'پزشکان مستقل زندانیان سیاسی ایران را معاینه کنند'

به روز شده:  12:35 گرينويچ - دوشنبه 29 اکتبر 2012 - 08 آبان 1391

مقامات ایرانی نامناسب بودن شرایط رفاهی و بهداشتی زندان‌های ایران را رد می‌کنند

انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران، تشکل صنفی نزدیک به اصلاح‌طلبان، با انتشار نامه‌ای از صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه ایران، خواسته‌ است که به وضعیت زندانیان، به ویژه زندانیان سیاسی رسیدگی کند.

این انجمن با اشاره به مرگ احمد قابل، مسئولیت سلامت زندانیان را متوجه قوه قضاییه دانسته‌‎ است. احمد قابل در دوران حبس خود به تومور مغزی مبتلا شد و مقامات قوه قضاییه تا پیش از وخامت حال او اجازه درمان بیرون از زندان را به او ندادند.

در نامه انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران آمده است: "مسئولیت هرگونه قصور و اختلال در ارائه خدمات پزشکی فوری و غیرفوری" به زندانیان "در صورتی که منجر به فوت، نقص عضو یا از بین رفتن سلامتی آنان شود" به عهده مسئولان قوه قضاییه است.

در این نامه همچنین مرگ هدی صابر، فعال ملی مذهبی که حین اعتصاب غذا درگذشت، و بیماری قلبی میرحسین موسوی، رهبر مخالفان، که نزدیک به دو سال است در بازداشت خانگی به سر می‌برد، به عنوان مواردی آمده‌ که قوه قضاییه مسئول است.

انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران گفته: "بسیاری از زندانیان سیاسی دچار بیماری‌هایی هستند که گذشت زمان و تاخیر در درمان آنها عوارض جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت". این انجمن خواهان "رسیدگی فوری و کامل به وضعیت سلامت و درمان زندانیان سیاسی در محیطی خارج از زندان" و معاینه آنان توسط پزشکان مستقل شده است.

سلامتی زندانیان ایرانی هرازگاهی خبرساز می‌شود. ابوالفضل قدیانی، عیسی سحرخیز و حسین رونقی ملکی از جمله زندانیان سیاسی ایران هستند که خانواده‌هایشان درباره سلامتی آنان ابراز نگرانی جدی می‌کنند.

همچنین نگرانی‌هایی درباره نسرین ستوده، زندانی سیاسی و وکیل ایرانی که بیش از یک هفته است در اعتصاب غذا به سر می‌برد، وجود دارد.

مقامات ایرانی نامناسب بودن شرایط رفاهی و بهداشتی زندان‌های ایران را رد می‌کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.