آیت الله خامنه‌ای علنی کردن اختلافات مقام‌های ایران را 'خیانت به کشور' خواند

به روز شده:  19:05 گرينويچ - چهارشنبه 31 اکتبر 2012 - 10 آبان 1391

رهبر ایران خواستار پنهان ماندن اختلافات میان مقام‌های جمهوری اسلامی شده

یک هفته پس از نامه انتقادی کم سابقه رئیس قوه قضائیه ایران به محمود احمدی‌نژاد که در آن رئیس جمهور ایران "به سلطان غاصب" تشبیه شده بود، آیت‌الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی طی سخنرانی عمومی خواستار علنی نشدن و پنهان ماندن اختلافات میان مقام های حکومت شده است.

آیت الله خامنه‌ای روز دهم آبان (سی و یکم اکتبر) گفت که "از امروز تا روز انتخابات، هرکسی که بخواهد اختلاف ها را به میان مردم بکشاند و از احساسات آنها در جهت اختلافات استفاده کند،‌ قطعاً به کشور خیانت کرده است."

آقای خامنه‌ای گفته "یکی از موارد مضر، اختلاف میان مسئولان و بدتر از آن کشاندن اختلاف به میان مردم است."

تحلیل

جمشید برزگر- تحلیلگر بی بی سی در امور ایران

این اولین بار نیست که آیت الله خامنه ای، مسئولان و سران قوا را فرامی خواند تا اختلافات خود را در مقابل مردم علنی نکنند؛ با این همه فراخوان های قبلی او که البته تا این اندازه هشدارآمیز و تند نبودند، در عمل مورد توجه مخاطبان رهبر جمهوری اسلامی قرار نگرفته بودند.

حتی اقدام عملی آیت الله خامنه ای، برای کنار کشیدن خود از درگیری ها و تنش های فزاینده میان محمود احمدی نژاد از یک سو و برادران لاریجانی که یکی بر مسند ریاست قوه قضاییه نشسته و دیگری ریاست مجلس را در اختیار دارد، بی نتیجه مانده است.

آیت الله خامنه ای در مرداد ماه سال گذشته، هیئتی را به نام "هیئت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه" تشکیل داد و محمود هاشمی شاهرودی، رییس پیشین قوه قضاییه را به ریاست آن گمارد؛ اما این هیئت هرگز نتوانست اختلافات را حل و یا روابط قوای سه گانه را تنظیم کند.

اکنون و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری که به طور طبیعی، رقابت های سیاسی اوج می گیرد و طرف های درگیر بر شدت فعالیت های خود می افزایند و در نتیجه، احتمال برخوردها و اصطکاک ها و برملا کردن رازهای مگو بیش از هر زمان دیگر می شود، آیا هشدار آیت الله خامنه ای مبنی بر خائن دانستن کسانی که اختلافات را در مقابل مردم علنی می کنند، موثر واقع خواهد شد؟ به ویژه آنکه روسای سه قوه که مخاطبان اصلی این هشدار هستند، نامه نگاری ها و اظهارات اخیر خود را به مسئولیت ها و اختیاراتشان در قانون اساسی مستند کرده اند و این هشدار می تواند، از نگاهی دیگر، به منزله فرمان رهبر جمهوری اسلامی به اجرا نکردن این اصول از سوی کسانی باشد که در زمان تصدی مقام خود نسبت به عمل به آن سوگند خورده اند.

علی لاریجانی، رییس مجلس ایران، در واکنش به اظهارات رهبر ایران، با ارسال نامه‌ای برای او توصیه‌هایش را ناصحانه، خیرخواهانه و ارزشمند خوانده و از جانب نمایندگان مجلس تعهد داده که قوه مقننه ایران به وظایف خود، از جمله برای کاهش تورم و افزایش اشتغال، عمل خواهد کرد.

رهبر ایران مکررا خواستار پنهان ماندن اختلافات مقام‌های حکومتی شده اما "خیانت" توصیف کردن علنی سازی اختلافات موجود میان سران سه قوا، تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، جدی‌ترین هشدار او طی ماه های اخیر است.

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است ۲۴ خرداد سال آینده خورشیدی برگزار و طی آن جانشین محمود احمدی‌نژاد انتخاب شود.

آقای خامنه‌ای در سخنرانی روز چهارشنبه خود با اشاره به انتخابات پیش رو در ایران و حساسیت‌های آن گفت "نامه نگاری‌های اخیر و مطالب آن به هیچ وجه موضوع مهمی نیست اما این اختلاف نظرها نباید به میان مردم کشانده و دست مایه‌ای برای جنجال و هیاهوی رسانه‌های بیگانه و دشمنان شود."

اشاره رهبر ایران به نامه نگاری میان محمود احمدی نژاد و صادق لاریجانی روسای جمهور و قوه قضائیه بر سر درخواست آقای احمدی نژاد برای بازدید از زندان اوین بود.

دو طرف طی نامه نگاری هایی یکدیگر را هدف حملات کم سابقه ای قرار داده‌اند.

آقای احمدی نژاد در نامه خود به صادق لاریجانی نوشته بود که "مطمئنا با سرکشی از زندان ها و برخی دادگاه‌ها" نحوه اجرای قانون اساسی و "رعایت حقوق اساسی ملت" را بررسی خواهد کرد.

دو روز پس از این نامه، آقای لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران در نامه ای علنی به رئیس جمهور او را به "رفتارهای نامتعارف" و تلاش برای "دخالت بیجا و خارج از حدود قانونی" در امور قوه قضائیه متهم کرد و هشدار داد که جلوی بازدید بدون هماهنگی او از زندان اوین را خواهد گرفت و "قاطعانه از هرگونه حرکت تعدی گونه و دخالت نابجا" ممانعت خواهد کرد.

رهبر ایران در واکنش به درگیری لفظی میان روسای قوه مجریه و قضائیه ایران گفته است " این اختلاف نظر نباید به اختلاف در عمل و گریبانگیری و مچ گیری در مقابل مردم، تبدیل شود" و "همه باید متوجه مسئولیت خود و شرایط حساس کنونی باشند."

در حالی که رهبر ایران درباره علنی شدن اختلافات در میان مقام های این کشور هشدار داده، قرار است طرح سئوال از رئیس جمهوری روز یکشنبه آینده به هیات رئیسه مجلس ارائه شود.

محمد دهقان یکی از اعضای هیات رئیسه مجلس گفته است که به جای سئوال از رئیس جمهور، "طرح بررسی تخلفات دولت و رئیس جمهور" و ارسال پرونده آن به قوه قضائیه طرفداران زیادی در مجلس دارد.

گفته های آقای دهقان به معنی حمایت گروه کثیری از نمایندگان مجلس از تشکیل پرونده قضایی علیه محمود احمدی نژاد است که تاکنون در این سطح گسترده مطرح نبوده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.