پرداخت بدهی شرکت نفتی اروپایی به ایران با غلات

به روز شده:  22:37 گرينويچ - جمعه 26 اکتبر 2012 - 05 آبان 1391

تحریم های نفتی شدید اروپا علیه ایران از تابستان به اجرا گذاشته شد

خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرد که شرکت نفتی رویال داچ شل برای پرداخت بدهی یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلاری به ایران ممکن است به این کشور غله تحویل دهد.

بر اساس این گزارش، شرکت رویال داچ شل که به علت های تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا قادر به پرداخت بدهی خود به ایران نیست، برای جلوگیری از افزایش این مبلغ قصد دارد به صورت تهاتری غله در اختیار ایران قرار دهد.

تحریم های اعمال شده بر درآمدهای نفتی ایران که از اول ژوئیه به اجرا گذشته شد، مانع از پرداخت بدهی این شرکت هلندی- بریتانیایی به ایران شده است.

به گزارش رویترز، رویال داچ شل قصد دارد غله ارسالی به ایران را از یک شرکت آمریکایی به نام کارگیل خریداری کند.

برای انجام این پرداخت تهاتری، رویال داچ شل باید از آمریکا، بریتانیا و هلند کسب مجوز کند. به نوشته رویترز، مخالفت این کشورها با چنین درخواستی به خاطر ملاحظات بشردوستانه مشکل خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، مقام های خزانه داری بریتانیا و وزارت اقتصاد هلند در این باره اظهار نظر نکرده اند.

به گفته مارک دوبویتز، رئیس بنیاد دفاع از دموکراسی ها که یک موسسه غیردولتی در آمریکاست، می گوید این کار بسیار مشکل است.

آقای دوبوویتز گفت: "این یک کار پیچیده ای است که به مجوز سه دولت برای استثنا شدن از تحریم های بانکی، بیمه ای، حمل و نقل و معامله با یک موسسه تحت تحریم، شرکت ملی نفت ایران، نیاز دارد."

تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران شامل صادرات غلات و دارو نمی شود ولی تحریم های بانکی باعث شده هزینه واردات این کالاها به ایران افزایش یاید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ارسال یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار غلات به ایران، هشتاد درصد نیاز سالانه این کشور را تامین خواهد کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.