ایهود باراک: ایران ساخت سلاح هسته‌ای را به تاخیر انداخته است

به روز شده:  01:08 گرينويچ - چهارشنبه 31 اکتبر 2012 - 10 آبان 1391
ایهود باراک

ایهود باراک، در انتخابات اسرائیل با نخست وزیر این کشور رقابت می کند

ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل در گفته هایی متفاوت با نخست وزیر این کشور، گفته که ایران "ساخت سلاح هسته ای را به تاخیر انداخته است."

این در حالی است که نخست وزیر اسرائیل بارها به جامعه جهانی گفته که ایران در حال ساخت سلاح هسته ای است. ادعایی که ایران همواره آن را رد کرده است.

آقای باراک همچنین گفته که ایران احتمال دارد "مجددا بخواهد پروژه ساخت سلاح هسته ای را پی گیری کند."

او حتی سه دلیل برای رویگردانی ایران از ساخت سلاح هسته ای عنوان کرده است؛ مانند "ترس از حمله نظامی اسرائیل و آمریکا به ایران."

دلایل دیگری که آقای باراک برشمرده، "خریدن زمان" در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست و سوم اینکه "ایران می خواهد به آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان دهد که به تعهدات خود پایبند است."

'بازی سیاسی'

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در ماه های اخیر تلاش داشته تا به جامعه جهانی به قبولاند که زمان برای "اقدام پیش دستانه" علیه ایران در حال تمام شدن است.

تحلیلگران می گویند که دلیل تفاوت آرای نخست وزیر و وزیر دفاع نزدیکی به زمان انتخابات اسرائیل است.

الکس وطن‌خواه، تحلیلگر مسائل سیاسی و امنیتی ایران و منطقه می گوید که آقای باراک دارد سعی می کند تا نه به مردم جهان که به مردم اسرائیل پیامی بفرستد.

او می گوید که "آقای باراک چون در انتخابات رقیب آقای نتانیاهوست، دارد خودش را یک کم از او جدا می کند."

بنیامین نتانیاهو

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل بارها گفته که ایران در حال ساخت سلاح اتمی است

آقای وطن خواه، مسئله ایران را "یک بازی سیاسی" در درون اسرائیل می داند.

به گفته او، بنیامین نتانیاهو قصد دارد نظر و رای گروه های راست گرای اسرائیل را برای انتخابات به خود جلب کند و در مقابل ایهود باراک "بیشتر دارد وسط یا چپ کار می کند."

وزیر دفاع کنونی به گفته آقای وطن خواه در صدد جلب "آن حزب ها و صداهای سیاسی است که از تندروی های آقای نتانیاهو در قبال ایران انتقاد می کنند."

ادامه مذاکرات

تا کمتر از یک هفته دیگر، انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا برگزار می شود و هر دو نامزد انتخابات بارها درباره ایران و نحوه برخورد با ایران به سوال های متفاوتی جواب داده اند.

الکس وطن‌خواه از موضع‌گیری‌های هر دو نامزد، باراک اوباما و میت رامنی، نتیجه گرفته که هر دوی آنها تمایل دارند تا یک دور مذاکره دیگر با ایران انجام دهند.

در رویدادی دیگر و در کنفرانس خبری هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا و کاترین اشتون رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا، خانم کلینتون بر لزوم مذاکره با ایران تاکید کرد و گفت که راه مذاکره نمی تواند تا ابد برای ایران باز بماند.

او در عین حال گفت که باید تحریم ها علیه ایران همچنان ادامه داشته باشد.

خانم اشتون هم در این کنفرانس خبری از مذاکره ای دیگر با سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد ایرانی خبر داد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.