احمدی‌نژاد: همواره خواهان برقراری امنیت در خلیج‌فارس بوده‌ایم

به روز شده:  06:33 گرينويچ - 28 اکتبر 2012 - 07 آبان 1391

محمود احمدی‌نژاد: ایران همیشه به دنبال برقراری امنیت در خلیج‌فارس بوده است

رئیس‌جمهور ایران گفته است که این کشور همواره خواستار برقراری امنیت در منطقه از جمله حفظ امنیت خلیج‌فارس بوده است.

به گزارش رسانه‌های ایران، محمود احمدی‌نژاد با تاکید بر حمایت ایران از برقراری امنیت در منطقه گفت: امنیت خلیج‌فارس تنها در مقاطعی مخدوش شده است که بیگانگان در آن حضور پیدا کرده‌اند و در غیر این مقاطع، خلیج‌فارس در امنیت کامل بوده و این امنیت هم توسط ایران ایجاد شده است.

آقای احمدی‌نژاد در جمع کارکنان نیروی دریایی ایران گفت: ایران با به کارگیری توان و نیروهای منطقه‌ای، قدرت ایجاد و تثبیت امنیت در این منطقه را دارد و بیگانگان با هر انگیزه و ظاهری مدعی ایجاد امنیت در خلیج‌فارس باشند، نمی‌توانند به موفقیت برسند.

او اضافه کرد: ملت ایران هیچ‌گاه ملت مهاجمی نبوده، ولی تاریخ ثابت کرده است که مدافعان بسیار خوبی هستند.

پیش از این، با اوج گرفتن اختلافات ایران با کشورهای غربی بر سر فعالیت‌های هسته‌ای این کشور، برخی مقامات رسمی ایران تهدید کردند که در صورت بروز هر گونه درگیری، تنگه هرمز را که ورودی اصلی خلیج فارس به شمار می‌رود، می‌بندند.

تنگه هرمز مسیر عبور و مرور نفتکش‌هایی است که نزدیک به ۴۰ درصد نفت خام صادراتی دنیا از مسیر دریا را حمل می‌کنند.

تابستان گذشته نیز گزارش شد که نمایندگان مجلس ایران به دنبال ارائه طرحی برای "مسدود کردن تنگه هرمز" هستند که براساس آن نفتکش‌های حامل نفت به کشورهای تحریم‌کننده ایران برای عبور از این مسیر دریایی با مشکل روبه‌رو می‌شدند.

با این حال، تاکنون گزارشی از بررسی احتمالی جزئیات این طرح در مجلس ایران منتشر نشده است.

تحریم کشورهای غربی علیه ایران به دلیل فعالیت‌های بحث‌برانگیز هسته‌ای این کشور اعمال می‌شود.

مخالفان برنامه هسته‌ای ایران سیاستگذاران این کشور را متهم می‌کنند که در چارچوب این فعالیت‌ها اهدافی نظامی را دنبال می‌کنند.

ایران همواره این اتهامات را رد کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.