ایران: به ۱+۵ پیشنهاد کردیم مذاکرات اتمی زنده از تلویزیون پخش شود

به روز شده:  13:53 گرينويچ - شنبه 03 نوامبر 2012 - 13 آبان 1391

نمایندگان ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک، اواخر تابستان در استانبول دیدار کردند

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است که جمهوری اسلامی به گروه ۱+۵ پیشنهاد کرده مذاکرات اتمی به طور زنده از تلویزیون برای مردم پخش شود.

آقای مهمانپرست به خبرگزاری فارس گفته است که "گفت‌‌وگوهایی که دنبال کرده‌ایم به قدری شفاف بوده و با پیشنهادات مشخص، که طرف ایرانی حتی پیشنهاد داد که تمام مذاکرات پخش زنده تلویزیونی شود."

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است: "ما چیزی برای پنهان کردن نداریم و ایده‌های خود را به صورت شفاف ارائه می‌دهیم. پیشنهادات ما می‌تواند بهانه را از کشورهای مدعی گرفته و حقوقمان را هم تأمین کند."

گروه ۱+۵ در حدود هفت سال است که سرگرم مذاکرات اتمی با ایران است. این گروه شامل اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین) به همراه آلمان است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین گفت و گوی اتمی مستقیم ایران و آمریکا را رد کرده و گفته "بحث هسته‌ای ایران چارچوب مشخصی دارد."

در روزهای اخیر بار دیگر شایعاتی درباره دیدار و گفت و گوی پنهانی ایران و آمریکا منتشر شده است.

در حالی که به تازگی علی اکبر ولایتی، مشاور امور بین الملل رهبر ایران که شایعاتی درباره دیدارش با مقام های آمریکایی وجود داشت، "مذاکره" با آمریکا را تکذیب کرده اما برخی از سایت های نزدیک به مخالفان دولت ایران به رغم این تکذیب، بازهم بر حضور پنهانی او در آمریکا اصرار دارند.

به تازگی منابعی در شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرده که تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو در آمریکا، ایران هیچ برنامه‌ای برای مذاکره با نمایندگان گروه ۱+۵ هم ندارد.

شبکه خبری انگلیسی‌زبان پرس تی‌وی، متعلق به دولت ایران، روز دهم آبان، به نقل از یکی از اعضای شورای عالی امنیت ملی ایران که نامی از او نبرده بود گزارش‌هایی درباره مذاکره احتمالی سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و مسئول پرونده اتمی جمهوری ایران با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه را رد کرده بود.

دو طرف اواخر تابستان سال گذشته در استانبول ترکیه دیدار کردند اما این ملاقات به مذاکره یا توافقی درباره آن منجر نشد.

از آن زمان تاکنون اتحادیه اروپا تحریم های اعمال شده بر ایران را شدت داده است.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران تحریم های اعمال شده را "غیرمنطقی و وحشیانه" خوانده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.