شرکت نساجی پاکریس سمنان 'در آستانه تعطیلی'

به روز شده:  17:18 گرينويچ - شنبه 27 اکتبر 2012 - 06 آبان 1391

صنایع نساجی ایران در سال‌های اخیر با مشکلات زیادی روبرو هستند

حبیب‌الله محقق، دبیر خانه کارگر سمنان، به خبرگزاری ایلنا گفته است که کارگران کارخانه ریسندگی و بافندگی پاکریس سمنان از ابتدای آبان ماه امسال اجازه ورود به این کارخانه را نداشته‌اند.

به گفته آقای محقق این کارخانه وابسته به بنیاد مستضعفان پیشتر ۲۵۰۰ کارگر داشته که این تعداد اکنون به ۳۷ نفر رسیده است.

او می‌گوید این ۳۷ نفر در آستانه بازنشستگی هستند اما تامین اجتماعی به دلیل عدم پرداخت سهم کارفرما از حق بازنشستگی از پذیرفتن بازنشستگی این کارگران سر باز می‌زند.

به گزارش ایسنا حسن حاصل‌طلب، مدیرعامل شرکت ریسندگی و بافندگی، از قوه قضاییه ایران تقاضا کرده برای ادامه فعالیت به این شرکت کمک کند.

آقای حاصل‌طلب درخواست کرده که دستور توقیف اموال این شرکت متوقف شود. دادگاه دستور داده بخشی از اموال این شرکت، از جمله دفتر مرکزی در پی شکایت یکی از طلبکاران توقیف شود.

او برای آینده کاری "۴۵۰ تن از شاغلان" این شرکت ابراز نگرانی کرده است.

مشکلات گوناگون صنایع نساجی ایران در سال‌های اخیر بارها اعتراض کارگران شاغل در این کارخانه‌ها را برانگیخته است.

از جمله، به گزارش ایلنا امروز ۵۰ نفر از کارگران نساجی مازندران در قائمشهر تجمع کرده و خواهان رسیدگی به خواسته‌هایشان شدند. از جمله مطالبه‌های این کارگران دریافت ۲۶ ماه حقوق معوقه‌شان است.

دیگر صنایع و واحدهای تولیدی ایران هم مشکلات مشابهی دارند. به ویژه پس از اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ که با دستور آیت‌الله علی خامنه‌ای امکان خصوصی‌سازی کارخانه‌های دولتی فراهم شد، و همچنین طرح هدفمند کردن یارانه‌ها که بالا رفتن بهای انرژی از جمله تبعات آن است، ادامه فعالیت بسیاری از صنایع با دشواری‌هایی روبرو بوده و تعطیلی کارخانه‌ها و اخراج کارگران را در پی داشته است.

خبرگزاری ایلنا در خبری دیگر نیز از قول علیرضا زمانی، رییس شورای اسلامی کار کارگران صنایع چوب پونل، گزارش داده که صد نفر از کارگران این کارخانه اخراج شده‌اند. او همچنین گفته کارگران این کارخانه هنوز حقوق ماه‌های شهریور و مهر خود را نگرفته‌اند.

داود دیهیمی، مالک این کارخانه، تعویق پرداخت دو ماهه حقوق را تایید کرده، اما گفته است تنها ۱۴ نفر از کارگران "به دلایل انضباطی" اخراج شده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.