لاریجانی: اگر وزیری تعلل کند، سوال و استیضاح می‌شود

به روز شده:  17:31 گرينويچ - جمعه 02 نوامبر 2012 - 12 آبان 1391

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران گفت که گران کردن آب و برق در شرایط کنونی در حد تحمل مردم نیست

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران گفته است که سوال و استیضاح راهکارهایی است که اگر به خوبی از آنها استفاده شود باعث اقتدار ملی می‌شود و اگر مجلس نیاز ببیند باید از این اختیاراتش استفاده کند.

به گزارش ایسنا آقای لاریجانی با اشاره به اینکه دولت در کارهای تولیدی نمی‌تواند موفق باشد، تاکید کرد که توده‌های مردم را باید وارد اقتصاد کرد و مجلس هم از هر طرح و لایحه‌ای در این زمینه حمایت خواهد کرد و گفت "اگر وزیر یا مسئولی هم بخواهد تعلل کند مجلس از او سوال خواهد کرد و ممکن است او را استیضاح کند."

بر اساس این گزارش، رئیس مجلس ایران در سخنرانی‌اش در روز جمعه ١٢ آبان ماه (دوم نوامبر) در فریدونشهر استان اصفهان حرف‌های اخیر رهبر ایران درباره خودداری از علنی کردن اختلاف‌ها را یک "حقیقت مسلم" خواند و همه را به پیروی از رهبری دعوت کرد و گفت: "امروز انرژی‌ها نباید صرف سایش شود."

آیت الله خامنه‌ای هفته گذشته در واکنش به نامه نگاری تند میان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور و صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، علنی کردن اختلاف ها میان مسوولان نظام را "خیانت" دانسته بود.

او گفته بود که "از امروز تا روز انتخابات، هرکسی که بخواهد اختلاف ها را به میان مردم بکشاند و از احساسات آنها در جهت اختلافات استفاده کند،‌ قطعاً به کشور خیانت کرده است."

بخش اصلی سخنرانی رئیس مجلس مساله واردات بود و گفت که ایران تا کنون از واردات ضرر زیادی دیده است و به همین دلیل حالا که "دشمن" شرایط اقتصادی این کشور را هدف قرار داده است باید به سمت تولید حرکت کند.

در ماه‌های اخیر بعد از شروع تحریم های اتحادیه اروپا علیه صنعت نفت و بانکداری ایران، مشکلات زیادی در فروش نفت و انتقال پول نفت به داخل ایجاد شده است.

علاوه بر این قیمت ارزهای خارجی در بازار ایران به شدت افزایش پیدا کرده و ریال بخش زیادی از ارزش خود را از دست داده است.

آقای لاریجانی با اشاره به مشکلات اقتصادی چند ماه اخیر از جمله نوسانات شدید قیمت ارز گفته است که یکی از سیاست‌های مجلس در این چند ماه جلوگیری از شتاب گرانی بوده است.

آقای لاریجانی تاخیر در اجرای فاز دوم قانون حذف یارانه‌ها را یکی از پیشنهادات مجلس برای کنترل گرانی‌ها عنوان کرد و گفت که مجلس معتقد است گران کردن آب و برق در شرایط کنونی در حد تحمل مردم نیست و باید صبر کرد که فضای اقتصادی آرام شود.

بازار کالا و رانتی به نام صادرات

به دلیل بروز مشکلات ارزی، دولت ایران اعلام کرده که ارز دولتی ( دلار۱۲۲۶تومانی) را تنها به واردات غذا و دارو اختصاص می دهد و بقیه کالاهای وارداتی باید دلارهای با قیمت دستکم دو تا سه برابر این قیمت وارد شوند.

این تقسیم بندی به افزایش بیشتر قیمت های کالاها دامن زده است و دولت صادرات بخشی از کالاها را ممنوع کرده است.

شمس‌الدین حسینی، وزیر امور اقتصاد و دارایی ایران درباره ممنوعیت صادرات ٥٠ رقم کالای اساسی گفته است که در این زمینه مسئله بازار ارز مطرح نبوده بلکه مسئله اصلی بازار کالا و رانتی است که در بخش صادرات وجود دارد.

آقای حسینی روز جمعه ١٢ آبان ماه در نوزدهمین نمایشگاه مطبوعات تهران گفت: "متاسفانه بخش‌هایی از کالاهای کشور صادراتشان نه تنها مبتنی بر مزیت‌های رقابتی نیست بلکه بر اساس دسترسی به ارز مرجع و یا مواد اولیه یارانه‌ای است و همین موضوع سبب بر هم زدن بازار کشور می‌شود."

هفته گذشته دفتر صادرات گمرک ایران با ارسال بخشنامه‌ای، فهرست ٥٢ قلم از کالاهایی که صادراتشان ممنوع است را منتشر کرد. گندم، گوشت قرمز و گوسفند زنده، انواع برنج وارداتی، تخم مرغ نطفه دار و خوراکی، کنجاله سویا از جمله این کالاهاست.

همچنین، صادرات مجدد کلیه اقلام دارویی، تجهیزات پزشکی و درمانی که با ارز دولتی وارد شده ممنوع اعلام شده و قرار شده است سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان، فهرست کالاهای تولید داخل که در ساخت آنها از مواد اولیه وارداتی با ارز مرجع استفاده شده را پس از اعلام نظر وزارت بهداشت مجددا منتشر کند.

تصمیم به قطع صادرات پنجاه قلم کالاهای صادراتی و احتمال افزودن اقلام دیگری به این فهرست در حالی اتخاذ شده است که گزارش‌های رسانه‌های خبری ایران حاکی از کمبود و افزایش شدید بهای بسیاری از این کالاها از جمله دارو و اقلام پزشکی است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.