مرور روزنامه‌های صبح تهران: پنجشنبه ۱۱ آبان

به روز شده:  03:20 گرينويچ - پنج شنبه 01 نوامبر 2012 - 11 آبان 1391

هشدارهای دیروز آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران به قوای سه گانه این کشور عنوان اصلی صفحه اول روزنامه‌های تهران را در پنجشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۱ به خود اختصاص داده است. در این میان برخی از روزنامه‌ها نیز با توجه به تعطیلی شنبه به مناسبت عید غدیر خم منتشر نشده‌اند.

خط دشمن و خطای خیانت

حسام‌الدین برومند، در سرمقاله کلیک روزنامه کیهان نوشته است که در محور القاء تاثیر تحریم‌ها علیه ایران متاسفانه جریانی در داخلی سعی می‌کند که سهم تحریم‌ها را پررنگ‌تر از دیگر عوامل مشکلات اقتصادی و گرانی‌ها نشان دهد.

نویسنده هفته گذشته در سرمقاله کیهان وعده کرده بود تا در مورد جریان داخلی نابخشودنی که فضا را به سمت تنش‌ سوق می‌دهد، بیشتر بنویسد، اما با اشاره به اظهارات دیروز رهبر جمهوری اسلامی ایران نوشته است که ایستادگی توام با تدبیر در برابر ترفندها و دسیسه‌های دشمن در گرو اتحاد و وحدت مسئولان نظام است.
چرا که به نوشته کیهان، فضای ذهنی دشمن به این سمت و سو است که در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده ایران، کاندیداهایی به نظام تحمیل شوند که خط سازش را پی بگیرند.

و البته به باور یادداشت نویس کیهان، "آقا" (آیت‌الله خامنه‌ای)، مثل همیشه دست دشمن را خواند و بازی دشمن برای انتخابات ۱۳۹۲ را سوزاند.

غائبین در حسرت تکلیف، حاضرین در وحشت اتفاقات

محمدعلی وکیلی، در سرمقاله روزنامه کلیک ابتکار نوشته است که حدود هفت ماه به انتخابات ریاست جمهوری یازدهم باقی است اما هنوز فضا بر ابهام و گروه‌ها به دلیل سرگیجه، گرفتار بی‌عملی سیاسی هستند.

به نوشته ابتکار جناح اصلاح‌ طلب هنوز به جمع‌بندی روشنی در مورد نامزد انتخاباتی نرسیده و فعلا غایب بزرگ صحنه به حساب می‌آید. اما اصولگرایان با چهره‌های متعددی از قبیل محمدباقر قالیباف، محسن رضایی، علی لاریجانی، علی اکبر ولایتی، غلامعلی حداد عادل و سعید جلیلی، جناح حاضر در صحنه محسوب می‌شود.

به نوشته آقای وکیلی، حاضرین به دلیل احتمال وقوع اتفاقات دور از دسترس بیمناک لحظه‌ها هستند و اعتماد به نفس لازم جهت صرف تمام انرژی خود را ندارند و غائبین هم مترصد فرصت‌ها برای به فعلیت رساندن گمانه نامزدی خود هستند.

البته نویسنده سرمقاله ابتکار جریان وابسته به آقای احمدی نژاد هم سرنوشتی همچون اصلاح طلبان پیدا کرده و آنها نیز چشم به تحولات و لحظه آخر دارند.

در پایان این سرمقاله نتیجه گرفته شده که نباید اتفاقات روی صحنه را جدی گرفت و همچنان باید به رخدادهای پشت صحنه بیشتر توجه داشت.

آینه چون نقش تو بنمود راست

بهروز بهزادی، در سرمقاله روزنامه کلیک اعتماد نوشته است، بازهم در باره مطبوعات می‌نویسم که نمایشگاهش این روزها دایر است. در واقع عملکرد شفاف رسانه‌ها تاثیرپذیری از جامعه و تاثیرگذاری بر جامعه است. یعنی اینکه مثل آینه عمل می‌کنند، هر چه را می‌بینند می‌گیرند و باز می‌تابانند.

بعد سرمقاله اعتماد با استناد به این مصرع از نظامی که می‌گوید، آینه چون نقش تو بنمود راست/خود شکن آینه شکستن خطاست، روی سخن خود را متوجه کسانی کرده که در باره مطبوعات تصمیم‌ می‌گیرند و مراجع متعددی در این کشورند.

آقای بهزادی از این مراجع تقاضا کرده است که اگر در نقش مطبوعات دقیق شوند و فرآیند تاثیرپذیری و تاثیرگذاری را نیز در همان حین در حافظه خود مرور کنند، متوجه خواهند شد که نه تنها در برابر برخی انتقادهای مطبوعات نگران نمی‌شوند، بلکه آنها را تشویق به انتقاد می‌کنند تا از این تاثیرگذاری خوشه‌چینی مثبت شود.

ممنوعیت‌های صادراتی و چند نکته

ابراهیم نکو، نماینده مجلس ایران در ستون دیدگاه روزنامه کلیک تهران امروز نوشته است که تصمیم دولت برای اعلام ممنوعیت صادراتی ۵۲ قلم کالا و متعاقب آن اعتراض بخش خصوصی به این تصمیم، منجر به این سوال شده است که راه درست برای حفاظت از منابع کالاهای استراتژیک کشور چیست، به گونه‌ای که مقوله تولید و صادرات هم آسیب نبیند؟

به نوشته این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ایران، دولت می‌گوید که برای جلوگیری از کاهش ذخیره برخی کالاهای استراتژیک چاره‌ای جز برخی ممنوعیت‌های صادراتی نیست و این در حالی است که صادرکنندگان و تولیدکنندگان برخی از این کالاها هم می‌گویند که چنین تصمیمی فعالیت آنان را تحت تاثیر قرار خواهد داد و از آن مهمتر به کاهش درآمد ارزی کشور منجر خواهد شد.

به اعتقاد آقای نکو با ممنوعیت صادرات کالا امکان دارد به کاهش تولید برخی از کالاها بینجامد، بازار داخلی نامتعادلتر و شرایط از اکنون هم پیچیده تر شود.

دلایل اهمیت روزافزون گزارش کسب و کار

فربد قادری در مقاله روزنامه کلیک دنیای اقتصاد، نوشته است که کمتر از یک هفته از انتشار گزارش بانک جهانی در مورد ارزیابی کمی کیفیت قوانین و چگونگی اجرای آنها در ۱۸۵ کشور نگذشته است که بازتاب‌های متفاوتی نسبت به آن در فضای رسانه‌ای کشور مشاهده می‌شود.

البته در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد به جایگاه ایران در این گزارش اشاره نشده اما آن چنان که شرکت مشاوره رتبه‌بندی اعتباری ایران نوشته در سال ۲۰۱۱ ایران در مرتبه ۱۲۹ قرار دارد.

به نوشته آقای قادری، اهمیت این گزارش در سطح بین‌المللی تنها به دلیل انتشار آن توسط بانک جهانی نیست، از آن جهت هم که کشورها را با یکدیگر مقایسه می‌کند، لزوما مهم به نظر نمی‌رسد. این گزارش از آن جهت جایگاه خود را هر ساله نزد سیاست‌گذاران و تصمیم‌سازان تثبیت می‌کند که ضمن رفع محدودیت‌ها، جریان خلاقی در سطح داخلی خود ایجاد کرده است.

سرمقاله دنیای اقتصادی در پایان نتیجه گرفته است که این جریان از یک سو به اصول اولیه آفرینندگان خود پایبند است و از سوی دیگر با ابداع روش‌ها و ابزارهای جدید، ضرورت وجود خود را به همه ثابت می‌کند.

بی تدبیری چیست؟

حسین ثابتی عبدلیان در سرمقاله روزنامه کلیک مردم سالاری نوشته است که شاید این روزها در اوج بحران اقتصادی ایران، بیش از هر زمان دیگری با واژه‌ای به نام بی‌تدبیری برخورد کرده باشیم. واژه‌ای که تا چندی پیش نسبت دادن آن به مجموعه مدیریت دولت تابوئی به شمار می‌آمد.

به نوشته مردم سالاری اکنون اما در توجیه وضعیت ناخوشایند کنونی اقتصاد کشور حتی از تریبون‌های نماز جمعه نیز آشکارا این واژه بی تدبیری حواله دولت می‌شود.

سرمقاله نویس مردم سالاری این بی تدبیری‌ها را در شش بند تقسیم کرده است که عبارتند از تغییرات و تعویضات ناگهانی در دولت، حذف سازمان برنامه و بودجه، حذف شتابزده یارانه‌ها، عدم پشتیبانی از بخش صنعت و کشاورزی، واردات بی‌رویه و در نهایت عدم مدیریت کارشناسی شده بر شیوه اختصاص ارز دولتی به کالاهای اساسی و نیازهای بنیادین مردم.

در نهایت سرمقاله مردم سالاری پرسیده است که آیا بازهم می‌توان کارنامه مدیریتی دولت کنونی را بنابر ادعای خودش در این سال‌ها بی‌عیب و نقص و عین تدبیر پنداشت؟

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.