'هیچ کس پاسخگوی خانواده زنان زندانی اعتصاب کننده نیست'

به روز شده:  12:59 گرينويچ - پنج شنبه 01 نوامبر 2012 - 11 آبان 1391
بازداشتگاه اوین

زنان اعتصاب کننده خواستار "عذرخواهی" مقامات زندان اوین شدند

درپی تفتیش و بازرسی بند زنان زندان اوین توسط نیروهای امنیتی، نه نفر از زنان این بند در اعتراض به این تفتیش که آن را "توهین‌آمیز" خوانده‌اند، دست به اعتصاب غذا جمعی زده‌اند.

خانواده‌های این زندانیان با ابراز نگرانی از وضعیت این افراد می‌گویند با توجه به تعطیلی سه روزه در ایران و تعطیلی دادستانی و دادسرای اوین(شهید مقدس) هیچ‌کس پاسخگوی "خانواده‌های نگران" نیست.

براساس گزارش وب سایت کلمه نزدیک به میرحسن موسوی، بهاره هدایت، ژیلا بنی یعقوب، مهسا امرآبادی ،شیوا نظرآهاری و نسیم سلطان بیگی از جمله زندانیانی هستند که دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده‌اند. این زندانیان خواستار "عذرخواهی" مقامات زندان بابت این بازرسی شده‌اند.

یکی از اعضای خانواده اعتصاب کنندگان با اشاره به بی‌خبری از وضعیت این افراد به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "اگر اتفاقی در زندان بیفتد تا ملاقات بعدی ما نمی‌توانیم هیچ اطلاعی از وضعیت زندانی بگیریم."

روز گذشته، دهم آبان اعلام شد که بعد از بازرسی نیروهای امنیتی از بند زنان زندان اوین، تعدادی از زنان بازداشتی در این بند، نسبت به عملکرد ماموران زندان اعتراض کرده و دست به اعتصاب غذا زده اند.

یکی از اعضای خانواده اعتصاب کنندگان گفت که "دیروز هم من خبر را در وبسایتی در اینترنت خواندم اما هیچ کس جوابگو نیست."

او همچنین افزود: "مشخص نیست چه اتفاقی افتاده که خیلی از این زندانیان که مخالف اعتصاب غذا هستند، برای اینکه صدایشان شنیده شود، دست به اعتصاب غذا زده‌اند. متاسفانه دادستانی نیز تعطیل است، جلوی زندان هم که مراجعه می‌کنیم، تنها نگهبان دم در را می‌بینیم که او هم هیچ چیزی نمی‌داند."

در ادامه اعتصاب ۹ زندانی سیاسی بند زنان زندان اوین گزار شده است که۳۳ نفر از زندانیان این بند با انتشار نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه خواستار "عذرخواهی مقامات مسئول و تعهد درباره عدم تکرار این چنین رفتارهایی شدند."

در بخشی از این نامه آمده است: "چیزی که قابل گذشت نیست رفتار وحشیانه بعضی از ماموران در بازرسی بدنی است، که دور از شان و مصداق بارز تعرض و هتک حرمت به شمار می‌آید و قلم از بیان صریح آن شرم دارد."

مقامات ایرانی بارها نامناسب بودن شرایط رفاهی و وضعیت زندانیان در زندان‌ها را رد کرده اند.

در همین خصوص صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه روز گذشته گفته است: "زندان‌های جمهوری اسلامی ایران از زندان‌های بسیاری کشورهای دیگر حتی کشورهای مدعی رعایت حقوق بشر به مراتب بهتر است."

هم‌اکنون نسرین ستوده، وکیل و از فعالان حقوق بشری ایران در اعتراض به شرایط حبس خود در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

مهدی خزعلی نیز که به تازگی بازداشت شده پیش از بازداشتش در آخرین یادداشتی که در وبسایت شخصی خود منتشر کرده بود، نوشته که در صورت بازداشت به اعتصاب غذا دست خواهد زد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.