بررسی روزنامه های صبح یکشنبه تهران – هفتم آبان

به روز شده:  04:25 گرينويچ - 28 اکتبر 2012 - 07 آبان 1391

روزنامه های صبح امروز تهران در مقالات و گزارش های خود همچنان نامه نگاری های رییس دولت و رییس قوه قضاییه را نقد و تحلیل می کنند و در عین حال به انعکاس اخبار انتخاباتی می پردازند که با وجود تذکرها پیرامون زودهنگام بودن مبارزات هر روز گرم تر می شود.

لغو سفر هیات پارلمانی اروپا گرچه انعکاس وسیعی در روزنامه ها ندارد اما مهم دیده شده چنان که ادامه نقدها و گلایه ها از گرانی و تورم وحشتناک در تمامی روزنامه ها به چشم می آید. جشنواره بی رونق مطبوعات جلوه ای مانند همیشه در روزنامه های امروز ندارد.

هیات اروپائی در تهران با چه هدفی؟

لغو سفر هیات پارلمانی اروپا، تیتر اول مغرب

مهدی مطهرنیا در مقاله ای در کلیک آرمان پیرامون سفر نمایندگان پارلمان اروپا به تهران نوشته این سفر در شرایط تحریم، از منظر تحرکات سیاسی و تبلیغاتی ناشی از آن می‌تواند، از سوی ایران مورد بهره‌برداری قرار بگیرد. نشست غیرمتعهدها هم که چندی پیش در تهران برگزار شد بیشترین برد سیاسی را برای ایران به همراه داشت، این تبلیغ حدود دو هفته استمرار داشت. این سفر می توانست بازتاب‌ خود را در تبلیغات سیاسی بر علیه تحرکات غرب نشان بدهد.

اما نویسنده با افسوس نوشته به نظر می‌رسد پارلمان اروپا اجازه ندهد ایران حتی همین حداقل را هم از این سفر بهره‌برداری کند. بنابراین در آستانه این سفر شرط‌هایی برای دیدار با برخی افراد پیش کشیده است تا بتواند در کنار آن شرط، افکار عمومی اروپا را نیز در دلیل سفر به سمت خود بکشاند.

مقاله آرمان با بررسی احتمال ها به این نتیجه رسیده که سفر هیات پارلمانی اروپا بعد از گزارش‌های احمد شهید، در شرایطی که به نظر می‌رسد پارلمان اتحادیه اروپا نسبت به احمد شهید مواضع مناسب‌تر‌ و قابل‌قبول‌تری داشته باشد می توانست برای ایران سودمند باشد و مهم تر از همه این که ایران را کشوری در شرایط مذاکره نشان بدهد و این احتمالا بهترین سود برای ایران بود.

توبه فرمایان و شرمندگان

کلیک ابتکار در سرمقاله خود برای تشریح خطای اصولگرایان در انتخاب دولت فعلی نوشته بنگرید به تبلیغات شدیدی که در اولین روزهای پس از انتخابات ۸۸ پیرامون محمود احمدی نژاد سازمان داده بودند.او را احیاگر گفتمان انقلاب اسلامی وآرمان‌های بنیانگذار آن می‌دانستند؛ مردی از جنس مردم که برای نجات کشور از دست فاسدان و رانت خواران به میدان آمده و در عصر پایان معجرات، «معجزه هزاره سوم» اش خواندند.

به نوشته این مقاله اصولگراها همه اعتبار سی ساله خود را خرج دولتی کرده بودند که فکر می‌کردند غنایم بسیاری به اردوگاهشان خواهد آورد.اما چندوقتی است که ورق برگشته. همه امکانات تبلیغی این جناح صرف این موضوع می‌شود که این احمدی نژاد، آن احمدی نژاد نیست، او عوض شده است.آنان شروع به تکرار ادعاهایی کرده اند که پیش از این اصلاح طلبان به دلیل طرح آنها، مستوجب توبه بودند.

ابتکار نوشته این توبه فرمایان البته عادت خود را کنار نگذاشته اند و در حالی که از مسیر اشتباه خود در حال بازگشتند، همچنان دیگران را به توبه فرامی خوانند.

منصور فرزامی در کلیک مردم سالاری پیرامون نامه نگاری های رییس جمهور نوشته آیا پس از ۷ سال و اندی اکنون باید به فکر زندان و زندانی و هماهنگی قوا و سوگند در اجرای قانون اساسی افتاد، آیا پیش از این نمی‌شد که احوالی از گرفتاران پرسید و رقت عاطفه و عمل به قانون و استمالت از زندانیان را، رسانه‌ای نکرد‌؟

"آیا عمل ما بازتاب سرخوردگی در مقابل تفکری نیست که راه را به خطا برده و اکنون می‌کوشد تا تنهایمان بگذارد و همه کوزه‌ها را بر سر ما بشکند. آیا انتقام از تمامی‌کسانی است که در این هنگامه ننگ و نبرد، ما را در مقابل حریفان سرسخت، تنها رها کرده‌اند و اکنون یکی می‌گوید از آوردنش پشیمانیم، دیگری اظهار می‌کند که بین نهم و دهم، تفاوت آشکاری است و « دهم » ساخته و پرداخته ما نیست و سومی‌داد سخن می‌دهد که در شناخت ایشان، علم غیب نداشته‌ایم!"

مردم سالاری در نهایت نوشته چرا باید توجه کوچک‌و‌بزرگ به این بحث انحرافی جلب شود و همه نارسایی‌ها محرومیت‌ها، بیکاری‌ها و سختی معیشت‌ها، تحت‌الشعاع، اثبات ادعایی شود که عرضه کردن و عرضه نکردنش، جهت عامه مردم علی السویه است و حسرت می‌خورند که چرا به ریسمانی به چاه رفته‌اند و اکنون بر بالای چاه، هنگامه‌ای در جریان است که ختم به رهایی آنان نیست و همان قضیه لحافی است که در قصه عامیانه، جهت بیداری و هشیاری، آویزه گوش‌ماست تا کلاه خود را آنچنان بگیریم تا باد نبرد و این‌ها، طرح مشکلاتی بی‌اهمیت است تا مشکلات اساسی را از یاد ببریم .

اما کلیک کیهان با عنوان "شرمنده که باشیم" نوشته از جریاناتی که باید این روزها به حزب الله طعنه می زنند پرسید؛ «قبیله گرایی» شما که ناشی از پشت پا زدن به «درک و شعور» و ترجمان دیگری از جاهلیت و ارتجاع قرون وسطایی است، شرم آور و قابل ملامت است یا «حق گرایی» و عدالت جویی حزب الله که برخاسته از درک عمیق و نگاه حق طلبانه آنهاست؟

استدلال حسین شریعتمداری در سرمقاله کیهان این است که دشمنان بیرونی درجریان فتنه ۸۸ تمام توان خود را به کارگرفتند و علاوه بر ایجاد ائتلاف میان منافقین، بهایی ها، مارکسیست ها، نهضتی ها، سلطنت طلب ها و مدعیان اصلاحات، افرادی را که به حق یا به ناحق دارای سابقه همراهی با نظام بودند، شکار کرده و به میدان آوردند، اما طرفی نبستند. چرا؟ به این علت که نگاه مردم به رهبر و مقتدایشان بود .

احمدی نژاد به جای زندان کجا برود

کلیک مردم سالاری در مقاله ای نوشته بعد از آن که علی‌اکبر جوانفکر‌، مشاور مطبوعاتی رئیس‌جمهور برای گذراندن دوران محکومیتش، بازداشت و راهی اوین شد‌، محمود احمدی‌نژاد اعلام کرد که پیگیر قضیه خواهد شد.از این رو‌، ابتدا رایزنی‌هایی را با برخی مقامات بلندپایه انجام داده و پس از آن که فرجی برای مشاورش حاصل نشد‌، اعلام کرد که شخصاً به اوین می‌رود. با توجه به مخالفت قوه قضاییه رئیس‌جمهور‌، بازدید از اوین را در راستای صیانت از حقوق ملت دانسته‌، پس به نظر می رسد باید پینشهاداتی به وی داد.

پیشنهاد اول نویسنده مقاله این است که او اول به بازار تهران برود ساعاتی را در راسته‌های مختلف آن به گشت و گذار و بازدید بپردازند، حال مردم و مغازه داران و قیمت‌ها را جویا شود تا بداند چه بر سر اقتصاد و معیشت مردم آمده؛ بعد به چهارراه استانبول برود و دقایقی را نیز از این نقطه از کشور تحت مدیریت شان بازدید کنند و قیمت انواع ارز را بپرسند. دربازگشت به یک بنگاه معاملات املاک برود و ببیند خرید خانه برای میلیون‌ها ایرانی به یک رویای دست نیافتنی تبدیل شده است.

مقاله مردم سالاری بعد پیشنهاد کرده که احمدی‌نژاد از یک بیمارستان هم بازدید کنند و پای درد دل‌های مردم بنشینند و ببینند که هزینه مداوای یک بیماری ساده چقدر کمر شکن است و انواع پول‌های زیرمیزی و رومیزی چگونه از کیسه ملت می‌رود و چه فجایعی در بخش درمان کشور رخ می‌دهد‌، انگاه فرصت هست برای بازدید از چند شهرک صنعتی تا به چشم خودشان ببینند که چقدر کارخانه و کارگاه‌، نیمه کاره رها شده اند‌، یا بر درهایشان قفل تعطیلی خورده و یا در بهترین حالت‌، با حداقل ظرفیت کار می‌کنند؟

نکته آخر این که: رفتن به این شهرک‌ها نیز نیازی به اجازه گرفتن از هیچ کسی ندارد.

تیتر و کارتون جمال رحمتی، صفحه اول اعتماد

نمایشگاهی که در آن رونقی نیست

محمد صحفی در مقاله ای در کلیک اعتماد پیرامون جشنواره بی هیجانی که از فردا آغاز می شود نوشته بیشتر به نظر می‌رسد جشنواره ارزش تبلیغاتی دارد و تاق نصرت فرهنگی است تا چند روزی سر و صدایی بلند شود و موج‌آفرینی در فضای رسانه‌ها به وجود بیاید و اینکه مطرح شود مطبوعات جایگاهی در کشور دارند و این‌طور استدلال شود این جشنواره نیز دلیل آشکار برای وجود این جایگاه است. در این میان به نظر می‌رسد بهترین استفاده این است که مطبوعات از جایگاه خودشان در جشنواره به عنوان رسانه‌های مردمی استفاده کنند.

معاون سابق وزارت ارشاد تاکید کرده اینکه دولت به دنبال چه اهدافی است، در جای خود باید به آن پرداخت، ولی اینکه مطبوعات چگونه برخورد کنند، مساله اصلی تلقی می‌شود. نظریه‌یی هم که می‌گوید هزینه برگزاری جشنواره را به صورت مستقیم صرف مطبوعات کنیم نیز رویکرد صحیحی به نظر نمی‌رسد. هزینه برگزاری جشنواره ممکن است آنقدرها نباشد.

به نوشته مقاله اعتماد باید این فرصت را غنیمت دانست و حداقل عملکرد دولت اصولگرای فعلی را مورد نقد قرار داد و اذهان را متوجه این سمت و سو کرد که مثلا اقتصاد به چه سمت و جهتی می‌رود و گام بعدی برای ادامه حیات اقتصادی جامعه چیست و چه راهکاری را باید برای مشکلات فعلی در نظر گرفت.

برای مقابله با تحریم ها

محمد حسین جعفریان در مقاله ای در کلیک جوان با اشاره به تحریم های اروپا و آمریکا نوشته "حقیقت آن است که غرب در حال مجازات بیش از ۷۰ میلیون ایرانی برای حمایت از انقلاب و آرمان‌هایی است که آنها را به وحشت انداخته است. بهانه انرژی هسته‌ای نیز یک بهانه مضحک بیش نیست. چنانکه رهبر انقلاب نیز تأکید کردند، مگر سه دهه قبل و هنگامی که آنها آغازگر این تحریم‌ها بودند، حرفی از انرژی هسته‌ای بود؟"

به نوشته این مقاله "جا انداختن این مهم برای افکار عمومی جهان نکته‌ای است که ما بدبختانه تاکنون از آن ناتوان بوده‌ایم. دنیا باید بداند که فشار غرب در تشدید تحریم‌ها، به طور کل متوجه مردم ایران است و زندگی عادی آنان را نشانه رفته است. مگر نه آنکه آنان بارها و بارها مدعی شده‌اند که با وجود تحریم‌ها، ایران در فلان و بهمان تاریخ به بمب اتمی دست می‌یابد؟ پس تحریم‌ها چرا اعمال شده و روز به روز هم سخت‌تر می‌شود؟"

راهکاری که نویسنده مقاله جوان برای شرایط سخت تحریم نشان می دهد گفتن واقعیت‌ها به مردم و آماده‌سازی آنها برای همراهی با اقتصاد مقاومتی است: "از سوی دیگر باید لشکری از تشکل‌های مردم‌نهاد گرد هم آیند و تأثیر مخرب تحریم‌ها را بر زندگی عادی توده‌های مردم مستند کنند. سپس این اسناد را به مجامع جهانی ببرند و جهان را از این دروغ غرب آگاه کنند."

جامعه فقیر تر شده

حسین راغفر در سرمقاله کلیک جهان صنعت نوشته جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران از درآمد- هزینه خانوار شهری و روستایی نشان از رشد هزینه خوراکی خانوار شهری و روستایی و سهم بالای این هزینه از هزینه کل دارد.سهم هزینه خوراکی از هزینه کل یکی از شاخص‌های فقراست و سهم ۲۵ درصدی این هزینه نسبت به هزینه کل برای خانوار شهری، یا سهم ۴۰ درصدی برای خانوار روستایی، به این معنی است که جامعه فقیرتر شده و این رقم فاجعه است.

کارتون محسن ظریفیان، اعتماد

این استاد دانشگاه و کارشناس جامعه شناسی فقر تاکید کرده جامعه‌ای که ۴۰ درصد مخارج خود را صرف غذا می‌کند به طور میانگین جامعه فقیری است و رقم ۲۵ درصد برای میانگین شهری نیز در ایران فاجعه است به عبارت دیگر وضعیت رفاهی خانوار در ایران نامناسب است.

سرمقاله جهان اقتصاد تاکید دارد که براساس مطالعات و بررسی‌های کارشناسی شاخص‌های فقر در ایران افزایش پیدا کرده است و طبقات متوسط به پایین ریزش کرده‌اند. با این اوصاف با تمام سیاست‌های دولت از جمله هدفمندی یارانه‌ها، جامعه فقیرتر شده است.

شنیع در فیسبوک

پوریا عالمی در شماره نخست روزنامه قانون بر اساس دستور دادستان عمومی و انقلاب سیرجان که گفته انتشار عکس بدون حجاب در اینترنت و فیس‌بوک جرم است نوشته است از فردا نصب تابلوی "از پذیرفتن بانوان بدحجاب معذوریم" روی دیوار همه در فیس‌بوک الزامی خواهد شد.

لایک کردن افراد بدون حجاب منع قانونی خواهد داشت.

اما اگر فرد بدون حجاب در فیس‌بوک شما را لایک کرد باید سریعا آن‌لایک کرده و سپس با حفظ خونسردی تلفن را برداشته و با کلانتری، آتش‌نشانی و فوریت‌های پزشکی تماس گرفته و مراتب لایک را به اطلاع ماموران برسانید.

هر گونه به اشتراک‌گذاری و شِر کردن مطالب، تصاویر و مندرجات افراد بدون حجاب در فیس‌بوک به شرطی که به قصد رسوا کردن بی‌ناموسی و تنویر افکار عمومی باشد خالی از اشکال است، مگر این‌که شِر کردن و به اشتراک گذاشتن مندرجات فرد بدون حجاب به قصد بر هم زدن نظم عمومی باشد.

کارتون روز

کارتون احسان گنجی، مغرب

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.