طرح سئوال از رئیس‌جمهور در مجلس ایران اعلام وصول شد

به روز شده:  07:44 گرينويچ - 04 نوامبر 2012 - 14 آبان 1391

رئیس‌جمهور ایران یک ماه فرصت دارد برای پاسخ به نمایندگان در صحن علنی مجلس حاضر شود

طرح سوال از رئیس‌جمهور ایران در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی اعلام وصول و متن آن از سوی هیات رئیسه مجلس قرائت شده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، نمایندگانی که این طرح را امضا کرده‌اند، از محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران خواسته‌اند تا درباره "علت تعلل دولت در تصمیم‌گیری در خصوص تنظیم بازار ارز" توضیح دهد.

این نمایندگان با اشاره به افزایش شدید قیمت ارز در شهریور ماه و نیمه اول مهرماه امسال یادآور شده‌اند: پس از خودداری یک‌ماهه بانک مرکزی از تزریق ارز به بازار، روز سه‌شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۱ دلار هنگام صبح ۲ هزار و ۲۰۰ تومان، ظهر ۲ هزار و ۵۰۰ تومان و شب ۲ هزار و ۷۰۰ تومان قیمت‌گذاری شد و در روز ۱۱ مهر ۱۳۹۱ نیز به نزدیک چهار هزار تومان رسید.

آنها اضافه کرده‌اند که این تحولات "باعث افزایش شاخص تورم توام با رکود اقتصادی شده و فعالان اقتصادی را از برنامه‌ریزی برای کار خود بازداشته است."

در متن طرح سوال نمایندگان مجلس ایران از آقای احمدی‌نژاد آمده است: در شرایطی که موجودی ارز خارجی کشور باید با رعایت دقیق اولویت‌ها تخصیص یابد، چرا کارهایی برخلاف این تدبیر صورت گرفته است؟

واردات خودروی خارجی با ارز مرجع، سخت‌گیری در تعیین قیمت تضمینی خرید گندم و در نتیجه مصرف گندم تولیدی به عنوان خوراک دام و قاچاق بخشی از آن به کشورهای همسایه و همچنین واردات گندم از سوی دولت، از دیگر مواردی است که نمایندگان مجلس ایران خواستار پاسخگویی رئیس‌جمهور در قبال آنها شده و پرسیده‌اند: "آیا این قبیل کارها با اقتصاد مقاومتی مورد نظر رهبر انقلاب سازگار است؟"

در زمان قرائت طرح سوال از رئیس‌جمهور ایران گفته شد که این طرح در ابتدا به امضای ۱۰۲ نماینده رسیده بود، ولی هم‌اکنون با امضای ۷۷ نماینده مطرح شده است.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران گفت که طرح سوال از رئیس‌جمهور پیش از قرائت در صحن علنی امروز، برای دو هفته در کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس بررسی شده است.

گزارش شده است که چون نمایندگان ارائه‌دهنده طرح سوال از رئیس‌جمهور، از پاسخ و توضیحات نمایندگان آقای احمدی‌نژاد قانع نشده‌اند، این طرح به هیات رئیسه مجلس ارائه شده است.

طبق آیین‌نامه داخلی مجلس، برای طرح سوال از رئیس‌جمهور دست‌کم امضای ۷۴ نماینده لازم است.

گزارش شده است که با اعلام وصول طرح سوال از رئیس‌جمهور، آقای احمدی‌نژاد یک ماه فرصت دارد برای پاسخ در صحن علنی مجلس حضور یابد.

آبستراکسیون

رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که با اعلام طرح سوال از رئیس‌جمهور در نشست امروز مجلس، تعدادی از نمایندگان گفتند که در اقدامی اعتراضی، به دنبال ترک جلسه هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مهدی کوچک‌زاده، از نمایندگان اصولگرای مجلس، یکی از معترضان به اعلام وصول طرح سوال از رئیس‌جمهور بود.

"در مورد طرح سوال از رئیس‌جمهور دستوری از رهبر نرسیده است"

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران

او با اشاره به اظهارات اخیر رهبر جمهوری اسلامی گفت: بنده و چهار نفر دیگر از نمایندگان، از بیانات رهبر انقلاب می‌فهمیم که تمایل ایشان به طرح سوال از رئیس‌جمهور در شرایط فعلی وجود ندارد.

او گفت: باید از ایما و اشاره فهمید که نظرات رهبری چیست.

آقای خامنه‌ای هفته گذشته با مضر خواندن اختلاف میان مسئولان کشور گفت که هر کس بخواهد تا زمان انتخابات آتی "اختلاف‌ها را به میان مردم بکشاند"، به کشور "خیانت" کرده است.

آقای کوچک‌زاده و چند نفر دیگر از نمایندگان مخالف طرح سوال از رئیس‌جمهور در جلسه امروز مجلس گفتند که در اعتراض به اعلام وصول این طرح، صحن علنی را ترک می‌کنند.

ولی گزارش شده است که علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران با بیان این که چنین کاری "براساس آیین‌نامه مجلس تخلف است"، گفت: اگر فراکسیونی به نام اصولگرایان آبستراکسیون کند، خلاف قانون عمل کرده است.

آبستراکسیون به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که گروهی از نمایندگان مجلس یا پارلمان یک کشور برای جلوگیری از تصویب یا نهایی شدن یک تصمیم و قانون در نشست رسمی نمایندگان در پیش می‌گیرند. ترک نشست علنی مجلس و در نتیجه نرسیدن تعداد نمایندگان حاضر به حد نصاب قانونی برای برگزاری نشست از جمله این اقدامات است.

آقای لاریجانی همچنین در پاسخ به نمایندگانی که طرح سوال از رئیس‌جمهور را برخلاف خواسته رهبر ایران می‌خواندند، گفت که از سوی آیت‌الله خامنه‌ای "دستوری در مورد طرح سوال از رئیس‌جمهور" نرسیده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.