سفر هیات پارلمانی اروپا به تهران لغو شد

به روز شده:  13:25 گرينويچ - شنبه 27 اکتبر 2012 - 06 آبان 1391
اتحادیه اروپا

هیات پارلمانی اروپا قرار بود که در باره برنامه هسته ای نیز با مقامات ایران گفتگو کند

تارا کرانبرگ رئیس هیات پارلمانی اروپا در گفتگو با بی بی سی فارسی تائید کرده که سفر هیات پارلمانی اروپا به ایران که درخواست ملاقات با نسرین ستوده و جعفر پناهی را داشت، لغو شده است.

این هیات پنج نفره قرار بود برای یک دیدار پنج روزه فردا یکشنبه هفتم آبان (۲۸ اکتبر) وارد تهران شود و با مقامات سیاسی و پارلمانی ایران دیدار و گفتگو کند.

هیات اروپایی در آستانه این سفر، درخواست دیدار با نسرین ستوده و جعفر پناهی را مطرح کرد.

خانم کرانبرگ گفت: روز گذشته، پارلمان اروپا درخواست دیدار با نسرین ستوده فعال حقوق بشر زندانی و جعفر پناهی فیلمساز را ارائه داد و ما این درخواست را با مقامات ایران مطرح کردیم اما آنها نپذیرفتند.

خانم کرانبرگ گفت: به همین دلیل ما سفر به ایران را لغو کردیم.

همزمان حسین شیخ الاسلام مشاور امور بین الملل مجلس ایران در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت: "هیات پارلمانی اروپا برای سفر به ایران پیش‌شرط تعیین کرد که ایران هیچگونه پیش شرطی را نمی‌پذیرد."

اخیرا پارلمان اروپا جایزه سال ۲۰۱۲ ساخاروف را که یک جایزه حقوق بشری است، به نسرین ستوده فعال حقوق بشر زندانی و جعفر پناهی فیلمساز ایران اختصاص داد.

نسرین ستوده، فعال حقوق بشر از دو سال پیش در ایران زندانی است. خانم ستوده به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی" به شش سال زندان محکوم شده است.

جعفر پناهی، کارگردان ایرانی نیز در حال حاضر به قید وثیقه آزاد است. آقای پناهی در اسفندماه سال ۸۸ در پی نا‌آرامی های مربوط به انتخابات ریاست جمهوری در ایران دستگیر شد و بعد در خردادماه سال ۸۹ به قید وثیقه دویست میلیون تومانی آزاد شد.

بر اساس حکم دادگاه جعفر پناهی به اتهام "اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی" به ۶ سال حبس تعزیری، ۲۰ سال محرومیت کاری، ۲۰ سال محرومیت از سفر به خارج از ایران جز برای سفر حج یا درمان ضروری و ۲۰ سال ممنوعیت از هر نوع مصاحبه با رسانه‌ها و مطبوعات داخلی و خارجی محکوم شده است.

خبرگزاری فارس به نقل از "ان هیلدن" سخنگوی هیات پارلمانی عازم سفر به ایران نوشته است " این هیات به دنبال مذاکره با ایران به عنوان بخشی از رویکرد دو قسمتی اتحادیه اروپا است که تأکید همزمان بر تحریم‌ها و مذاکره را در دستور کار دارد؛ ضمن اینکه هیئت مذکور با ابراز مستقیم نگرانی‌ها به قانونگذاران و نمایندگان جامعه مدنی، تعهد اتحادیه اروپا بر مسائل حقوق بشر را مورد تأکید قرار خواهد داد."

نشست هیات های پارلمانی ایران و اتحادیه اروپا از سال ۲۰۰۶ در بروکسل شروع شد و پس از آن، دو سال متوالی در تهران و بروکسل ادامه یافت ولی بعد با وجود تلاش های زیاد متوقف شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.