تاکید آمریکا بر زیر نظر قرار دادن حضور ایران در سودان

به روز شده:  23:55 گرينويچ - چهارشنبه 31 اکتبر 2012 - 10 آبان 1391
ناوشکن شهید دریابان نقدی

شناورهای ایرانی پس از سه روز آب های سودان را ترک کردند

وزارت امور خارجه ایالات متحده اعلام کرد حضور دو شناور ایرانی را در سودان زیر نظر دارد ولی در جریان جزئیات این دیدار نیست.

مارک تونر، یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده از نزدیک همه فعالیت های ایران را در منطقه دنبال می کند.

آقای تونر گفت: "در حال حاضر اطلاع از جزئیات این بازدید برای ما مشکل است ... قطعا باید نگران باشیم ولی در جریان جزئیات بیشتری نیستیم."

همزمان، خبرگزاری سودان از بازگشت دو شناور نظامی ایرانی پس از سه روز پهلو گرفتن در یکی از بنادر این کشور خبر داده است.

بر این اساس، ناوگروه ایرانی که شامل یک ناو هلیکوپتربر و یک ناوشکن بود، آبهای سودان را ترک کرده است.

به گفته یک سخنگوی نظامی سودان، ماموریت این دو شناور ایرانی گشت زنی در اقیانوس هند و مقابله با دزدان دریایی است.

قرابت زمانی سفر این شناورها به سودان با حادثه انفجار در کارخانه اسلحه سازی یرموک در این کشور، سوال هایی را به همراه داشته است.

به گزارش بعضی منابع خبری علت این انفجار حمله جت های نیروی هوایی اسرائیل بوده است.

به گفته بعضی رسانه های اسرائیل، مقامات اطلاعاتی این کشور معتقدند که کارخانه یرموک توسط مهندسان و تکنیسین های ایرانی اداره می شود و به تولید موشک هایی مشغول است که در اختیار گروه های مخالف اسرائیل در منطقه، از جمله حزب الله لبنان و جنبش حماس در غزه قرار می گیرد.

این رسانه ها خبر دادند که عملیات حمله به یرموک توسط تعدادی بمب افکن اف ١٥ اسرائیلی صورت گرفت که توانستند تجهیزات راداری سودان را نیز بی اثر کنند. مقامات نظامی اسرائیل در مورد دست داشتن این کشور در حمله به کارخانه اسلحه سازی یرموک اظهارنظری نکرده اند.

به گفته آقای تونر گفت آمریکا از حادثه انفجار در سودان مطلع است ولی از علت و جزئیات آن اطلاع بیشتری ندارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.