بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه نهم آبان

به روز شده:  03:29 گرينويچ - سه شنبه 30 اکتبر 2012 - 09 آبان 1391
توفان و تعطیل وال استریت در صفحه اول جهان صنعت

توفان و تعطیل وال استریت در صفحه اول جهان صنعت

روزنامه های امروز صبح تهران اخبار و گزارش هائی از توفان سندی را در صفحات اول خود منعکس کرده و پیشاپیش از خرابی ها و تاثیر آن در اقتصاد و انتخابات آمریکا نوشته اند.

احتمال مذاکره بین ایران و آمریکا، تهدید رییس دولت به افشاگری در مجلس، پاسخگوئی به دولتمردانی که حاضر به پذیرش نقش خود در کاهش ارزش پول ملی نیستند، عکس و گزارش هائی از نمایشگاه بی شور و خالی از رونق مطبوعات بخش دیگری از این روزنامه ها را به خود اختصاص داده است.

مذاکره با آمریکا، موقع خوبی است

علی محقق در سرمقاله کلیک ابتکار نوشته تا همین چند وقت پیش در تهران حرف از مذاکره مستقیم ایران و آمریکا یک تابو بود و گذر از چنین تابو و خط قرمزی برای هر کسی تقریبا ناممکن. اما در هفته‌های اخیر انگار ورق برگشته و زمزمه مذاکرات مستقیم به نُقل پرطرفدار این روزهای محافل سیاسی و انتخاباتی دو کشور بدل شده است. اگرچه «خبر» به نقل از منابع مطلع اما ناشناس زبان به زبان می‌چرخد و نقل می‌شود، اما نه کسی با ضرس قاطع آن را تایید می‌کند و نه مقام‌ها و سخنگوهای رسمی دو کشور به صراحت ماجرا را از بیخ و بُن تکذیب می‌کنند.

نویسنده مقاله با اشاره به کسی که در خبرها به عنوان مذاکره کننده با آمریکائیان نام برده می شد نوشته دکتر ولایتی از معدود کسانی است که در فضای ملتهب سیاسی سال‌های اخیر کشور و افراط و تفریط‌های پیش آمده هیچ گاه عنان خط میانه و اعتدال را از کف نداد. او در مسائل سیاست خارجی مورد وثوق رهبر است و در عین حال در زمره وفادارترین و نزدیکترین یاران هاشمی رفسنجانی.

سرمقاله ابتکار تاکید کرده حتی اگر این بار هم اصل خبر شکل گیری چنین مذاکراتی از اساس ساختگی و بی راه باشد، باز این روزها و این شرایط بهترین و مناسب ترین موقعیت و زمان ممکن برای هر دو کشور است. اگر قرار است کسی به نمایندگی از تهران با آمریکایی‌ها مذاکره کند ولایتی آن فرد است. برای واشنگتن هم، با توجه به جایگاه رسمی ای که دارد، ولایتی کسی است که می‌توانند به نتیجه بخشی گفت و گو با او امیدوار باشند.

تهدید به افشاگری و رازهای سر به مهر

مسعود رفیعی طالقانی در سرمقاله مغرب با عنوان "سیاست مخفی و سیاست بی اعتنا" نوشته احمدی نژاد بعد از آن که از طرح سئوال مجلس از خود خبر یافته گفته است این را مهلتی می داند تا ناگفته هائی را بیان کند. این خبر یا تهدید چند باره با توجه به این که افشاگری هفت هشت سال است در ادبیات سیاسی ایران رایج شده، گرچه قدری ملوث جلوه می کند اما بار دیگر این حس را پدید می آورد که وقتی احمدی نژاد هفت سال با تهدید به افشا ادامه راه می دهد نشان آن است که در سیاست ایران یک چیز بیش از همه انباشت شده و آن اسرار مگو و رازهای بی شمارست.

تهدید احمدی نژاد در عکس و تیتر صفحه اول ابتکار

تهدید احمدی نژاد در عکس و تیتر صفحه اول ابتکار

به نوشته این مقاله گرچه اغلب این تهدیدها عملی نمی شود و رازها همچنان سر به مهر می ماند اما همین تهدید تا پرسش یک چیز را افشا می کند اگر سیاست در ایران هم مانند همه جهان توسط رسانه ها رصد می شد دیگر کدام راز مگو بود که سروصدا به پا کند.

سرمقاله مغرب در نهایت نوشته اگر سیاست مدعی شفافیت و پاسخگوئی است این همه رازمگو و صندوق دربسته چیست اکنون بیش از هر زمان افکارعمومی و نمایندگان آن یعنی رسانه ها از اصالت افتاده اند و افشاگری در ادبیات سیاسی به کاربردی ترین شکل ارتقا یافته است.

ارز صادراتی برای چه کار و زنگ خطر صنایع

محمد نهاوندیان در سرمقاله کلیک دنیای اقتصاد با اشاره به اتفاقات چند ماهه اخیر بازار ارز در ایران نوشته متاسفانه اقتصاد ایران نسبت به تحولات ارزی از درجه آسیب‌پذیری بالایی برخوردار است. این تاثیرگذاری در شرایط فعلی علاوه بر خاستگاه‌های اقتصادی تا حدود زیادی نیز ناشی از حساسیت‌های روانی جامعه است. تاسف بزرگ‌تر در جریان التهابات ارزی اخیر اما بابت این است که این اتفاقات حامل پیام‌هایی برای تحریم‌کنندگان بود که به هیچ وجه شایسته جایگاه رفیع و عزتمند جمهوری اسلامی ایران نیست.

رییس اتاق بازرگانی ایران تاکید کرده جهش اصلی در قیمت ارز زمانی رخ داد که عرضه ارز نفتی در بازار متوقف شد؛ بنابراین نباید با دادن آدرس نادرست یا رفتارهای فرا فکنانه انگشت اتهام را به سمت صادرکنندگان کالاهای غیرنفتی نشانه روند و فعالان صادراتی را متهم کنند؛ چرا که چنین رفتاری تبعیت از الگوی مدیریتی مبتنی بر سوءظن است. حال آنکه در شرایط فعلی کشور بیش از هر زمان دیگری به اعتماد و اطمینان دوسویه میان فعالان بخش خصوصی و دولتمردان خصوصا در حوزه صادرات و واردات نیازمند است.

سرمقاله دنیای اقتصاد یادآوری کرده ارز واردات رسمی به کشور باید از یکی از این سه محل تامین شود؛ ارز حاصل از فروش نفت که دولت به بانک مرکزی می‌فروشد، مرکز مبادلات ارزی و صادرات غیرنفتی. بنابراین باید جلوی هرگونه وارداتی که منبع ارز آن نامشخص و غیر از این سه مجرا باشد، گرفته شود. مقامات دولتی در شرایط فعلی دائما خواستار ورود ارز صادرکنندگان به داخل کشور هستند، اما به نظر می‌رسد پیش و بیش از این همه تاکید بر ورود ارز به داخل کشور، باید به این پرسش پاسخ داده شود که «ارز با چه هدف و انگیزه‌ای به داخل کشور بیاید؟»

کلیک جهان صنعت در گزارش اصلی خود نوشته اظهارات عجیب وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص مهم‌ترین مساله اقتصادی روز (گرانی‌ها)، فرافکنی وی و اتهام غیر قابل توجیهش به بازار سرمایه (به وی‍ژه بورس کالا) و نیز اظهاراتی خلاف اصول اقتصاد ‌در چند روز گذشته واکنش‌های بسیاری از سوی فعالان بازار سرمایه داشته است.

در این گزارش نظر دبیر کانون سهامداران حقیقی در واکنش به این اظهارات غضنفری منعکس شده که گفته بسیاری از صنایع و شرکت‌های تابلو اصلی بورس در طول چند سال گذشته یا در برنامه سوم و چهارم نه تنها نتوانسته‌اند به سرمایه‌گذاران خود بازدهی مناسب برسانند بلکه سرمایه‌گذاران در این بخش‌ها به شدت زیان دیده‌اند و در برخی از آنها نزدیک شدن قیمت سهام آنها به قیمت اسمی بیانگر آن است که در این صنایع زنگ خطر جهت وزارت صنعت، معدن و تجارت به صدا درآمده و نشان از عدم توجیه سرمایه‌گذاری مناسب و افق بازدهی اقتصادی جهت سرمایه‌گذاران و در نتیجه عدم انجام طرح‌های توسعه در این صنایع است.

جهان صنعت از قول ابوالفضل متین نوشته به عنوان نمونه در صنعت سیمان مدت‌هاست که زنگ خطر به صدا درآمده یا صنعت خودرو که با توجه به نزدیک شدن قیمت سهام آنها به قیمت اسمی بیانگر زنگ خطر دوم است. در صورتی که صنعت سیمان و خودرو طی هفت سال گذشته بیش از صنایعی همچون فولاد از محل منابع داخلی سهامداران خود افزایش ظرفیت داشته‌اند.

کمبود دارو و فشار به مردم

شاهرخ رامین در مقاله ای در کلیک تهران امروز نوشته تحریم برای کشور ما اتفاق تازه‌ای نیست. ما در طول۸ سال جنگ تحمیلی هم شاهد چنین تحریم‌هایی بودیم اما هیچ‌زمانی حتی در زمان جنگ، تحریمی که از سوی سازمانی قانونی و بر مدار قانون نوشته شد و به امضای شورای امنیت سازمان ملل رسید، هرگز شامل اقلام دارویی و ملزومات ضروری از جمله مواد غذایی نشد.

تیتر و عکس صفحه اول مردم سالاری

تیتر و عکس صفحه اول مردم سالاری

این نماینده مجلس با تاکید بر این که بسیاری از کشورهای پیشرفته هم مواد اولیه خود را از سایر کشورها تامین می‌کنند و از این قاعده مستثنا نیستند. اما امروز برخلاف قوانین بین‌المللی و انسانی بسیاری از مواد دارویی مورد نیاز بیماران صعب‌العلاج شامل اقلام تحریمی شده‌اند و متاسفانه آسیب پذیرترین قشر جامعه یعنی بیماران را به مشقت انداخته اند. رسانه‌ها باید تلاش کنند این مظلومیت و شرایط غیرانسانی که از سوی چند کشور زورگو به مردم تحمیل شده را به گوش مردم جهان برسانند.

مقاله تهران امروز ابراز امیدواری کرده که مجامع عمومی و به ویژه سازمان ملل و کشورهای عضو اجلاس عدم متعهد برای حل این شرایط و فشار بر تحریم کنندگان دارو وارد عمل شوند.

رییس تدارکاتچی و تغییر استانداران

کلیک مردم سالاری در مقاله ای نوشته در سال‌های گذشته در آستانه سفر محمود احمدی‌نژاد به نیویورک و حضور در سازمان ملل‌، قوه قضاییه با آزادی برخی متهمان خارجی ‌تلاش می‌کرد تا برای محمود احمدی‌نژاد شرایط مساعدی را در سطح بین‌المللی فراهم آورد به گونه ای که علی‌رغم گزارش‌ها و ادعاهای نهادهای بین‌المللی محمود احمدی‌نژاد مدعی می‌شد که ایران آزادترین کشور جهان است. اما امسال در حالی که او در نیویورک و صحن سازمان ملل در حال سخنرانی بود قوه قضاییه با بازداشت مشاور مطبوعاتی اش، به جهان وزن و جایگاه واقعی رئیس جمهور در کشور را یادآور شد. این اقدام قوه قضاییه چنان که قابل پیش‌بینی بود موجب بروز تنش‌هایی بین دو قوه شده است.

این مقاله یادآوری کرده آقای خاتمی‌در دوران ریاست جمهوری اش گفته بود برخی رئیس جمهور را تدارکاتچی می‌خواهند و در جهت افزودن اختیارات ریاست جمهوری لوایحی را تهیه و تنظیم کرده بود که متاسفانه به سرانجام مطلوب نرسید.

نویسنده مقاله با اشاره به این که محمود احمدی نژاد همچون روسای‌جمهور ‌پیشین پس از طی زمان ریاست جمهوری اش این مقام را ترک خواهد کرد نوشته مخالفت ما با شیوه مدیریتی ایشان نباید بهانه‌ای گردد تا ما اصل نهاد ریاست جمهوری را از اختیاراتش محروم کنیم. از این منظر این پرسش جدی مطرح خواهد بود که به راستی جایگاه حقوقی نهاد ریاست جمهوری در ساختار سیاسی حقوقی نظام کجاست و حدود اختیاراتش چگونه تعیین می‌شود؟ آیا به راستی نظارت رئیس‌جمهور بر اجرای صحیح قانون اساسی محدود به قوه مجریه است یا این نظارت رئیس‌جمهور شامل قوای دیگر نیز می‌شود؟

منا شیشه‌گران در گزارشی در کلیک تهران امروز نشان داده: چند ماهی بیشتر به پایان عمر دولت دهم باقی‌نمانده است اما قطار تغییر استانداران به مسیر خود ادامه می‌دهد و این بار در خراسان شمالی به ایستگاه تغییر رسیده است.

مسائل زیادی پیرامون تغییر استانداران در زمان نزدیک به انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌جمهور مطرح می‌شود، استانداری‌ها و فرمانداری‌ها متولی اصلی برگزاری انتخابات در کشور محسوب می‌شوند، هرگونه تغییر در ترکیب آنان سبب به وجود آمدن واکنش‌های فراوانی می‌شود و به‌خصوص اینکه شایعاتی به گوش می‌رسد که منشا اصلی تغییر و گزینش استانداران جدید، خارج از وزارت کشور و زیر نظر شخص رئیس دفتر رئیس‌جمهور انجام می‌شود، نکته‌ای که بسیاری را نسبت به تغییرات جدید حساس کرده است.

به نوشته تهران امروز یکی از انتقاداتی که به دولت وارد است تغییر بی‌حساب و کتاب استانداران است اما برخی معتقدند که دولت حق چنین اقداماتی را دارد و نمی‌توان مانع وی شد.

جدول همراه گزارش تهران امروز نشان می دهد بیشتر تغییر استانداران در میان دولت های ایران در همین زمان اتفاق افتاده که گاه چهار استاندار در این سال ها برای یک استان انتخاب شده.

نمایشگاه بی شوق

احسان صفاپور در مقاله ای در کلیک جهان صنعت درباره نمایشگاه مطبوعات نوشته قرار است این نمایشگاه برآیند سالانه فعالیت‌های حرفه‌ای اهالی مطبوعات باشد. پس باید شوقی زاید‌الوصف در میان روزنامه‌نگاران ایجاد کند و هر کدام برای رفتن به نمایشگاه سر از پا نشناسیم. اما در این روزنامه تقریبا هیچ‌کس میل ندارد با اراده و اشتیاق خود پا به نمایشگاه بگذارد.

نویسنده پرسیده دلیل این بی‌میلی چیست و جواب داده مطبوعات و روزنامه و جمع ‌های حرفه‌ای این حوزه که تا چند سال قبل رواج داشت، شور و نشاط پیش را از دست داده است. دیگر روزنامه‌نگاری حوزه دوست داشتنی نوجوانان پرشور و ماجراجو نیست. دیگر کمتر جوان اهل ادبیات و شعر و داستان می‌تواند به خود بقبولاند که طبع لطیفش را در مطبوعات به بوته آزمایش بگذارد، دیگر کمتر درس خوانده‌ای در حوزه روزنامه‌نگاری انگیزه یاد دادن برایش باقی مانده و به‌طور کلی فضای مطبوعات ما از فرط ناپایداری و ابن‌الوقت بودن دیگر آن حرفه دوست‌داشتنی سابق نیست.

به نوشته جهان صنعت طبیعی است در چنین شرایطی نمایشگاه مطبوعات هم چندان شوقی در روزنامه‌نگاران ایجاد نکند. هر چند نمی‌توان از این موضوع به سادگی گذشت که مسوولان برگزاری دو دوره اخیر تلاش بسیاری کردند تا این نمایشگاه رونق گذشته خود را بازیابد اما مشکل از نوع برگزاری نیست، مشکل از انگیزه‌هایی است که تنها بخش مالی‌اش برجا مانده، آن هم از سر ناچاری.

کمی‌تا قسمتی بررسی اخبار

نظارت بر مطبوعات، کار محمد امین آقائی، جام جم

نظارت بر مطبوعات، کار محمد امین آقائی، جام جم

محمدحسین روانبخش در ستون طنز کلیک مردم سالاری نوشته یک مقایسه آماری نشان می‌دهد که فنلاندی‌ها و سوئدی‌ها روزی چهار لیوان شیر می‌خورند ولی ایرانی‌های عزیز، یک استکان ! البته خیال نکنید همیشه آمارها به نفع خارجکی‌ها است. خوشبختانه گرانی‌های بی سابقه یک سال اخیر به کمک ما آمده و خوشبختانه می‌توانیم اعلام کنیم که هم اکنون ایرانی‌های افتخار آفرین بیشتر از فنلاندی‌ها و سوئدی‌ها پول بابت شیر می‌دهند؛ این به آن در!

دومین خبر ستون مردم سالاری این است: توفان یکشنبه شب ۷ آبان ماه به ۸ روستا بخش مرکزی شهرستان ساری خسارت وارد کرده است اما مسلما توفان آمریکا یک چیز دیگر است و نباید توقع داشته باشیم که صدا‌و‌سیما توفان آمریکای جنایتکار را ول کند و به توفان مختصر و مفید کشورمان بچسبد ! قابل توجه همه سیاه نماها: لطفا سفید نمایی را از صدا و سیمای عزیز و حرفه‌ای بیاموزید!

و خبر سوم این که: رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس دیروز گفت: در شرایط فعلی سوال از رئیس جمهور و استیضاح وزیر معنا ندارد. آیا منظور این است که سوال و استیضاح فایده ندارد؟ یا این که سوال و استیضاح نتیجه ندارد یا اولویت ندارد. بهر حال منظور هر چه هست، سوال و استیضاح همیشه معنادار است و آنچه معنا ندارد، همین جمله نقل شده است!

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.