اعلام آمادگی ایران برای کمک به بررسی انفجار مرکز یهودیان در آرژانتین

به روز شده:  12:06 گرينويچ - سه شنبه 30 اکتبر 2012 - 09 آبان 1391

شخصیت‌های از جمهوری اسلامی ایران و حزب الله لبنان در میان متهمان پرونده هستند

یک روز پس از موعد گفت و گوهای ایران و آرژانتین درباره پرونده انفجار در مرکز یهودیان آرژانتین موسوم به آمیا، وزارت خارجه ایران آمادگی خود را برای "بررسی دقیق" این انفجار و شناسایی عاملان آن اعلام کرده است.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در جلسه هفتگی خود با خبرنگاران در روز نهم آبان (سی‌ام اکتبر) گفته است که درباره انجام مذاکرات بین نمایندگان ایران و آرژانتین یک ماه پیش بین وزرای خارجه دو کشور توافق شد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است که "هر نوع اتهامی را نسبت به شهروندان خود را رد می‌کند."

در روز ۱۸ ژوئیه سال ۱۹۹۴، انفجار اتومبیلی در ساختمان هفت طبقه انجمن همیاری اسرائیل و آرژانتین در بوئنوس‌آیرس پایتخت آرژانتین منجر به کشته شدن ٨٥ نفر و زخمی شدن بیش از ٢٠٠ نفر شد.

آرژانتین ایران را مسئول این انفجار معرفی کرده است. اما ایران این اتهام را رد می‌کند.

نزدیک به شش سال پیش یکی از قضات دادگاه فدرال آرژانتین برای ۹ مقام ایرانی حکم جلب صادر کرد که اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور وقت ایران که اکنون رئیس مجمع تشخیص مصلحت را به عهده دارد، از جمله آنها بود.

علاوه بر آقای هاشمی رفسنجانی، علی فلاحیان و علی اکبر ولایتی وزیران اطلاعات و امورخارجه دولت او، محسن رضائی فرمانده پیشین سپاه پاسداران، احمد وحیدی فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران و وزیر دفاع کنونی ایران، محسن ربانی رایزن فرهنگی پیشین سفارت ایران در آرژانتین، احمدرضا اصغری دبیر سوم پیشین سفارت ایران در آرژانتین و هادی سلیمان‌پور، سفیر سابق ایران در این کشور در زمره متهمان پرونده هستند.

دادگاه فدرال آرژانتین مقام‌های ایرانی را متهم کرد که بمبگذاری در ساختمان آمیا را طرح‌ریزی کرده و از طریق اعضای حزب الله لبنان این نقشه را به مرحله اجرا درآورده‌اند.

بنابر کیفرخواستی که دادستان کل آرژانتین با استناد به اطلاعات به دست آمده از دستگاه اطلاعاتی آرژانتین و پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) صادر کرده بود، یکی از اعضای گروه شیعی حزب الله لبنان به در بمبگذاری آمیا شرکت داشته، اما حزب الله لبنان می گوید این فرد در هشتم سپتامبر ۱۹۹۴ یعنی حدود دو ماه پس از انفجار آمیا، در منطقه ای در جنوب لبنان کشته شده است.

ایران نیز در واکنش به اقدامات مقامات قضایی آرژانتین، دستور پیگیرد و بازداشت آلبرتو نیسمان، دادستان کل این کشور و خوان خوزه گالیانو (قاضی آرژانتینی که پیشتر یک بار دستور جلب مقامات ایرانی را به اتهام دست داشتن در این بمب گذاری داده بود) را صادر کرد.

رئیس جمهور آرژانتین یک بار در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل از ایران خواسته بود که متهمان را برای "محاکمه ای شفاف، عمومی و در نظامی دموکراتیک" تحویل آرژانتین دهد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.