رئیس دفتر آیت الله خامنه ای: اگر رهبر بخواهد، دفاع مقدس تکرار می شود

به روز شده:  12:47 گرينويچ - شنبه 27 اکتبر 2012 - 06 آبان 1391
محمدی گلپایگانی

آقای محمدی گلپایگانی گفته است که "جوانان، مردان و زنان این سرزمین لحظه ای در دفاع از مملکت، نظام و رهبر خود دریغ نخواهند کرد"

محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر آیت الله خامنه ای گفت: "مطمئن هستم اگر روزی لازم شود و فرمانده کل قوا اراده فرمایند باز دفاع مقدس تکرار خواهد شد."

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای محمدی گلپایگانی در جمع عده ای از پرسنل نیروی هوایی ایران گفت که "جوانان، مردان و زنان این سرزمین لحظه ای در دفاع از مملکت، نظام و رهبر خود دریغ نخواهند کرد و تا آخر پای انقلاب خود ایستاده اند".

همزمان، غلامعلی رشید جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران در اشاره ای دیگر به تجربه جنگ ایران و عراق گفت: "دشمنان ملت ایران در صورت خطا به سرنوشت صدام و رژیم سرنگون شده او دچار خواهند شد. "

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سرلشگر رشید در جمع فرماندهان نیروی دریایی ارتش هشدار داد که در صورت "اقدام نظامی دشمنان" و درگرفتن جنگ، "در آن جنگ تکلیف دشمن تعیین خواهد شد".

در ماه های اخیر و به موازات مطرح شدن گمانه زنی هایی در مورد احتمال حمله نظامی به ایران، بسیاری از مسئولان نظامی و سیاسی ایران به طرح هشدارهایی راجع به عواقب بروز این حمله پرداخته‌اند.

در خبرسازترین اظهار نظر در این زمینه، در ابتدای مهر ماه گذشته محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با هشدار نسبت به وقوع جنگ با اسرائیل گفت که "همه باید برای جنگ آینده آماده شویم".

آقای جعفری "دشمنی اسرائیل" را جدی خواند و پیش بینی کرد که "تهدیدات و دشمنی" اسرائیل با ایران "نهایتا به درگیری فیزیکی ختم می‌شود."

در پی انعکاس رسانه ای گسترده اظهارات سرلشگر جعفری در داخل و خارج ایران، وی سخنان قبلی خود را اصلاح کرد و گفت که ایران مورد حمله نظامی قرار نخواهد گرفت.

"همزمان با اظهارات رئیس دفتر رهبر ایران، غلامعلی رشید جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح هشدار داده که در صورت 'اقدام نظامی دشمنان' و در گرفتن جنگ، در آن جنگ 'تکلیف دشمن' تعیین خواهد شد"

چند روز بعد از آن، مسعود جزایری رئیس ستاد تبلیغات دفاعی در ایران و معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستادکل نیروهای مسلح "بعضی از مسئولان" را متهم کرد که "به شائبه بروز جنگ علیه کشور کمک می‌کنند".

وی مطالب رسانه های خارجی در مورد تهاجم نظامی علیه ایران را "جنگ روانی" دانست و گفت: "متاسفانه نحوه برخورد بعضی مسئولان با این عملیات روانی دشمن به نحوی است که ناخواسته در زمین دشمن بازی می‌کنند."

سرتیپ جزایری به آن گروه از مسئولان "کشوری و لشگری" ایران که "به شائبه بروز جنگ کمک می کنند" توصیه کرد که "مراقب نحوه موضع‌گیری‌های خود باشند" و "پاسخ رسانه‌ای یاوه‌گویی‌های اسرائیلی‌های منفور را به دیگران بسپارند".

در واکنشی جداگانه به اظهارات فرمانده سپاه، محمود احمدی نژاد رئیس جمهور اظهار داشت: "من از برخی افراد در داخل می‌خواهم حرف‌هایی نزنند که خواسته‌های دشمن را محقق کند، نگویید که جنگ قطعی است."

در نیمه مهرماه، حسن فیروزآبادی رئیس ستادکل نیروهای مسلح ایران نیز به انتقاد از افرادی پرداخت که "به‌گونه‌ای صحبت می‌کنند که این تصور در بین مردم ایجاد می‌شود که گویی می‌خواهد جنگ شود".

سرلشگر فیروزآبادی افزود: "وقتی یک فرمانده نظامی حرف می‌زند باید بداند که از صحبت او برداشت سیاسی و امنیتی می‌شود."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.