'ایران قبل از انتخابات آمریکا با ۱+۵ مذاکره نمی‌کند'

به روز شده:  12:00 گرينويچ - چهارشنبه 31 اکتبر 2012 - 10 آبان 1391

آخرین دور مذاکرات ایران و ۱+۵ آخرین بار در خرداد ماه امسال در مسکو برگزار شد

یک عضو شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است که تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو در آمریکا، ایران هیچ برنامه‌ای برای مذاکره با نمایندگان گروه ۱+۵ ندارد.

شبکه خبری انگلیسی‌زبان پرس تی‌وی، متعلق به دولت ایران، روز چهارشنبه، دهم آبان، به نقل از یکی از اعضای شورای عالی امنیت ملی ایران گزارش‌هایی را که پیش از این درباره گفت‌وگوی احتمالی سعید جلیلی و کاترین اشتون تا پیش از روز ششم نوامبر منتشر شده بودند، رد کرده است.

سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و سرپرست مذاکرات هسته‌ای ایران، و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ریاست هیات‌های نمایندگی ایران و گروه ۱+۵ را در مذاکرات هسته‌ای دو طرف برعهده دارند.

گروه ۱+۵ از پنج عضو دایم شورای امنیت - آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه و فرانسه - همراه با آلمان تشکیل یافته و به نمایندگی از سوی جامعه بین‌المللی، پیگیری پرونده هسته‌ای ایران را برعهده گرفته است.

دیروز به نقل از خانم اشتون گزارش شد که او احتمالا به زودی با آقای جلیلی دیدار خواهد کرد.

به گزارش رسانه‌های ایران، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه، امروز درباره این اظهارات خانم اشتون گفت: "طبیعی است تماس‌های مختلفی (بین دو طرف) برقرار باشد تا توافق درباره ادامه مذاکرات به نتیجه مطلوب برسد."

او اضافه کرد: "این که گفت‌وگو (بین خانم اشتون و آقای جلیلی) به صورت نشست یا تلفنی باشد، به جزئیات هماهنگی بین دو طرف بستگی دارد."

خانم اشتون هفته گذشته نیز پس از کلیک نشست با نمایندگان گروه ۱+۵ در نیویورک اعلام کرد که با آقای جلیلی در تماس خواهد بود تا او را در جریان مذاکرات نیویورک قرار دهد.

اختلاف‌نظر بر سر غنی‌سازی

کلیک آخرین دیدار این دو مقام ارشد مذاکره‌کننده، روز سه‌شنبه، ۲۸ شهریور (۱۸ سپتامبر) امسال در استانبول انجام شد اما جزئیات این مذاکرات انتشار نیافته است.

مرکز غنی سازی نطنز

غنی سازی اورانیوم محور اصلی اختلاف نظر بین ایران و جامعه بین‌المللی است

نمایندگان ایران و ۱+۵ آخرین بار در خرداد ماه امسال در مسکو کلیک گفت‌وگو کردند و قرار شد این مذاکرات در سطح کارشناسان فنی ادامه پیدا کند.

منتقدان فعالیت‌های هسته‌ای ایران می‌گویند که برنامه هسته‌ای این کشور با اهداف نظامی دنبال می‌شود اما ایران همواره این اتهام را رد کرده و بر غیرنظامی بودن این فعالیت‌ها تاکید داشته است.

تا کنون شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور چند قطعنامه، از ایران خواسته بخشی از فعالیت های هسته‌ای خود، به خصوص غنی سازی اورانیوم را تا کسب اطمینان جامعه جهانی از صلح آمیز بودن این فعالیت ها به حالت تعلیق درآورد و برای وادار کردن ایران به اجرای این قطعنامه‌ها، یک رشته تحریم‌های بین‌المللی را نیز علیه جمهوری اسلامی وضع کرده‌است.

ایران این قطعنامه ها را غیرقانونی دانسته و از پذیرش آنها سرباز زده است.

مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ برای حل‌وفصل اختلاف‌نظر بین دو طرف برگزار می شود در حالیکه برخی از کشورهای غربی برای وادار کردن ایران به قبول خواست شورای امنیت، تحریم های مالی و بازرگانی یکجانبه ای را علیه جمهوری اسلامی به اجرا گذاشته اند.

ایران تاکید دارد که در چارچوب پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای (ان‌پی‌تی) حق دارد برای مصارف صلح‌آمیز به غنی‌سازی اورانیوم بپردازد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.