کمک ۱۳۵ میلیون دلاری سازمان ملل برای احیای دریاچه ارومیه

به روز شده:  16:18 گرينويچ - دوشنبه 29 اکتبر 2012 - 08 آبان 1391
دریاچه ارومیه

به گفته مقامات دولتی، بیش از نیمی از مساحت دریاچه ارومیه که افزون بر سه هزار کیلومتر مربع است، خشک و تبدیل به شوره‎زار شده است.

محمد جواد محمدی زاده، رئیس سازمان محیط زیست ایران امروز ۸ آبان‌ماه اعلام کرد: "برنامه توسعه و عمران سازمان ملل متحد ۱۳۵ میلیون دلار برای حل مشکلات محیط زیست دریاچه ارومیه تخصیص داده است. این کمک‌ها برای رفع چالش‌های زیست محیطی مثبت است اما کافی نیست."

آقای محمدی‌زاده پیشتر گفته بود که دریاچه ارومیه به سبب گرمی هوا و تبخیر فوق العاده در حداقل تراز آبی خود است.

به اعتقاد مسئولان محیط زیست مشکل اصلی تالاب های کشور ایران از جمله دریاچه ارومیه، تالاب پریشان، گاوخونی و هامون در حال حاضر تامین نشدن حقابه این تالاب‌ها و یا به عبارتی بهره برداری‌های بی‌رویه و ناصحیح در بالادست این تالابها است که اجازه ورود آب به آنها را نمی‌دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس محیط زیست ایران همچنین عنوان کرد که حدود بیست و چهار هزار حلقه چاه غیر مجاز در حوضه دریاچه ارومیه وجود دارد که مقدار زیادی برداشت غیر قانونی آب از طریق آنها انجام می شود و "این امر باید مورد توجه مسئولان وزارت نیرو قرار گیرد."

وزارت نیروی ایران از مهرماه سال ۱۳۹۰ اقدام به رها سازی "حقابه" دریاچه ارومیه تا سقف ۱.۸ میلیارد متر مکعب کرده است؛ اما با توجه به شرایطی که مسیرهای رودخانه‌های منتهی به دریاچه به دلیل عدم لایروبی، برداشت‌های غیر مجاز در مسیر و انحرافی که در مسیرهای آبی منتهی به دریاچه وجود دارد، این میزان آب هرگز به دریاچه نمی‌رسد.

مقام‌های زیست‌محیطی ایران می‌گویند که با خشک شدن دریاچه ارومیه ایران در معرض "یک فاجعه ملی زیست‌محیطی" است. کارشناسان می‌گویند که این وضعیت می‌تواند بر محیط زیست کشورهای همجوار ایران هم تاثیر منفی بگذارد.

به گفته مقامات دولتی، بیش از نیمی از مساحت این دریاچه که افزون بر سه هزار کیلومتر مربع است، خشک و تبدیل به شوره‎زار شده است.

مقام‌های زیست محیطی ایران هشدار داده‌اند که اگر "اقدامی عاجل، جدی و ملی" در مورد این دریاچه انجام نشود، توفان و غبار نمک ناشی از خشک شدن آن تا استان تهران خواهد رسید.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.