'شیوع ایدز در ایران شدت گرفته است'

به روز شده:  11:14 گرينويچ - دوشنبه 29 اکتبر 2012 - 08 آبان 1391
روبان قرمز ایدز

مسئولان ایرانی نگران افزایش مبتلایان به اچ‌آی‌وی-ایدز هستند

محمد جواد نظری، عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، امروز، دوشنبه ۸ آبان‌ماه، گفته که شیوع بیماری ایدز در ایران شدت گرفته است.

او گفته: "متاسفانه هم‌اکنون سرعت شیوع این بیماری در کشور با وجود تمهیدات وزارت بهداشت و سازمان‌های مربوطه افزایش یافته است."

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای نظری با اشاره به برنامه‌های مقابله و پیشگیری از ابتلا در معتادان تزریقی گفت: "به‌طور حتم قبل از اینکه این بیماری به فاجعه تبدیل شود، نسبت به ارائه راهکارهایی در جهت پیشگیری و درمان آن، باید اقدام کرد."

عضو هیات رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر هزینه سنگین درمان بیماران مبتلا به اچ‌آی‌وی-ایدز، افزود: "هزینه‌های این بیماری با اقتصاد یک خانواده معمولی قابل تامین نیست و حتما باید در این باره برنامه‌ای پیاده شود که بتوان مبتلایان به ایدز و خانواده‌ آنان را از نظر درمانی تا آنجا که توان دولت اجازه می‌دهد مورد حمایت قرار داد."

این نگرانی در حالی مطرح می‌شود که عباس صداقت، رئیس اداره ایدز وزرات بهداشت و درمان ایران پیشتر گفته بود: "ابتلا به اچ‌آی‌وی-ایدز از طریق روابط جنسی در ایران ۲۰ درصد افزایش یافته است."

مسئولان وزارت بهداشت پیشتر اعلام کرده بودند که حدود ۴۶درصد از مبتلایان به اچ‌آی‌وی-ایدز در ایران در میان گروه سنی ٢٥ تا ٣٤ سال هستند که بیشترین گروه سنی مبتلا به این بیماری را تشکیل می‌دهند.

اداره کنترل ایدز مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ایران در اوایل خردادماه سال جاری آخرین آمار مبتلایان به ایدز و افراد اچ‌آی‌وی مثبت در این کشور را اعلام کرد.

بر اساس اعلام این مرکز، تا دی ماه سال گذشته خورشیدی ۲۳ هزار و ۹۰۲ نفر مبتلا به اچ‌آی‌وی-ایدز در ایران شناسایی شده‌اند که ۹۱درصد آنها مرد و ۹درصد زن بوده‌اند.

تزریق مواد مخدر با استفاده از سرنگ مشترک، رابطه جنسی، دریافت خون و فرآورده‌های خونی آلوده و انتقال از مادر به فرزند از مهمترین راه های ابتلا به این بیماری در ایران است.

بر اساس آمار منتشر شده، ابتلا به ایدز از طریق اعتیاد تزریقی ۶۴.۳درصد، برقراری روابط جنسی ۱۰.۳ درصد و انتقال از مادر به کودک ۲.۷ درصد بوده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.