'مدیرعامل فراری بانک ملی ایران غیابی و علنی محاکمه می‌شود'

به روز شده:  13:49 گرينويچ - دوشنبه 29 اکتبر 2012 - 08 آبان 1391

محمودرضا خاوری مدیرعامل سابق بانک ملی ایران با اتهام فساد مالی رو به رو است

ناصر سراج، قاضی پرونده بزرگترین فساد مالی در ایران گفته است که "محمودرضا خاوری مدیر عامل فراری بانک ملی به طور غیابی محاکمه می‌شود."

آقای سراج گفته که "دلیلی ندارد که این محاکمه غیرعلنی برگزار شود."

محمود‌‌رضا خاوری، مدیر عامل سابق بانک ملی از ایران از متهمان اصلی پرونده فساد سه هزار میلیارد تومانی است که اینک در کانادا زندگی می‌کند.

در جریان سیزدهمین جلسه محاکمه متهمان پرونده فساد سه هزار میلیارد تومانی در ایران که اواخر خرداد ماه سال جاری (اوایل ژوئن) برگزار شد، قاضی پرونده اعلام کرده بود که یکی از معاونان وزارت اطلاعات از خروج آقای خاوری، مطلع بوده است.

بر اساس گزارش‌ها، آقای خاوری پس از آن که برای شرکت در یک نشست بانکی در بریتانیا از ایران خارج شده بود، از سمت خود کناره‌گیری کرد و به کانادا رفت.

گفته می‌شود که خانواده آقای خاوری و خود او تابعیت دوگانه دارند و شهروند کانادا هم هستند.

قاضی سراج پیش از این در جلسه دادگاه گفته بود که "در ۲۹ شهریور ۱۳۹۰ با ماموریت آقای خاوری موافقت شده و ۶ مهرماه ۱۳۹۰ در نامه‌ای از سوی مشاور نهاد و دبیر هیات نظارت در سفرهای خارجی، این ماموریت کان‌لم‌یکن تلقی" شد.

قاضی پرونده گفته بود که چند روز بعد از لغو ماموریت آقای خاوری "او از محل یک هتل در لندن فکسی به دفترش می‌فرستد و در آن، استعفایش را اعلام می‌کند."

قاضی پرونده "بزرگ‌ترین فساد مالی تاریخ ایران" پیش از این گفته بود که این توضیحات را در واکنش به اظهارات وکیل متهم ردیف اول پرونده که گفته بود "دست‌هایی در کار بوده است تا خاوری را فراری دهد"، ارائه کرده است.

آقای سراج به تازگی اعلام کرده است که ۲۰ کیفرخواست جدید از متهمان پرونده فساد ۳ هزار میلیارد تومانی به دادگاه رسیده است.

قوه قضائیه ایران پس از چندین جلسه محاکمه گروهی از متهمان پرونده فساد اقتصادی، چهار نفر را به اعدام محکوم کرده است.

این احکام به گفته مقام‌های قضایی ایران هم اکنون در دیوان عالی کشور است.

مطابق قوانین ایران پس از اعتراض محکومان به اعدام به حکم صادر شده، مطابق قانون دیوان عالی کشور وظیفه بررسی این حکم را دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.