بازداشت شماری از فعالان سیاسی در ایران

به روز شده:  12:48 گرينويچ - چهارشنبه 31 اکتبر 2012 - 10 آبان 1391

آقای خزعلی پیش از نیز در دوران بازداشت به اعتصاب غذا دست زده بود

سایت‌های خبری مخالف حکومت ایران خبر می‌دهند که نیروهای امنیتی شماری از فعالان سیاسی ایران را که در "سرای اهل قلم" گرد آمده بودند بازداشت کرده‌اند.

به گزارش این وبسایت‌ها بنا بود این فعالان در نشستی برای بررسی تبعات حمله به سفارت ایالات متحده در سال ١٣٥٨ و گروگان‌گیری دیپلمات‌های آمریکایی شرکت کنند.

سایت خبری بازتاب امروز، نزدیک به محسن رضایی، خبر داده که بیش از ٥٠ نفر از بازداشت شدگان آزاد شده‌اند، بنا بر این خبر شمار اولیه بازداشتی‌ها حدود ٧٠ نفر بوده است.

مهدی خزعلی و قاسم شعله سعدی از جمله چهره‌هایی هستند که گفته می‌شود همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

آرش عابدی، از اعضای جبهه آزادی، که مهدی خزعلی از موسسان آن است، در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی ضمن تایید این بازداشت‌ها گفت که ماموران امنیتی بدون حکم جلب اقدام به دستگیری این افراد نموده‌اند.

آقای خزعلی بیش از یک هفته پیش همراه تعدادی دیگر از فعالان سیاسی ایران با انتشار بیانیه‌ای شهروندان ایرانی را به برگزاری "راهپیمایی صلح" در سالگرد حمله به سفارت آمریکا فراخوانده بود.

در آن بیانیه ضمن اشاره به خطر جنگ علیه ایران و عواقب آن، از مردم خواسته شده بود که با نمادهای سبز در تظاهرات دولتی ١٣ آبان شرکت کنند.

وبسایت‌های مخالف احتمال می‌دهند که بازداشت‌های دیشب با این فراخوان مرتبط بوده است.

در آخرین یادداشتی که در وبسایت شخصی آقای خزعلی انتشار یافته او از احتمال بازداشت خود سخن گفته و اعلام کرده است که در صورت بازداشت، به اعتصاب غذای خشک دست خواهد زد.

بازداشت و حبس‌های طولانی مدت مخالفان سیاسی از جمله محورهایی است که انتقاد فعالان حقوق بشر را نسبت به عملکرد دستگاه قضایی ایران برمی‌انگیزد.

با این حال صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه، امروز گفته است: "زندان‌های جمهوری اسلامی ایران از زندان‌های بسیاری کشورهای دیگر حتی کشورهای مدعی رعایت حقوق بشر به مراتب بهتر است."

او همچنین با اشاره به درخواست هیات پارلمانی اتحادیه اروپا برای بازدید از زندان‌های ایران آن را "دخالت بیجا و آشکار علیه یک کشور مستقل" دانسته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.