بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه هشتم آبان

به روز شده:  02:26 گرينويچ - دوشنبه 29 اکتبر 2012 - 08 آبان 1391
عکسی از جشنواره بی رونق مطبوعات، مردم سالاری

عکسی از جشنواره بی رونق مطبوعات، مردم سالاری

روزنامه های صبح امروز تهران در صفحات اول خود از گشایش جشنواره مطبوعات نوشته اند. جشنواره ای که در آن وزیر ارشاد که در دوره وی بیشترین روزنامه های منتقد به تصمیم دولت تعطیل شده اند و باقی مانده ها زیر شدیدترین محدودیت ها به سر می برند، وعده خبرهای خوشی در جهت تامین کاغذ مطبوعات داده است.

ابراز نگرانی از مسئولیت نشناسی دولتمردان و سکوتشان در برابر مصائب مردم، گرانی ها و ناهنجاری های اجتماعی، موضوع مقالاتی در بیشتر این روزنامه هاست. معطل ماندن سفرهای استانی که اکثریت تصمیم های آن انجام نشده مانده است از دیگر مطالب این روزنامه هاست.

نشاندن هواپیمای ایران در بغداد

محی‌الدین ساجدی در مقاله ای در کلیک آرمان به نشاندن دومین هواپیمای ایران در فرودگاه بغداد اشاره کرده و نوشته گرچه خیلی‌ها از این ماجرا به عنوان مخاطره در رابطه ایران-عراق یاد کردند اما باید گفت روابط استراتژیک ایران و عراق، بی‌شک با نشاندن یک یا دو هواپیما در مخاطره قرار نمی‌گیرد و مقابله به مثل هم برای ایران سودی ندارد و حتی ذکر این مساله ضروری است که موقعیتی هم برای مقابله به مثل وجود ندارد که ایران بخواهد دست به چنین عملی بزند.

نویسنده ماجرا را به فشار آمریکا به دولت عراق نسبت داده و نوشته هرچند عراق براساس قانون اساسی خودش اداره می‌شود و شخصیت‌های بومی عراقی هم در این کشور در مسندهای رسمی و دولتی نشسته‌اند اما واقعیت این است که نفوذ آمریکا در این کشور همچنان در حال افزایش است و ایران هم با درک چنین شرایطی زیاد خرده بر عراق نمی‌گیرد. در حال حاضر آمریکا نگران این است که عراق در مورد سوریه کماکان موضعی نزدیک به ایران دارد. عراق به عنوان رئیس اتحادیه عرب موضعی متفاوت با آمریکا اتخاذ کرده و آمریکا هم نگران این است که این موضع به ایران نزدیک‌تر است.

نویسنده آرمان ضمن برشمردن دلایل نزدیکی ایران و عراق نتیجه گرفته با تمام این شرایط بعید به نظر می‌رسد عراق در موقعیتی قرار بگیرد که بخواهد برای ایران بحران ایجاد کند یا ایران بخواهد در پی مقابله به مثل با عراق باشد.

سفرهای استانی؛ مصوبات و مطالبات

داریوش قنبری در مقاله ای در آرمان نوشته دولت بهتر از هرکس دیگری می‏ داند که انجام سفرهای استانی دیگر نمی‏ تواند فایده ای برایش داشته باشد. نه مثل قبل فرصت اجرا کردن مصوبه‌های سفرهای استانی را دارد و نه پول آن را. در حقیقت سفرهای استانی دولت طرحی بود که از همان ابتدا، به گواه توصیه‌ها و هشدارهای مکرر اصلاح‌طلبان منتهی به نتایج مورد انتظار همه نبود. دولت با کلید زدن طرح سفرهای استانی یک بازی‌ای را شروع کرد که اکنون هم هنوز مدیران دنبال اجرایی کردن آن طرح‌ها هستند.

به نوشته این نماینده سابق مجلس اعلام معوق ماندن ۷۲درصد مصوبات سفرهای استانی دولت در حقیقت اعلام این موضوع است که تا کنون محقق شدن تنها ۲۸درصد مصوبات آن هزینه‌ای حدود ۶۰۰ هزار میلیارد ریال مازاد بر پیش‌بینی‌های قبلی بر بودجه کشور تحمیل کرده است. میراثی که دولت‏های نهم و دهم تحت عنوان سفرهای استانی برای کشور به یادگار گذاشتند قطعا تا سال‏ها یکی از مسائل اصلی دولت‏های بعدی خواهد بود.

در ادامه این مقاله آمده نگاهی به نتیجه طرح‏های بزرگی چون، طرح هدفمندی یارانه‌ها، سهام عدالت، مسکن مهر، بنگاه‌های زودبازده، سفرهای استانی و... نشان می‏دهد دولت روی طرح‌هایی متمرکز شده که موفقیت همه آنها بسیار دشوار است و اشکالی که ایجاد می‌کند این است که سطح مطالبات مردم را گسترش می‌دهد.

فقط تحریم علت مشکلات نیست

کلیک تهران امروز در سرمقاله خود نوشته شرایط کنونی کشور آنقدرها هم پیچیده نیست که برخی مسئولان در بعضی از اظهارنظرهای خود هشدار به بحرانی بودن اوضاع کشور می‌دهند، استدلال آنان نیز تحریم‌ها علیه کشورمان است؛ اما همین مسئولان اشاره‌ای به اینکه سهم سوء‌مدیریت‌ها در مشکلات اقتصادی کنونی کشور چیست، نمی‌کنند.

به نوشته این مقاله آغاز این انتقادها از زمانی بود که محمود احمدی‌نژاد در آخرین نشست خبری خود در گفت‌وگو با خبرنگاران از قبول مسئولیت نابسامانی‌های بازار ارز شانه خالی کرده، تحریم‌ها و سایر نهادها را مقصر اصلی آن دانسته بود. در این میان بسیاری از نمایندگان نیز معتقدند که سهم بی‌تدبیری‌های دولت و مسئولان در اوضاع اقتصادی کشور بیش از تحریم‌ها است و برای برون رفت از نابسامانی‌های اخیر بازار ارز و سکه مسئولان باید ساز و کار جدی در این رابطه بیندیشند.

مطبوعات، نعیم تدین، مغرب

مطبوعات، نعیم تدین، مغرب

و خلاصه این که به اعتقاد برخی دیگر تحریم‌ها بهانه خوبی برای برخی از افراد است تا مقاصد سیاسی خود را اجرایی کنند و سهم تقصیرات خود را در بروز برخی مشکلات فعلی کشور فراموش کرده و گناه آن را یکسره به عواملی غیر از سوء مدیریت‌ها نسبت دهند عواملی مانند تحریم که اگر هم باعث بروز مشکلاتی شده باشد سهمش کمتر از تصمیمات نادرست مدیریتی است.

هادی وکیلی در سرمقاله کلیک ابتکار نوشته در شرایطی که عرصه بر مردم تنگ است و مردم در مضیقه قرار دارند تدبیر‌ها چنان کارساز نبوده و تاکنون گرهی گشوده نشده است مرور نوسانات کنونی و نحوه پاسخگویی مسئولان مربوطه بخصوص مسئولان اقتصادی و وعده‌های زنجیروار آنان هیچکدام منتبح به نتیجه و راهگشا نبوده است جیب مردم هر روز خالی تر و از قدرت مالی آنان کاسته شده و ارزش دارایی‌هایشان به حداقل ممکن رسیده است گفته‌های مسئولین در این شرایط حالت فانتزی پیدا کرده و در مواردی گویا که مربوط به عوالم دیگر و در ارتباط با مردم دیگر سرزمین ها است.

به نوشته این مقاله مردم چطور باید بپذیرند که مشکلات ناخواسته و دشمن عامل شرایط کنونی است در حالی که خود شاهد تناقضات بسیار هستند از یکطرف بنام کمبود منابع هر روز مجبورند بخشی از نیازهای فوری و حیاتی خود را صرف نظر نمایند از سوی دیگر مطابق آمارها و مشاهده صحنه عمومی نظاره گر مسابقه ثروت و مکنت بدون محنت عده ای نو کیسه می‌باشند از یکسو خیل عظیمی از مردم نسخه بدست برای نجات جان بیمارشان آواره خیابان و داروخانه هستند هر کجا که سرک می‌کشند با جواب نداریم چون تحریم هستیم مواجه می‌شوند.

تحریم نه فقط زندگی همه را دچار نوسان نکرده که نان سفره عده ای را دو چندان هم کرده است آخر این گروه به دلیل دسترسی به منابع از محدودیت‌ها برای خود رانتی ساخته اند که در شرایط عادی قادر به آن نبودند در گذشته محدودیتها قدرت رانت سازی نداشت. ناراستی هاست که دروغ و دغل و حیله را در جامعه رواج می‌دهد خلاصه آتش زیانهای تخریب و سرقت اخلاق مردم به مراتب سوزاننده تر از آتش خالی شدن جیب مردم است پس لطفاً به اخلاق مردم رحم کنید.

محاکمه مسئولان خطاکار، بی مسئولیتی کامل

ولی درویشی در سرمقاله کلیک مردم سالاری با اشاره به محکومیت شش دانشمند و یک مسئول بالارتبه ایتالیائی به اتهام این که زلزله ای با سیصد کشته و هزار بی خانمان را به غلط گفته بودند خرابی به بار نمی آورد نوشته در کشوری که دانشمندان به اتهام بی‌احتیاطی در اظهارنظراتی که منجر به وارد آمدن آسیب و زیان به عده‌ای از مردم شده است، مجرم شناخته و مجازات می‌گردند، هر مسوولی خواهد فهمید که ممکن است به دلیل اظهارنظری که آسایش عموم مردم را بر هم زده و فشاری را بر آنها تحمیل نماید، مستحق مجازات شدیدتری شناخته خواهد شد.

سرما در مناطق زلزله زده، صفحه اول تهران امروز

سرما در مناطق زلزله زده، صفحه اول تهران امروز

به نوشته این مقاله در آن صورت هر مدیری خواهد دانست که اگر از روی بی‌اطلاعی یا بی‌احتیاطی یا عدم کفایت یا نداشتن توان مدیریتی لازم، تصمیم اشتباهی اتخاذ نماید یا اقدام نادرستی را به عمل آورد که موجب تضییع حقوق یا وارد شدن هرگونه فشاری به افراد جامعه گردد، از تیغ تیز مجازات در امان نخواهد بود.

نویسنده سرمقاله مردم سالاری با توصیه به این که اینگونه مجازات‌ها در ایران هم با قدرت و شدت به اجرا درآید نوشته با این کار امید خواهد رفت که از آن پس، کشور کمتر شاهد هشدارها، توصیه‌ها، اظهار نظرات تخصصی، انواع تحلیل‌ها و دستورات سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و ... از جانب کسانی باشد که فراموش کرده اند متن سخن سرایی‌هایشان را شب قبل تهیه و برای ارائه در یک همایش تخصصی آماده کنند و اکنون ناچارند از هر دری سخنی گفته و برای هر دردی فی‌البداهه دارویی توصیه نمایند و با «بی‌احتیاطی» خود جامعه را در عرصه‌های گوناگون دچار سردرگمی‌و آشفتگی کرده و شهر، استان و یا کشور را دچار بحران‌های پیاپی کنند.

روزنامه کلیک اعتماد در همین باره به مرگ دانش آموزان در جریان سفر به مناطق جنوبی کشور نوشته اصلا آیا می‌توان از نهادهای برگزار‌کننده چنین اردوهایی که می‌گویند با همه هماهنگ بوده‌اند اما هر کدام جداگانه حرفی می‌زنند انتظار پاسخگویی داشت؟ آیا از این مدیران که خود را مسوول نمی‌دانند، می‌توان انتظار تغییر رفتار داشت؟ اکنون در هفته دوم پس از این فاجعه، از کسانی که در اوج غم خانواده‌ها و مردم وقع لازم به چرایی اتفاق‌های مشابه در این سال‌ها نگذارده‌اند، چه می‌توان خواست؟

حمید رضا طهماسبی پور نویسنده مقاله در اشاره به زلزله اخیر آذربایجان نوشته همان وزیری که در اوج بحران به حج رفت و پس از بازگشت به ایران تازه به منطقه رفت، قول بازسازی پیش از شروع فصل سرما را نداد ولی هنوز وعده‌اش محقق نشده است؟ چرا این مدیران پاسخگو نیستند و نمی‌گویند که چرا وعده‌هایشان عملی نشده است. پلیس در حادثه بروجن چه باید می‌کرد که نکرد؛ مسوولان این بخش نظارتی بر ترافیک از عملکردشان چه گفتند و الان چه را تحلیل می‌کنند؟

اعتماد در نهایت نوشته ۷ روز بحرانی پس از حادثه گذشت و مسوولان دلسوز چند روز ابتدایی را به زبان نقد از یکدیگر گذراندند و از برخورد با مسوولان پس از بررسی‌ها یاد می‌کنند. اما اکنون در هفته دوم که بار دیگر افول تدریجی قلیان‌های احساسی را شاهد خواهیم بود و همه ریشه‌های اشکال را فراموش می‌کنیم و تا سانحه‌یی دیگر سکوت می‌کنیم. تاسف‌برانگیز است اما انگار مسوولیت‌پذیری کم شده و برخی از مسوولان خود را مدیر می‌دانند که نه تنها استعفا نمی‌دهند و برکنار نمی‌کنند که هیچ، حتی پاسخگویی را هم لازم نمی‌دانند و رویای پوزش‌طلبی از محضر ملتی صبور را دیگر باور هم ندارند.

در حالی که کلیک تهران امروز در تیتر اصلی خود نظر وزیر کشور را نقل کرده که گفته دولت در بازسازی مناطق زلزله زده موفق بوده است مهدی علیپور در سرمقاله همین روزنامه نوشته روزهای نخست زلزله خبر وعده‌ها خیلی زود دهان به دهان می‌چرخید و چون تازه آمده‌ای بر صدر می‌نشست: «ظرف۲ماه مناطق زلزله‌زده بازسازی می‌شود.» حالا ۲۲روز از این وعده معاون اول رئیس‌جمهور که همان روزها هم مثل روز روشن بود عملی نیست،گذشته است. «مناطق زلزله‌زده۴۵ روزه بازسازی می‌شود.» از موعد عمل به این وعده وزیر راه هم ۲۶روزی گذشته است.

به نوشته این مقاله این روزها سرما مثل چاقو چادرها را می‌برد و بی‌رحمانه صورت ورزقانی‌ها و اهری‌ها را کبود می‌کند. اگر چه حالا چند‌ صد خانواده‌ای کلید خانه‌های نویشان را گرفته‌اند و چند صد خانواده‌ای هم زیر سقف کانکس‌های فلزی از سرما در امان مانده‌اند، اما هنوز هستند خانواده‌های زیادی که به هر ترفندی شده می‌گریزند از سرمایی که چادر توان مقابله با آن ندارد. گاهی چوب، زمانی ورقه‌ای آهنی و خلاصه هر آنچه بتوان با آن مقابل ورود سوز سرما قدم علم کرد را چسبانده‌اند به برزنت‌های خانه‌های چادری شان.

تهران امروز نوشته این روزها زلزله‌زدگان آذربایجان در چادرهایشان تنگ‌تر می‌نشینند تا جایی برای نفوذ مهمان ناخوانده‌ای به نام سرما وجود نداشته باشد، مهمان ناخوانده‌ای که مثل زلزله لرزه بر اندام دخترکان و پسرکان آذربایجانی می‌اندازد. «آذربایجان را فراموش نکنید» این جمله را باید ده‌ها بار تکرار کرد تا یادمان نرود کمک به زلزله‌زدگان نباید محدود به روز و هفته و ماه نخست شود؛ بازسازی و نوسازی مناطق زلزله‌زده زمان می‌برد و همت همه را می‌طلبد.

نفس های آخر

به بهانه جشنواره مطبوعات، علی دیواندری، قانون

به بهانه جشنواره مطبوعات، علی دیواندری، قانون

کلیک ابتکار در ستون تیترهای پنهانی خود نوشته:

- دعوت وزیر نیرو از مردم برای تولید برق [همین طور که دارین تلویزیون نگاه می‌کنین دستاتونو به هم بمالین برق تولید می‌شه]

- خباز: کواکبیان گزینه حداقلی اصلاح‌طلبان است [ اگه خواستیم شرکت نکنیم،کاندیدش می‌کنیم]

- پزشکان ملزم به تجویز دارو طبق لیست دارویی کشور شدند [ با بیمار کار نداشته باشین. ببینین تو انبارا چی داریم]

- سایت مسکن مهر از دسترس خارج شد [رفت پیش خود مسکن مهر]

- سخنگوی هیات رئیسه مجلس: سوال از رئیس جمهور هنوز منتفی نیست [داره نفس‌های آخرو می‌کشه]

- یک نماینده مجلس: در پی حضور صمیمی اما ”رسمی” رئیس جمهور در مجلس هستیم [حالا اگه می‌خواد جوک تعریف کنه، جلسه را غیر علنی می‌کنیم]

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.