بررسی روزنامه های صبح چهارشنبه تهران – دهم آبان

به روز شده:  02:38 گرينويچ - چهارشنبه 31 اکتبر 2012 - 10 آبان 1391

روزنامه های امروز صبح تهران در صفحات اول خود با چاپ عکس های متعددی از توفان سندی در آمریکا و دادن آماری از کشته ها و خرابی های آن، این حادثه را پراهمیت دیده اند. نقد کسانی که در فکر تجدید روابط ایران و آمریکا هستند و گلایه از مدیرانی که به جای ترمیم وضعیت زندگی مردم به نامه پراکنی و گله گذاری مشغولند از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

انتقاد از وضعیت اقتصادی، گرانی زندگی و ارز مردم و قرارگرفتن اکثریت زیر خط فقر از جمله دیگر گزارش های روزنامه های امروز است.

مراقب روابط با آمریکا و غرب باید بود

عکس هائی از نیویورک، صفحه اول تهران امروز

عکس هائی از نیویورک، صفحه اول تهران امروز

کلیک جام جم در مقاله ای نوشته رابطه ايران و آمريكا نه از سوي ايران، بلكه از سوي ايالات متحده قطع شد و تمام دولت‌هاي پس از انقلاب و روساي جمهور ـ با وجود اختلاف سلايق ـ اين رابطه را به تغيير رفتار آمريكا در مقابل ملت ايران، عذرخواهي از خيانت‌ها و ظلم‌ها، باز پس دادن حقوق مادي و آزاد كردن همه دارايي‌هاي بلوكه شده ايران و پرهيز از اقدامات خصمانه عليه كشورمان مشروط كرده‌اند.

به نظر بیژن مقدم نویسنده این مقاله: مشكل آمريكا با ملت ايران نه ربطي به دولت‌هاي پس از انقلاب دارد و نه به موضوع هسته‌اي مرتبط است. اگر از همه حقوق هسته‌اي خود دست بردارد و تجهيزات هسته‌اي را نيز بار كشتي‌ها كند و برايشان بفرستد ـ درست همانند كاري كه در ليبي رخ داد ـ بي‌ترديد باز هم، مساله آمريكا با ايران پايان نخواهد يافت و هر تصوري جز اين، برپايه تحليلي ساده‌انگارانه استوار است.

جام جم در نهایت نوشته موضوع مذاكره با آمريكا در داخل ايران «برگ برنده» هيچ جناح و جريان سياسي نمي‌تواند تلقي شود. سرنوشت كساني كه در دوره اصلاحات «مذاكره مستقيم» را فرياد كردند، مي‌تواند درس عبرتي باشد براي ديگراني كه امروز تصور مي‌كنند قادر خواهند بود احيانا از اين نمد براي خود كلاهي دست و پا كنند. چنين تصوري، زمينه‌ساز بازي در زمين كانون‌هاي تصميم‌گير آمريكاست. بي‌ترديد اين برخورد دستاوردي جز «بازي مستقيم» به جاي «مذاكره مستقيم» را در پي نخواهد داشت.

توفان سندی در صفحه اول کیهان

توفان سندی در صفحه اول کیهان

حسن بهشتی پور در سرمقاله کلیک تهران امروزبا تاکید بر این که حقوق مسلم ايران در حوزه هسته اي از سوي غرب ناديده گرفته مي شود نوشته چنان که سخنگوي دستگاه ديپلماسي هم به صراحت گفت این همان پاشنه آشيل مذاكرات است. غرب و در رأس آنها آمريكا بر اين مسئله تاكيد دارند كه ايران، غني سازي را در 20 درصد متوقف كند،‌ فردو تعطيل شود و آن مقدار اورانيوم غني شده اضافي هم به خارج از كشور منتقل شود. اين مطالبات غرب در چند دور مذاكره با ايران بوده كه به طور يكطرفه مطرح شده بي آنكه مابه ازايي براي اقدام اعتماد ساز ايران از جمله لغو بخش قابل توجهي از تحريمها را به دنبال خود داشته باشد. تحريمهايي كه در چارچوب شوراي امنيت و همچنين جداگانه عليه ايران تصويب شده است.

به نوشته این مقاله اين گره‌اي است كه مانع از تداوم تاثيرگذار مذاكرات شده است. در حالي‌كه دو طرف ايران و غرب قبل از ورود به مذاكرات،‌ بايد اصل خواسته‌هاي خود از همديگر را به صراحت اعلام كنند. غرب بايد اصل غني‌سازي اورانيوم توسط ايران را رسما مورد پذيرش قرار دهد و پس از آن مجموعه اقدامات لازم از سوي ايران صورت گيرد تا اتهاماتي كه غير مستند عليه آن وارد مي‌شود، برطرف شود. بحث برسر ميزان و سطح غني‌سازي از بحثهاي فرعي و قابل مذاكره است كه در گرو قبول حق اوليه تهران در غني‌سازي اورانيوم است.

نمایشگاه مطبوعات، دکه بی کارکرد

حسین افخمی در یادداشت یک روزنامه کلیک مغرب نمایشگاه مطبوعات را "دکه ای بدون کارکرد" خوانده و نوشته: نمایشگاه در همه جای دنیا کارکرد بازاریابی دارد چنان که نمایشگاه کتاب اما برای مطبوعات محل بازاریابی همان دکه هائی است که در خیابان ها هست نمایشگاه که ابزار و پاتوق روشنفکری یا مجمع حزبی نیست.

این استاد دانشگاه در توضیح بیشتر نوشته: می گویند نمایشگاه هدف ترویحی دارد که این هم نمی توان درست باشد. یعنی مردمی که به نمایشگاه می آیند نمی دانند روزنامه چیست آیا یک روز آمدن مردم به نمایشگاه تاثیری در روزنامه خوان شدن مردم دارد.

نویسنده مقاله مغرب پیشنهاد کرده مخارجی که برای نمایشگاه مطبوعات می شود دولت می تواند با دادن بن خرید روزنامه به نسل جوان آنان را تشویق کند و یک میلیون نفر به تعداد روزنامه خوانان اضافه کند تا به تدریخ خواندن روزنامه عادت شود. یا اگر دولت قصد ارائه خدمتی به مطبوعات دارد بخشی از این پول را صرف آموزش روزنامه نگاران کند و سطح کار حرفه ای را بالا ببرد. وگرنه در کشوری که دو روزنامه روی دکه اند یکی دویست تومان و دیگری هزار تومان قیمت دارد چطور می توان رقابت کرد. این که رقابت آزاد نیست نابرابر است و منبع دیگر درآمد روزنامه ها آگهی است که که هم دولتی و هم خصوصی اش را به روزنامه هایی می دهند که به دردشان بخورند.

ایران ثرومند است ولی مختصری از مشکلاتش

کلیک کیهان در سرمقاله خود نوشته همه شواهد موجود حكايت از آن دارند كه ايران اسلامي كشوري ثروتمند و برخوردار از امكانات و مواهب فراوان است و «ثروت» در مقياسي به مراتب فراتر از ميزان و نرم متوسط جهاني توليد مي شود ولي يكي از اصلي ترين دشواري ها كه عبور از آن دشوار نيست، «توزيع ثروت» است كه به قول حضرت آقا، عادلانه نيست.

به نظر حسین شریعتمداری: هر گاه سخن از اجراي قانون «از كجا آورده اي؟» به ميان مي آيد، جريان خزنده اي مي كوشد همه نگاه ها را متوجه مسئولان كند در حالی که مگر چند مسئول را مي توان يافت كه صاحب ثروت افسانه اي باشند؟ فاجعه آن است كه كلان سرمايه داران در حاشيه امن قرار گرفته اند. برج هاي سربه فلك كشيده متعلق به چه كساني است؟ اتومبيل هاي چند صدميليوني را كه هر روز بر تعداد آنها افزوده مي شود، چه كساني سوار مي شوند؟ مالك ويلا ها و باغ هاي اشرافي چه كساني هستند؟ كاش مسئولان محترم اطلاعاتي و امنيتي و يا هر مركز و نهاد مربوطه ديگر پیدا می کردند اين ثروت هاي افسانه اي را از كجا آورده اند؟

نماینده ولی فقیه بدون این که نشانی دهد که در سی و چند ساله گذشته چطور جمهوری اسلامی موفق به انجام وعده های خود نشده، به عنوان انتقاد نوشته به نقاط ديگر همين شهر تهران يا هر شهر بزرگ ديگري هم سرك بكشيد. از آن جانباز ويلچرسوار بپرسيد كه چه مي كند؟ و از كجا زندگي فقيرانه خود را تأمين مي كند؟ اصلا چرا راه دور برويد، سري به خانه هاي چند ده متري و فقيرانه بزنيد و از بزرگ خانواده بپرسيد در روزهاي حادثه نظير جنگ تحميلي كجا بوده است؟ بيشترين پاسخ ها به يقين، آن است كه در جبهه هاي آتش و خون از جان و مال و ناموس مردم و وجب به وجب خاك ميهن اسلامي دفاع مي كرده اند.

کلیک ابتکار در سرمقاله خود نوشته از نظر سران قوا کشور اصلاً مشکلي ندارد؛اين که دلار کمي تکان خورده و از 1200 تومان به 4000 تومان رسيده، يخچال يک ميليوني به چهار ميليون رسيده، ماشين ده ميليوني از مرز سي ميليون گذشته،کرايه تاکسي هر هفته تصاعدي بالا مي‌رود، لبنيات و پروتئين و ساير خوراکي‌ها لحظه به لحظه در قيمت ترقي مي‌کنند و در کيفيت تنزل. خانه و اجاره خانه افسار گسيخته در سراشيبي افتاده و مانعي بر سر راهش نيست و داروهاي حياتي کمياب و فلکي شده وخلاصه اوضاع هپولي هپولي شده و اخلاق و دين و مروت و انصاف از ميان مردم هم رخت بر بسته و در لانه ي عنقا وطن ساخته و خلاصه شهر... شده است، اين‌ها چندان اهميت ندارند.

سال آینده، مالیات به جای نفت، کار آروین، مغرب

سال آینده، مالیات به جای نفت، کار آروین، مغرب

به نوشته طعنه آمیز این مقاله: مهم اين است که اين عزيزان در اين بازي قهر آشتي کوتاه نيايند و کار خود را به پيش ببرند.”سر خم مي‌سلامت شکند اگر سبويي” اين است که ما،يعني مردمي که حدوداً هشتاد تا نود درصد جمعيت کشور را شکل مي‌دهند،احساس مي‌کنيم مشکل داريم. زيرا دسته اي فقير مطلق هستند.يعني هيچ چيزي ندارند وآه ندارند با ناله سودا کنند.بخشي ديگري هم در اين تلاطم ارزي بيکار شده و شغل و درآمد بخور و نميرشان را هم از دست داده اند.گروه زيادي يعني کارمندان دولت،ارزش حقوق و درآمدشان در همين اندک زمان به يک سوم تنزل کرده است.يعني يک ميليون حقوق امسال برابر با سيصد هزارتومان سال گذشته است حتي کمتر.

به نوشته ابتکار اخيراً پي برديم تنها يک شخص است که اقتصاد و زندگي ومعيشت ما را بر سر انگشت تدبير خود مي‌چرخاند و همگان را گيج و حيران اين طرف و آن طرف به دنبال نخود سياه ميدواند و آن هم کسي نيست جز جمشيد بسم الله. چه اسم با مسمايي. هم نماد ملي است با نام جمشيد خود و ياد آور تخت جمشيد و شکوه گذشته ايراني هاست و هم نماد دين ماست.زيرا بسم الله”خود گوياي همه چيز است.واقعآً شاهکار است دستي براي بلند کردن کورش و داريوش و دست ديگري به دعا براي ظهور فرج امام زمان دراز کرده اند.

فرار از عقل

محمود اسلاميان با نقد علت گریزی و فرار از عقل گرائی در کلیک دنیای اقتصادنوشته درباره ارز نوشته یکی موضوع مدیریت بر منابع ارز است و دیگری تحریم ها که مساله تحريم‌ها موضوع جديدي نيست و چندين سال است كه با يك شيب خاص اين جريان ادامه دارد. البته كاهش ارزش پول ملي به اين شكل قابل‌قبول نيست، ليكن در حالي كه سالانه شاهد تورم دورقمي بوده‌ايم، چاره‌اي جز اجراي قانون و رشد نرخ ارز متناسب با تورم نداشتيم؛ زيرا عدم‌اجراي اين امر، علاوه‌بر بروز شوك ارزي باعث كاهش توان توليد ملي نيز شد. توليدي كه هدف اصلي تحريم‌ها است.

نویسنده که از کارشناسان بخش خصوصی است توجه داده که بي‌توجهي به مديريت ارز به صورت شناور باعث شده تا هم مبالغ سنگيني از منابع ارزي كشور در 9 ماه گذشته به صورت ارز مرجع براي واردات كالاهايي اختصاص يافته كه نيازهاي استراتژيك جامعه نبودند هم با کاهش ارزش پول ملی رانت خواری توسعه پیدا کرده و هم افراط و تفريط بر فضا حکم شده است.

سرمقاله دنیای اقتصاد در نهایت به این جا رسیده به دنبال از دست دادن مبالغ سنگيني از منابع ارزي كشور، اكنون پيگير محدوديت‌هايي براي صادرات هستيم. مديران دولتی بدانند تحريم‌هاي نفتي خود هدف نيستند، هدف عدم دسترسي كشور به منابع ارزي است.نه تنها نبايد هيچ گونه محدوديتي براي صادرات اعمال كنند، بلكه بايد دنبال مشوق‌هايي براي صادرات كالاهايي بود كه کشور به آن نياز ندارد.

نشر اکاذیب

پوریا عالمی در ستون "نشر اکاذیب" روزنامه قانون از قول غلامرضا تاجگردون، نماینده مجلس، نوشته: دولت به جای بررسی و پرداختن به مقوله اقتصاد، به مقوله‌ای وارد شده است که دشمن دوست دارد.

طنز نویس این سئوال ها را مطرح کرده:

دولت وارد کدام مقوله شده است که دشمن دوست دارد؟

آیا دشمن همه مقوله‌های دولت را دوست دارد؟ یا فقط مقوله‌های اشتباهی را دوست دارد که دولت واردشان می‌شود؟

یعنی اگر دولت اشتباهی وارد مقوله‌ی اشتباهی نشود و حواسش باشد که وارد مقوله‌ی اشتباهی شده دشمن دیگر آن مقوله را دوست ندارد؟

آیا می‌توان با تاکتیک ورود آگاهانه دولت به مقوله‌ی اشتباهی دشمن را که آن مقوله را دوست دارد غافلگیر کرد؟ و بعد دشمن را در وضعیت غافلگیر در مقوله مورد نظر هو کرد؟ آیا می‌توان با هماهنگی زحمتکشان برنامه بیست و نیم این عملیات را به صورت زنده پخش کرد؟

اگر دولت وارد مقوله اقتصاد نشده، وارد کدام مقوله شده است که دشمن دوست دارد؟

اگر دولت وارد مقوله اقتصاد می‌شد تورم می‌خوابید؟ آیا الان که وارد مقوله‌ای شده که دشمن دوست دارد، دشمن دیگر متورم نمی‌شود و تورم اقتصادی دشمن می‌خوابد؟

کارتون روز

کارتون علیرضا پاکدل، اعتماد

کارتون علیرضا پاکدل، اعتماد

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.