ابراز نگرانی اتحادیه بین‌المللی ارتباطات از پارازیت‌های ماهواره‌ای

به روز شده:  15:44 گرينويچ - دوشنبه 29 اکتبر 2012 - 08 آبان 1391

اتحادیه بین‌المللی ارتباطات (ITU)، که به عنوان بازوی اطلاعاتی و ارتباطی سازمان ملل متحد عمل می‌کند، با صدور بیانیه‌ای از "مداخله‌های زیانباری" که عملکرد ماهواره‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد ابراز نگرانی جدی کرده است.

این سازمان گفته هرگونه ارسال امواج رادیویی به قصد اختلال در عملکرد رسانه‌های کشورهای دیگر تخلف از قوانین این سازمان و مقررات رادیویی بین‌المللی است.

اتحادیه بین‌المللی ارتباطات از همه ۱۹۳ عضو خود درخواست کرده که با نشان دادن حسن نیت برای اجرای قوانین با یکدیگر همکاری کنند و همچنین اکیدا فعالیت‌هایی مانند پارازیت‌اندازی را متوقف کنند.

اخیرا ارسال پارازیت‌هایی پوشش چندین شبکه ماهواره‌ای بین‌المللی را مختل کرده است. ایران و سوریه متهم هستند که برای محدود کردن دسترسی شهروندان خود به اطلاعات به این اقدام دست می‌زنند.

شرکت‌های یوتل‌ست و اینتل‌ست بیش از یک هفته است که در اعتراض به این اقدام ادعایی پخش شبکه‌های ماهواره‌ای ایرانی را متوقف کرده‌اند.

این اقدام با اعتراض مقامات ایرانی همراه بوده و آنان آن را نقض آزادی بیان و گردش آزاد اطلاعات توصیف کرده‌اند.

بیش از دو ماه پیش رضا تقی‌پور، وزیر ارتباطات ایران، گفته بود که وزارتخانه تحت امرش، مسئول ارسال این پارازیت‌ها نیست.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.