مدافعان حقوق بشر: حقوق فعالان مسالمت‌جوی زندانی در ایران نقض می‌شود

به روز شده:  14:48 گرينويچ - چهارشنبه 31 اکتبر 2012 - 10 آبان 1391

فعالان حقوق بشر از قوه قضائیه ایران خواسته‌اند به بدرفتاری با نسرین ستوده در زندان پایان داده شود

شش سازمان فعال در زمینه حقوق بشر و شیرین عبادی، برنده ایرانی جایزه صلح نوبل، از قوه قضائیه و مسئولان زندان‌های ایران خواسته‌اند که به نقض حقوق زندانیانی که 'فعالان مسالمت‌جو' خوانده شده‌اند، پایان دهند.

در بیانیه این فعالان حقوق بشر، از نهادهای قضایی ایران خواسته شده است تا به بدرفتاری با نسرین ستوده، وکیل ایرانی، پایان داده شود.

آنها همچنین از مقامات ایران خواسته‌اند تا "احکام محکومیت فعالان مسالمت‌جو را لغو کرده و آنها را بدون قید و شرط آزاد کنند."

دیده‌بان حقوق بشر، عفو بین‌الملل، کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، گزارشگران بدون مرز، فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران به همراه شیرین عبادی این بیانیه را امضا کرده‌اند.

شیرین عبادی گفت: "هیچ‌یک از روزنامه‌نگاران، وکلای حقوق بشر و مدافعان حقوق بشر که تنها برای فعالیت مسالمت‌آمیزشان بازداشت شده‌اند، نباید در زندان باشند."

در این بیانیه نسرین ستوده، ژیلا بنی‌یعقوب، بهمن احمدی امویی، مهسا امرآبادی، مسعود باستانی، بهاره هدایت و محبوبه کرمی از جمله زندانیانی خوانده شده‌اند که در چند ماه گذشته از حقوقی همچون ملاقات منظم با بستگان و دسترسی مناسب به خدمات پزشکی مورد نیاز محروم بوده‌اند.

این سازمان‌های فعال در زمینه حقوق بشر اضافه کرده‌اند: ژیلا بنی‌یعقوب که در حال گذراندن یک سال حبس در زندان اوین است، از زمان زندانی شدن در سپتامبر امسال، نتوانسته است با بهمن احمدی امویی، همسر روزنامه‌نگارش ملاقات داشته باشد.

بنا بر این بیانیه، محبوبه کرمی در زندان به "مراقبت‌های روانشناختی برای افسردگی شدید و فلج‌کننده" نیاز دارد و بهاره هدایت با آن که برای درمان مشکلات کلیوی و مجرای گوارشی از مرخصی برخوردار شده بود، پیش از بهبودی کامل مجبور شد به زندان بازگردد.

اعتصاب غذا

گزارش شده است که نسرین ستوده، وکیل ایرانی، از زمان بازداشت در سال ۱۳۸۹ بارها در حبس انفرادی نگه داشته شده و از ملاقات منظم و صحبت با خانواده‌اش محروم بوده است.

"زور گفتن به فرزند یک زندانی و محروم کردن او از دیدار با خانواده‌اش و دسترسی به مراقبت پزشکی تنها باعث بدتر جلوه کردن ایران در چشم جهانیان می‌شود"

شیرین عبادی، برنده ایرانی جایزه صلح نوبل

در این بیانیه به نقل از رضا خندان، همسر خانم ستوده آمده است که این وکیل زندانی، پس از آن که دریافت مقامات قوه قضائیه ایران دختر ۱۲ ساله‌اش را احضار کرده‌اند تا به او تفهیم کنند که اجازه سفر به خارج از ایران را ندارد، اعتصاب غذای خود را آغاز کرد.

خانم عبادی گفت: "زور گفتن به فرزند یک زندانی و محروم کردن او از دیدار با خانواده‌اش و دسترسی به مراقبت پزشکی تنها باعث بدتر جلوه کردن ایران در چشم جهانیان می‌شود."

'تاثیر وحشت‌آور'

در بیانیه مدافعان حقوق بشر اضافه شده است که مقامات قضایی ایران به طور منظم حق برخورداری از مشاوره حقوقی را برای زندانیان سیاسی مشکل‌تر کرده‌اند.

آنها نوشته‌اند: "بسیاری از وکلای برجسته حقوق بشری با اتهاماتی که مستقیما به دفاع از موکلینشان مربوط است، در حال حاضر در زندان به سر می‌برند و این، تاثیر بسیار وحشت‌آوری بر سایر وکلای دادگستری داشته است."

جاوید هوتن کیان، عبدالفتاح سلطانی، محمدعلی دادخواه و محمد سیف‌زاده از دیگر وکلایی خوانده شده‌اند که افزون بر خانم ستوده از سوی دستگاه قضایی ایران تحت فشار بوده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.