مسئول قرارگاه راهیان نور: اردوهای بازدید از مناطق جنگی متوقف نمی شود

به روز شده:  20:24 گرينويچ - دوشنبه 29 اکتبر 2012 - 08 آبان 1391

سردار یعقوب سلیمانی، دبیر قرارگاه مرکزی راهیان نور که اخیرا ۲۶ دانش آموز در جریان بازدید از آن کشته و ۱۸ نفر مجروح شدند، گفته است: "جو سازی‌هایی که پس از این اتفاق رخ داد به دلیل تاثیر مثبتی است که اردو راهیان نور می گذارد و بعضی افراد به دنبال سو استفاده هستند." او گفته که این اردوها متوقف نخواهد شد.

کاروان‌های راهیان نور در ایران برای بازدید از مناطقی اعزام می‌شوند که جنگ هشت ساله ایران و عراق در آن جریان داشته است.

این مناطق شامل نواحی مرزی ایران در غرب و جنوب غرب این کشور است.

دبیر قرارگاه مرکزی راهیان نور به ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گفته که "هر ساله بیش از ۱۰ میلیون نفر به اردوهای مختلف اعزام می شوند اما متاسفانه این بار چنین اتفاقی رخ داد."

بیشتر ۴۴ نفر مسافر اتوبوس سانحه‌دیده، دختران دانش‌آموز مقطع دوم دبیرستان شهر بروجن در استان چهارمحال و بختیاری بودند.

" سالانه اتفاقات زیادی در جاده های کشور رخ می‌دهد و به دلیل این اتفاقات نمی توان سفر های بین شهری را متوقف کرد"

سردار یعقوب سلیمانی، دبیر قرارگاه مرکزی راهیان نور

با آن که گفته می‌شود اعزام دانش‌آموزان در قالب کاروان راهیان نور از سوی وزارت آموزش و پرورش ایران به صورت اجباری انجام می‌شود، حمیدرضا حاجی بابایی، وزیر آموزش و پروش، در پاسخ به سوالاتی که خبرنگاران درباره چگونگی و دلیل سانحه دانش آموزان بروجنی پرسیده‌ بودند گفته بود این این سوال را "از مسئولانش بپرسید."

سایت خبرآنلاین در ایران در همزمان با بروز این سانحه در گزارشی نوشته بود که پیش از این والدین برخی دانش‌آموزان "به اجباری بودن سفر فرزندانشان در قالب راهیان نور معترض بوده‌اند."

سوانح رانندگی در اردوی راهیان تاکنون نزدیک به صد کشته برجای گذاشته که عمده قربانیان دانش آموز و دانشجو بوده اند.

سردار یعقوب سلیمانی، دبیر قرارگاه مرکزی راهیان نور گفته است که سالانه اتفاقات زیادی در جاده های کشور رخ می‌دهد و به دلیل این اتفاقات نمی توان سفر های بین شهری را متوقف کرد.

به دلیل جاده‌های غیر استاندارد و خودروهای فاقد سامانه ایمنی استاندارد، ایران یکی از پرسوانح ترین کشورها در حمل و نقل جاده ای در جهان محسوب می شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.