اگر جواب مثبت باشد به چه هدفی؟ و در این صورت پس کمبود دلار نمی‌تواند واقعیت داشته باشد؟ اگر هم جواب منفی باشد ولی اصل ادعاها درست باشد آن گاه باید پرسید که این همه دلار چه منشایی می‌تواند داشته باشد؟

کلیک مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته ای کاش محمود احمدی‌نژاد در این یک ماه اخیر که شرایط اقتصادی کشور از بحران نیز گذشته است و مردم در حال سپری کردن بدترین اوضاع اقتصادی هستند، به جای امورات حاشیه‌ساز، حداقل سری به بازار می‌زد تا از اوضاع و احوال تاثیرات تورمی نوسانات ارز آگاه‌تر شود؟ گرانی و تورم کالاهای مصرفی مردم، آن میزان حیرت انگیز شده که تحمل این فشار اقتصادی در حال تمام شدن است.

نویسنده اضافه کرده افزایش شدید قیمت‌ها، موضوعی است که هر روز مردم با آن روبرو می‌شوند و بازندگی روزمره‌‌شان گره خورده و تصور نمی‌شود با تاکتیک جهت دهی به اذهان عمومی برای فرار از پاسخگویی، بتوان امور را به پیش برد. البته اگر مجلس در سال‌های گذشته دقیق‌تر عمل می‌کرد و مدام شاهد استیضاح‌هایی نبودیم که به یکباره منتفی می‌شوند، شاید دولت در اجرای امور اصلی دقیق‌تر و کارشناسی شده‌تر، عمل می‌کرد.

مردم سالاری در نهایت نوشته به هرحال، اوضاع اقتصادی به دلایل مختلف در شرایط مطلوبی قرار ندارد و در ماه‌های باقیمانده تا انتخابات، حاشیه سازی‌های جدید نمی‌تواند پاسخگوی دغدغه‌های مردم باشد. ای کاش، سرکشی به بازار و نگاه کردن به قیمت کالاهای مختلف و مقایسه قیمتی آنها با یک ماه قبل نیز در دستور کار دولتی‌ها قرار بگیرد.

عباس عبدی در مقاله ای در کلیک اعتماد نوشته معاون اول دولت، طی سخنانی مدعی شد که فردی به نام جمشید بسم‌الله به تنهایی قیمت ارز را تعیین می‌کرد، اگر واقعا گوینده در این ادعا صادق است، بفرمایید؛ بسم‌الله. من به عنوان یک شهروند راضی هستم به این فرد هر چقدر حقوق می‌خواهد پرداخت کنند، ماهی یک میلیون دلار، اگر کم است پنج میلیون دلار هم بدهند، کار او ارزش آن را دارد. گمان نمی‌کنم که دیگران هم مخالف این مبلغ از پرداخت باشند. او مسئول امور ارزی کشور شود.

به نوشته این جامعه شناس آقای معاون توجه نکرده که با این توصیف سطح دولت و کارایی وزارت اقتصاد و بانک مرکزی و ده‌ها سازمان عریض و طویل دیگر و هزاران نیروی بازرسی و نظارت را در اداره امور کشور چنان معرفی می‌کند که گویی قدرت یک نفر گمنام به نام جمشید بسم‌الله در تعیین قیمت ارز، بیش از همه این دستگاه‌هاست. پس می‌توان از همین فرد خواست قیمت را کاهش دهد، الان که او زندان است دست به کار شوید. نکند از طرف دولت علاقه‌یی به پایین آوردن قیمت ارز وجود ندارد؟ تازه حالا که او بازداشت است، چه کسی قیمت ارز را تعیین می‌کند؟

نتیجه‌گیری مقاله این است که: مشکل قیمت ارز نه جمشید بسم‌الله است و نه استکبار جهانی و توطئه داخلی، این مشکل فقط ناشی از بی‌اطلاعی نسبت به قواعد و اصول علم اقتصاد و اجتماع است.

غدای یدکی، اشکنه

محمدحسین روانبخش در ستون طنز کلیک مردم سالاری نوشته: اشکنه چیست؟ اشکنه غذایی سنتی است که توسط نسلهای عزیز و آینده نگر قدیم اختراع شده تا به عنوان یک «غذای یدکی» استفاده شود. غذای یدکی چیست؟ غذای یدکی غذایی است که در حالت عادی خورده نمی‌شود ولی زمانی که غذاهای اصلی گران شد، مردم عزیز و محترم موظف می‌شوند اشکنه را جایگزین آن کنند. مثلا چندی پیش که مرغ یکباره پرواز کرد... ببخشید، قیمت مرغ یکباره پرواز کرد و دو برابر شد، قرار شد مردم به جای مرغ، اشکنه بخورند! خوشبختانه در حال حاضر آن قضیه تمام شده و مردم می‌توانند مرغ بخورند!

نویسنده سپس طرز پخت این غذای یدکی را توضیح داده است.

کارتون روز

جام جم

جهان همچو اناری خونین، کارتون جمال رحمتی، جام جم

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.