شش 'مین روب' در مریوان کشته شدند

به روز شده:  14:44 گرينويچ - 04 نوامبر 2012 - 14 آبان 1391
عملیات مین روبی

براساس آمار سمی، میلیون‌ها مین و مواد منفجره در جریان جنگ هشت ساله ایران و عراق در مناطق غربی و جنوبی ایران پراکنده شده است

در پی انفجار یک مین در هنگام عملیات مین زدایی در نزدیکی روستای پیران از توابع مریوان، شش نفر از اعضای تیم مین زدایی جان خود را از دست دادند.

تاکنون آمار رسمی از تعداد کشته‌ها و زخمی‌های خنثی کنندگان مین در ایران منتشر نشده است، اما گفته می شود که از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۹ بیش از ۲۰۰ نفر به هنگام خنثی کردن مین در این کشور جان خود را از دست داده اند و چند صد نفر دیگر نیز قطع عضو شده‌اند.

بر اساس آمار رسمی، در جنگ هشت ساله ایران و عراق "بیش از ۲۰ میلیون انواع مین و مواد منفجره در مساحتی حدود ۴۲ هزار کیلومتر مربع در اراضی پنج استان آذربایجان غربی، کردستان، ایلام، کرمانشاه و خوزستان پراکنده شد."

محمدحسین امیراحمدی، رئیس مرکز مین‌زدایی ایران پیشتر گفته بود که ایران پس از مصر، دومین کشور آلوده به مین در جهان از نظر حجم و وسعت آلودگی است و هیچ کشوری از لحاظ تنوع، وسعت و توسعه مین‌ها به اندازه ایران گرفتار نیست.

رئیس مرکز مین زدایی ایران گفته است که با "صرف هزینه های سنگین، حدود ۴۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع از اراضی آلوده به مین پاکسازی شده است و تنها ۵۰۰ کیلومتر از مناطق آلوده به مین باقی مانده که از حجم و تراکم بسیار بالایی برخوردار بوده و امیدواریم به زودی آنها نیز پاکسازی شوند."

ایران تاکنون دو تفاهمنامه با طرف عراقی خود امضاء کرده و قرار بر این بود که نقشه های مناطق آلوده در خاک ایران را در اختیار این کشور بگذارند، اما کشور عراق هنوز این نقشه ها در اختیار ایران نگذاشته است.

مقامات عراقی می گویند که این نقشه ها را در اختیار ندارند.

کار پاکسازی مناطق آلوده به مین از سال ۱۳۶۶ توسط نیروهای ارتش، سپاه و بسیج آغاز شد که این پاکسازی از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۲ برعهده وزارت کشور بود و از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۹ مرکز مین‌زدایی کشور وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح عهده‌دار آن شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.