مرور روزنامه‌های صبح تهران: پنجشنبه ۴ آبان

به روز شده:  01:57 گرينويچ - پنج شنبه 25 اکتبر 2012 - 04 آبان 1391

پاسخ تند صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری این کشور در صفحه اول تمام روزنامه‌های امروز صبح منعکس شده است. از همین رو اغلب سرمقاله‌ها اعم از روزنامه‌های سیاسی و یا اقتصادی به این موضوع اختصاص دارد. در عین حال مصوبه دیروز کمیسیون شوراهای مجلس ایران در مورد شرایط جدید نامزدهای ریاست جمهوری مطلبی است که تعدادی از روزنامه‌ها بی‌توجه از کنار آن نگذشته اند.

پاسخگویی به جای نامه‌نگاری

صفحه نخست روزنامه مغرب روز چهارم آبان

صفحه نخست روزنامه مغرب روز چهارم آبان

نعمت احمدی، حقوقدان در سرمقاله روزنامه کلیک مغرب به بهانه نامه دیروز صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران خطاب به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری این کشور، محتوای نامه‌نگاری‌های اخیر روسای قوای مجریه و مقننه را بررسی کرده است.

این حقوقدان با اشاره به بخش‌هایی از نامه آقای لاریجانی، می‌نویسد، ظاهرا مشکل بین روسای قوای مجریه و قضائیه بالاتر از این است و از متن و محتوای نامه آیت‌الله لاریجانی چنین استنباط می‌شود که توسط شخص او نوشته شده است.

آقای احمدی ادامه داده است که مگر نامه رئیس جمهور حاوی چه مطالبی بود که رئیس قوه قضائیه را با چنین ادبیاتی وادار به پاسخگویی کرد.

بعد نویسنده با نگاهی به اصولی از قانون اساسی که در نامه آقای احمدی نژاد خطاب به آقای لاریجانی ذکر شده بود، این موارد را به لحاظ حقوقی بررسی کرده است.

یک نامه، یک نشانه

کامبیز نوروزی، حقوقدان نیز در روزنامه کلیک اعتماد نوشته است، قطع نظر از انگیزه‌ها و اهداف سیاسی در جریان مکاتبات میان رییس‌جمهور و رییس قوه قضائیه، آنچه مهم است این که فقدان اراده واحد برای اجرای یکسان قانون و حقوق در این مکاتبه، نشانه دیگری از وجود یک عارضه مزمن و مهلک در ساخت حقوقی- سیاسی ایران است.

به نوشته این حقوقدان، به بیان ساده‌تر این که تفسیر و اجرای قانون بیش از اینکه تابع اصول حقوقی باشد، شدیدا تحت تاثیر منافع سیاسی است.

به اعتقاد آقای نوروزی، اگر قانون به جای واقعی خود، یعنی مافوق اراده‌هایی شخصی و گروهی و منافع آنها بازنگردد، مناقشاتی از این دست نه تنها پایان نمی‌گیرد، بلکه گسترش و توسعه نیز خواهد یافت و به موازات خود قانون، به عنوان منبع اصلی نظم را در عمل مستمرا بی‌اعتبارتر، بی‌خاصیت‌تر و ناکارآمدتر خواهد کرد.

شرایط جدید نامزدهای ریاست جمهوری

صفحه نخست روزنامه مردمسالاری چهارم آبان

صفحه نخست روزنامه مردمسالاری چهارم آبان

جعفر شهری در روزنامه کلیک مردم سالاریمصوبه اخیر کمیسیون شوراهای مجلس ایران را نقد کرده است.

او می‌نویسد، طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری در این کمیسیون مجلس، هر ناظر منصف و وطن دوستی را شگفت‌زده و متأثر می‌کند.

به نوشته مردم سالاری، طبق این مصوبه، کاندیداها برای اثبات این که رجل مذهبی هستند، باید امضای ۲۵ نماینده مجلس خبرگان را دریافت کنند و برای اثبات رجل سیاسی بودنشان باید سراغ ۱۰۰ نماینده مجلس بروند و از آنها تأییدیه بگیرند.

آقای شهری نوشته است که اگر این طرح به تصویب نهایی مجلس برسد، آسیب‌های زیادی به انتخابات ریاست جمهوری ایران خواهد زد.

از جمله این که اگر نامزد ریاست جمهوری نتواند به هر دلیل یکصد امضا جمع کند، تکلیف چیست، آیا انتخابات باید تعطیل شود؟

دشمن به کدام نقطه خیره شده؟

حسام‌الدین برومند، در سرمقاله روزنامه کلیک کیهان نوشته که ماه هاست سرخط رسانه های غربی پیرامون جمهوری اسلامی بر اقتصاد ایران متمرکز شده است.
به طور مشخص در تمامی این ماه ها، تحریم های اقتصادی با پروپاگاندای رسانه ای، ترجیع بند هر تصمیم و تحلیلی درباره ایران اسلامی است.
سرمقاله نویس کیهان در ادامه نوشته است، رصد فضای رسانه‌ای غرب به وضوح نشان می‌دهد که اولویت اصلی آنها درخصوص ایران، ساپورت رسانه ای تحریم های ضد ایرانی است.

به نوشته آقای برومند، نیازی به علم غیب و پیشگویی نیست تا ناکامی دشمن در پروژه اثرگذاری تحریم‌ها را در ماه های آینده دید. اما در این میان آنچه که نابخشودنی است خط- و نه خطای- جریانی است که فضا را به سمت تنش‌ها سوق می‌دهد.

پشت اجرای هدفمندی

کارتون جمال رحمتی در روزنامه اعتماد چهارم آبان

کارتون جمال رحمتی در روزنامه اعتماد چهارم آبان

منصور بیطرف، در روزنامه کلیک اعتماد نگاهی انداخته است به گزارش دیروز تفریغ بودجه سال ۱۳۸۹ که از سوی دیوان محاسبات ایران منتشر شد.

به نوشته آقای بیطرف، از همان ابتدای اجرای قانون هدفمندی این سوال پیش آمد که دولت از کجا ۳ هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه‌های نقدی هزینه کرده است. هر چند که ماه‌ها طول کشید تا منابع رسمی تائید کنند که این مبلغ از بانک مرکزی ایران قرض گرفته شده است.

در ادامه یادداشت روزنامه اعتماد آمده است که علاوه بر این در گزارش دیوان محاسبات، موارد مهم دیگری هم وجود دارد، مثل واریز نشدن میلیاردها دلار به حساب ذخیره ارزی و یا فروش ارز به سه نرخ متفاوت.

به اعتقاد آقای بیطرف، گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۸۹ را واقعا باید به خاطر سپرد، جرا که نشان می‌دهد دولت در سال اجرای هدفمندی یارانه‌ها چگونه نیت نظام را عملی کرده است.

لزوم توقف مسابقه تورم و نرخ ارز

مهران دبیرسپهری، در سرمقاله روزنامه کلیک دنیای اقتصاد نوشته است که با ورود تفکر انتشار پول برای غلبه بر رکود به علم اقتصاد، انحراف بزرگی پدید آمد که تبعات ویرانگری برای بسیاری از اقتصادها به همراه داشت.

صفحه نخست روزنامه دنیای اقتصاد چهارم آبان

صفحه نخست روزنامه دنیای اقتصاد چهارم آبان

با اینکه کشورهای صنعتی از دهه ۱۹۸۰ به بعد و با وقوف به عوارض ویرانگر آن از شدت انتشار پول کاستند، اما هنوز نتوانسته‌اند به طور کامل خود را از شر آموزه فوق رها کنند.
به نوشته آقای دبیر سپهری، اما در کشور ما که هنوز تفکرات اقتصادی حاکم بر کشورهای صنعتی قبل از دهه ۱۹۸۰ جاری است، موضوع انتشار پول به صورت پر‌رنگ‌تر وجود دارد. به همین دلیل، موضوع تورم به یک معضل لاینحل تبدیل شده است.

بعد سرمقاله نویس دنیای اقتصاد می‌پرسد که با افزایش شدید نرخ ارز آیا وقت آن نرسیده یک بار برای همیشه اقتصاد کشور از شر این دیو هفت سر، خلاص شده و ارزش پول کشور آنقدر با ثبات شود که تولید‌کنندگان برای سود‌های یکی دو درصد حاضر به سرمایه‌گذاری شوند. تا کی باید اشتباهات پولی بزرگ‌ترین مانع پیشرفت اقتصادی کشور باشد.

در جستجوی اعتماد از دست رفته

مهیار زاهدی در ستون دیدگاه روزنامهکلیک تهران امروز نوشته است، وﺟﻪ ﻣﺸﺨﺺ و ﺛﺎﺑﺖ ﺗﻤﺎﻣﻲ دوﻟﺖھﺎی قبلی ایران ﺣﻔﻆ ﻓﻀﺎی ﺗﻌﺎﻣﻞ ﺑﺎ ﺟﺎﻣﻌﻪ ھﻨﺮی ﺑﺨﺼﻮص ﺳﯿﻨﻤﺎﮔﺮان ﺑﻮد. ھﻤﯿﻨﻄﻮر در ﺑﺨﺶ ﻓﺮھﻨﮕﻲ ﻧﯿﺰ ھﺮ ﭼﻨﺪﮔﺎه ﻧﺎرﺿﺎﻳﺘﻲھﺎﻳﻲ وﺟﻮد داﺷﺖ اﻣﺎ در ﻛﻞ ﻣﻲﺷﺪ ﺑﻪ دﻳﺎﻟﻮگ ﺟﺎری ﻣﯿﺎن ﻣﺴﺌﻮﻻن و ﻧﻮﻳﺴﻨﺪﮔﺎن و ﺧﻠﻖ ﻓﻀﺎی اﻋﺘﻤﺎد و ھﻤﻜﺎری اﻣﯿﺪوار ﺑﻮد.

به نوشته تهران امروز، اﻣﺎ در زﻣﺎن رﻳﺎﺳﺖ جمهوری ﻣﺤﻤﻮد اﺣﻤﺪیﻧﮋاد، ﻧﻮع ﮔﻔﺘﻤﺎن ﻏﺎﻟﺐ ﻣﺪﻳﺮان و ﻣﺴﺌﻮﻻن ﻓﺮھﻨﮓ و ھﻨﺮ ﻛﺸﻮر ﺑﻪ ﺷﻜﻠﻲ ﺑﻮد ﻛﻪ ﻧﻪ تنها ﺗﻌﺎﻣﻞ ﻣﻮﺟﻮد حفظ نشد بلکه ﺑﺎﻋﺚ ﺷﺪ ﺗﺎ روزﺑﻪروز ﺗﺼﻮر و ﺗﻔﻜﺮ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﻓﺮھﻨﮕﻲ و ھﻨﺮﻣﻨﺪان در ﺑﺮاﺑﺮ ارﺷﺎد ﺗﯿﺮه‌تر شد.

به نوشته آقای زاهدی، ﺷﺎﻳﺪ مهمﺗﺮﻳﻦ ﺗﺎﺛﯿﺮی ﻛﻪ دوﻟﺖ اﺣﻤﺪیﻧﮋاد در ﺟﺎﻣﻌﻪ ﻓﺮھﻨﮕی ﺑﻪ ﺟﺎی ﮔﺬاﺷﺖ، اﻳﺠﺎد ﺑﻲاﻋﺘﻤﺎدب ﻣﯿﺎن ﻣﺴﺌﻮﻻن و ھﻨﺮﻣﻨﺪان اﺳﺖ.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.