علی مطهری: رئیس جمهور هرچه زودتر ناگفته‌های خود را بگوید

به روز شده:  18:00 گرينويچ - 04 نوامبر 2012 - 14 آبان 1391

محمود احمدی نژاد گفته است که حضور در مجلس برای پاسخگویی به سوال نمایندگان را "فرصتی برای بیان حرف های ناگفته" می داند

علی مطهری که از طراحان اصلی طرح سوال از رئیس جمهور در مجلس ایران است گفت: "ما می‌خواهیم [محمود احمدی نژاد] هرچه زود‌تر ناگفته‌های خود را بگوید تا خیال همه راحت شود."

آقای مطهری امروز یکشنبه ۱۴ آبان (۴ نوامبر) افزود که هشدار رئیس جمهور به بیان "ناگفته ها"، اقدامی برای وادار کردن مجلس به "عقب نشینی" است و تاکید کرد: "ما از هرچه احمدی‌نژاد بخواهد بگوید استقبال می‌کنیم‌."

پیشتر، حسین‌علی حاجی دلیگانی، عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس، در گزارشی از جلسه مشترک هیات رئیسه این فراکسیون با آقای احمدی نژاد گفته بود که وی اعلام کرده سوال از خود را "فرصتی برای بیان حرف های ناگفته" می داند.

طرح سوال از رئیس‌جمهور، پس از چندین هفته فراز و نشیب، سرانجام در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد و آقای احمدی نژاد یک ماه وقت دارد با حضور در جلسه علنی مجلس به آن پاسخ دهد.

احمد توکلی نماینده تهران به محمود احمدی نژاد توصیه کرده است که ضمن رعایت "شان خودش و مجلس" در هنگام پاسخگویی به سوالات نمایندگان،"حساسیت بازار ارز" را مورد توجه قرار دهد.

نمایندگان امضا کننده طرح سوال از رئیس جمهور، دولت را به بی تدبیری در کنترل بازار ارز متهم کرده اند که قیمت آن، در ماه های گذشته به میزان بی سابقه ای افزایش یافته است.

ظاهرا هشدار آقای توکلی در مورد "حساسیت بازار ارز"، به نگرانی هایی اشاره دارد که در مورد مضمون اظهارات آقای احمدی نژاد در هنگام پاسخگویی به سوال نمایندگان وجود دارد.

"احمد توکلی نماینده تهران به محمود احمدی نژاد توصیه کرد ضمن رعایت 'شان خودش و مجلس' در هنگام پاسخگویی به سوالات نمایندگان،'حساسیت بازار ارز' را مورد توجه قرار دهد"

محمود احمدی نژاد، در مصاحبه مطبوعاتی اخیر خود، به تاثیر تحریم های بین المللی بر بحران ارزی در ایران اشاره کرده بود، در حالی که بسیاری از منتقدان وی در جناح محافظه کار، تاثیر این تحریم ها بر وضعیت ارز را کمتر از نتایج سیاست های اقتصادی دولت می دانند.

تشکیک در تعداد امضاهای طرح

در پی اعلام وصول طرح سوال از رئیس جمهور در جلسه امروز صبح مجلس ایران، تعدادی از نمایندگان مخالف این طرح در مورد تعداد امضاهای موجود در پای آن ابراز تردید کردند.

علی‌اصغر زارعی، نماینده تهران، در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفته که هیات رئیس مجلس از امضای ۷۵ نماینده در پای طرح سوال از رئیس جمهور خبر داده، اما ۳ نفر از این نمایندگان کسانی بوده اند که پیشتر اعلام کرده اند که امضای خود را پس گرفته اند و در نتیجه سوال، قانونا "منتفی است".

طبق آیین نامه داخلی مجلس ایران، طرح سوال از رئیس جمهور باید به امضای حداقل یک چهارم نمایندگان مجلس یا ۷۳ نفر رسیده باشد.

در انتقادی جداگانه، روح‌الله حسینیان نماینده تهران با ذکر اینکه "تردیدهایی در به حد نصاب رسیدن امضاها در صبح امروز تا قبل از اعلام وصول وجود دارد" گفته است: "برخی از دوستان مدعی هستند بعضی امضاها پس گرفته شده و طرح سوال از رئیس جمهور از حد نصاب افتاده بود، اما در عین حال از سوی هیات رئیسه اعلام وصول شد."

علی مطهری در پاسخ به این انتقادات، گفت که هرچند روز یکشنبه "۳، ۴ نفر امضای خود راپس گرفته اند"، اما پس از آن ۶ نفر دیگر به امضا کنندگان اضافه شده اند و در نتیجه، تعداد سوال کنندگان از حدنصاب قانونی کمتر نشده است.

"به گفته علیرضا زاکانی نماینده تهران، اگر هیات رئیسه مجلس می‌خواست مانع از انجام سوال از آقای احمدی نژاد شود، می‌توانست 'مانند استیضاح وزیر ورزش که برخی را صدا کردند و توصیه کردند امضای خود را پس بگیرند'، توصیه کند تا '۴ یا ۵ امضا' از این طرح کم شود"

مطابق آیین نامه داخلی مجلس، رئیس قوه مقننه موظف است پس از خوانده شدن سوال از رئیس جمهور در صحن علنی، آن را "فورا برای رئیس جمهور ارسال کند". مطابق این آیین نامه، "پس از ارسال سوال یا سوالات برای رئیس جمهور، کاهش امضاها سبب خروج [طرح سوال] از دستور کار نمی شود".

رئیس دولت پس از دریافت سوالات، یک ماه فرصت دارد برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان در صحن علنی مجلس حضور پیدا کند.

پس از پاسخ وی به سوالات نمایندگان، در مورد آن رای گیری خواهد شد و در صورتی که دست کم دو سوم نمایندگان از جواب رئیس دولت متقاعد نشده باشند، موضوع سوال برای رسیدگی به قوه قضاییه ارسال می شود.

انتقاد از هیات رئیسه مجلس

علی‌اصغر زارعی در انتقادی جداگانه به اعلام وصول طرح سوال از رئیس جمهور، هیات رئیسه مجلس را به در پیش گرفتن "رفتاری کاملا جانبدارانه" در این ارتباط متهم کرده است.

علیرضا زاکانی دیگر نماینده تهران نیز، با یادآوری منتفی شدن طرح استیضاح وزیر ورزش بر اثر دخالت هیات رئیسه، اظهار داشته: "اگر اراده هیات رئیسه مجلس معطوف به رفع مشکل بود پس گرفتن امضا سخت نبود."

"هر زمان رهبری انقلاب دستوری داشته باشند خود ما به نمایندگان منتقل می کنیم ولی در این مدت ندیدم ایشان دستوری داده باشند. در این زمینه [سوال از رئیس جمهور] هم هیچ نظری را به ما ندادند"

علی لاریجانی رئیس مجلس نهم

وی تاکید کرده که اگر هیات رئیسه مجلس می خواست مانع از انجام سوال از آقای احمدی نژاد شود، می توانست "مانند استیضاح وزیر ورزش که برخی را صدا کردند و توصیه کردند امضای خود را پس بگیرند" توصیه کند تا "۴ یا ۵ امضا از این طرح کم شود".

در واکنشی دیگر، روح‌الله عباسپور، نماینده بوئین زهرا گفته است که یکشنبه صبح محمدحسن ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس، به نمایندگان معترض به سوال از رئیس جمهور گفته تلاش می کند تا این سوال اعلام وصل نشود، اما مدتی بعد این اعلام وصول صورت گرفته است.

موضع آیت الله خامنه ای

مخالفان طرح سوال از رئیس جمهور، در اظهار نظرهایی جداگانه، به جریان افتادن این طرح را مخالف توصیه های آیت الله خامنه ای در مورد پرهیز از تنش میان قوای سه گانه دانسته اند.

رهبر ایران چهار روز پیش، از مسئولان کشور خواسته بود از اختلافات پرهیز کنند و افزوده بود: "از امروز تا روز انتخابات، هرکسی که بخواهد اختلاف ها را به میان مردم بکشاند و از احساسات آنها در جهت اختلافات استفاده کند،‌ قطعاً به کشور خیانت کرده است."

با این حال، علی لاریجانی رئیس مجلس، امروز با تاکید براینکه آقای خامنه ای تاکنون "هیچ دستوری" در مورد مطرح نشدن طرح سوال از رئیس جمهور به مجلس نداده‌ است گفت: "انتساب اعمال خودمان به رهبری در این زمینه‌ها کار درستی نیست و در انظار بین المللی تبعات سوء دارد."

"طبق قانون پس از پاسخ رئیس دولت به سوالات نمایندگان، در مورد آن رای گیری خواهد شد و در صورتی که دست کم دو‌سوم نمایندگان از جواب وی متقاعد نشده باشند، موضوع سوال برای رسیدگی به قوه قضاییه ارسال می شود"

وی افزود: "هر زمان رهبری انقلاب دستوری داشته باشند خود ما به نمایندگان منتقل می کنیم ولی در این مدت ندیدم ایشان دستوری داده باشند. در این زمینه هم هیچ نظری را به ما ندادند."

در آخرین جلسه علنی مجلس هشتم، علی لاریجانی گفته بود که در طول آن دوره، "بارها" نظرات رهبر جمهوری اسلامی به مجلس رسیده و شهادت داد که نمایندگان همواره با "درک نصایح" آیت الله خامنه ای به آن عمل ‌کرده اند.

آقای لاریجانی در عین حال تاکید کرده بود که که نظرات رهبر ایران، "صرفا ناصحانه بوده و نه حکمی برای نمایندگان".

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.