نماینده مجلس ایران: تصاویر مناطق ممنوعه اسرائیل را در اختیار داریم

به روز شده:  14:00 گرينويچ - دوشنبه 29 اکتبر 2012 - 08 آبان 1391

توان هواپیماهای بدون سرنشین ایران چقدر است؟

رئیس کمیته دفاعی مجلس ایران می گوید هواپیمای بی سرنشینی که اسرائیل سرنگون کرد؛ تصاویری از مناطق ممنوع اسرائیل ارسال کرده.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

یک نماینده مجلس ایران گفته است که تصاویر پهپاد یا هواپیمای بدون سرنشین ایرانی که حزب الله لبنان از آن برای تجسس در اسرائیل استفاده کرده، در اختیار ایران است.

اسماعیل کوثری، از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته است: "این هواپیماها به صورت آنلاین تصاویر خود را ارسال می‌کنند و هم اکنون تصاویر مناطق ممنوعه اسرائیل در اختیار ما است."

ایران و حزب الله لبنان می‌گویند که این هواپیمای بدون سرنشین که ایوب نام دارد، اخیرا از طرف حزب‎الله لبنان برای تجسس وارد خاک اسرائیل شده بود.

اسرائیل حدود سه هفته پیش از این اعلام کرد که یک هواپیمای بدون سرنشین را که "از مدیترانه وارد خاک اسرائیل شده بود" سرنگون کرده است.

اندکی بعد، حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان با قبول مسئولیت اعزام این هواپیما به آسمان اسرائیل اعلام کرد که هواپیمای سرنگون شده، ساخت ایران بوده است.

"حزب الله لبنان هواپیماهای پیشرفته تر از این هم دارد اما تا زمانی که تشخیص نداده آن را اعلام نمی کند"

اسماعیل کوثری

او توضیح داد که اجزای این هواپیمای تجسسی در ایران ساخته شده، اما در لبنان مونتاژ شده است.

وزیر دفاع ایران هم این خبر را تایید کرده و اسرائیل همزمان با اعلام خبر انهدام این هواپیما گفت "در آینده نزدیک ورود این هواپیما به حریم هوایی‌اش را تلافی خواهد کرد."

'حزب الله هواپیماهای پشرفته‌تری هم دارد'

اسماعیل کوثری، از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران یک روز پیش، ششم آبان (۲۸ اکتبر) در گفت و گو با شبکه العالم، تلویزیون عربی حکومت ایران گفته است که حزب الله لبنان هواپیماهای پیشرفته‌تر از این هم دارد اما تا زمانی که تشخیص نداده آن را اعلام نمی‌کند.

آقای کوثری گفته "به همین دلیل است که می‌گوییم اگر اسرائیل بخواهد کوچک‌ترین اقدامی علیه ما انجام دهد، ما در محدوده سرزمینی به این رژیم پاسخ خواهیم داد."

او گفته ایران توانایی ساخت هواپیماهای بدون سرنشین با قابلیت حمل سلاح را هم دارد.

همزمان با فشارهای جهانی برای توقف برنامه غنی سازی اورانیوم در ایران، در هفته‌های اخیر سطح تنش‌های لفظی میان ایران و اسرائیل بالا گرفته است.

پیش از این رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با متهم کردن آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره "ورود جاسوسان و خرابکاران" به آن، خواستار دسترسی ایران به "مختصات جغرافیایی" مراکز اتمی اسرائیل با هدف ضربه زدن به آن شده بود.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اخیرا از احتمال درگیری ایران و اسرائیل خبر داده و گفته "باید برای جنگ احتمالی آماده بود."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.