بررسی روزنامه‌های صبح یکشنبه تهران – ۱۴ ابان

به روز شده:  06:42 گرينويچ - 04 نوامبر 2012 - 14 آبان 1391

روزنامه‌های امروز صبح تهران در عنوان‌های اصلی خود از لبیک سران سه قوه به دستور رهبر جمهوری اسلامی در مورد جلوگیری از علنی کردن اختلافات مسئولان کشور خبر داده و در مقالات خود یادآور شده‌اند که از این پس دیگر نامه‌های روسای قوا که مردم را نگران کرده، نوشته نخواهد شد.

گمانه‌زنی‌ها درباره انتخابات آمریکا و این که کدام یک از دو نامزد ریاست‌جمهوری آن کشور برای ایران بهتر خواهد بود، بخشی از مطالب این روزنامه‌ها را به خود اختصاص داده است که در عین حال از قول وزیر نفت تهدید کرده‌اند که در صورت ادامه تحریم نفت صادراتی ایران، وزارت نفت فروش نفت را به جهانیان متوقف خواهد کرد.

رییس‌جمهور خود را به حق می‌داند

لبیک سران قوا به درخواست رهبر، صفحه اول رسالت

روزنامه کلیک جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با تحلیل نامه اخیر رییس‌جمهور در جواب تذکر رهبر به سران قوا در مورد کاستن از حملات علنی علیه یکدیگر دو احتمال را بررسی کرده است: اول این که ضرورت وحدت و پرهیز از اختلاف به قدری بدیهی است که نیاز به هشدار و توجه دادن ندارد، به ویژه در شرایط کنونی کشور که از هر طرف مورد تهاجم است و دوم، احتمال عدم آشنائی سران قوا با ضرورت وحدت و پرهیز از کشاندن اختلافات به میان مردم تا قبل از هشدار رهبری است. هر دو این احتمالات عقلائی نیست.

سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی با این مقدمه به شکافتن نامه محمود احمدی‌نژاد به رهبری پرداخته و نوشته که نویسنده درصدد است در دعوای مورد اشاره، خود را حق به جانب جلوه دهد و موضوع اصلی نامه‌های پرسرو صدای مبادله‌شده میان خود و رئیس قوه قضائیه را، که ماده اصلی اختلافات بود، بار دیگر به عنوان حق قانونی خود تکرار و تثبیت نماید و حتی با کلمات "مطمئن هستم..." در آغاز این فراز از نامه چنین وانمود نماید که رهبر انقلاب نیز همین مدعا را تأیید می‌کنند!

به نوشته این مقاله در هشدار رهبری، سخن از نیست که حق با چه کسی است، آنچه در این هشدار مورد نکوهش و نهی است، اصل منازعه و کشاندن اختلافات به میان مردم است. اگر این نکته مورد توجه قرار نگیرد و هر کسی خود را و مدعای خود را حق بداند و حتی بعد از هشدار صریح رهبری باز هم برحق به جانب بودن خود اصرار بورزد، این نقض غرض است.

تعویق مذاکرات هسته‌ای بهتر برای ایران

علی بیگدلی در مقاله‌ای در کلیک تهران امروز درباره تعویق مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه پنج به اضافه یک نوشته که این تصمیم مناسبی است که گرفته شده چرا که در صورت برگزاری این مذاکرات، چه رسمی یا غیررسمی، مورد استفاده انتخاباتی اوباما قرار می‌گرفت. از طرف دیگر، به دلیل نامعلوم بودن نتیجه انتخابات کاخ سفید،‌ آمریکا در مذاکرات مواضع مبهمی در پیش می‌گرفت که گره‌ای از چالش‌های هسته‌ای با ایران باز نمی‌کرد.

به نوشته این استاد دانشگاه، انتخاب مجدد اوباما به دلیل روش‌های عاقلانه‌ای که پیش از این داشته، بهتر است اگر چه معمولا جمهوری‌خواهان بیشتر به مسائل داخلی معطوف هستند و دموکرات‌ها به ورای مرزها بیشتر می‌اندیشند، اما باید پذیرفت که در صورت روی کار آمدن اوباما آمریکا رویه‌های مناسب‌تری را در رابطه با ایران در پیش می‌گیرد.

مقاله تهران امروز در نهایت اشاره کرده است که طی روزهای اخیر چند پیام مهم به تهران فرستاده شده است؛ از یک طرف دولت بریتانیا گفته است که تهدیدات نظامی علیه ایران را عملی نخواهد کرد و از سوی دیگر وزیر دفاع اسرائیل هم در موضع معتدلی اعلام کرده که ایران از فعالیت برای تولید بمب هسته‌ای عقب‌نشینی کرده است و پیام‌های جسته‌وگریخته می‌دهد. این تغییر مواضع ممکن است به دلیل دیپلماسی پنهانی باشد که ایران با نمایندگان کشورهای غربی انجام داده است.

فرصت توقف فروش نفت

ارسلان فتحی‌پور در مقاله‌ای در کلیک اعتماد نوشته که مدتی است بحث تجدیدنظر ایران در قبال تامین نفت مصرف‌کنندگان جهانی از سوی وزیر نفت دولت دهم در رسانه‌های مختلف منتشر می‌شود. از آنجا که نفت ایران بخش قابل توجهی از سبد جهانی خرید نفت از سوی کشورهای مختلف را دربرمی‌گیرد، بنابراین توقف یا تجدیدنظر در فروش یا تامین نفت مشتری‌های خارجی تاثیر فراوانی در موازنه انرژی جهان ایجاد خواهد کرد. در همین رابطه پرسشی پیش می‌آید که آیا منظور وزیر نفت تجدیدنظر در تولید نفت است یا عرضه آن در بازارهای جهانی؟

به نظر این نماینده مجلس، توقف تولید نفت در کشور امکان‌پذیر نیست. صدها سال از اکتشاف و تولید این محصول مهم در ایران می‌گذرد و به واسطه همین انرژی فسیلی، اقتصاد رفته‌رفته وابسته به فروش نفت شد. در این میان صدها هزار شغل ایجاد شده و میلیاردها دلار برای ساخت پالایشگاه‌ها و صنایع استخراج و تولید هزینه شده و به همین دلیل واضح، توقف تولید نفت در کشور ما امکان‌پذیر نیست.

مقاله اعتماد در عین حال تاکید می‌کند که اگر منظور وزیر نفت از تجدیدنظر ایران در قبال تامین نفت مصرف‌کنندگان جهانی، همان نفروختن نفت برای برهم زدن موازنه انرژی در جهان باشد، قضیه به گونه دیگری تحلیل می‌شود؛ آنچه مشخص است کشورهای غربی با تحریم نفت ایران درصدد ضربه زدن به اقتصاد داخلی کشور و فشار به جمهوری اسلامی برای قبول خواسته‌های آنان هستند. مسوولان ایران نیز اعلام می‌کنند که راه دور زدن تحریم‌ها را پیدا کرده‌اند. با این حال توقف فروش نفت به آنها می‌تواند بازی را به نفع ایران تغییر دهد، به این معنا که اگر نفت صد دلاری به بشکه‌ای ۱۵۰ دلار افزایش قیمت داشته باشد، آن وقت متحدان غرب به این نتیجه می‌رسند که ادامه تحریم‌ها به زیان اقتصاد داخلی آنهاست.

مناظره تلویزیونی

کلیک ابتکار در سرمقاله خود نوشته است که حضور حسین شریعتمداری وابراهیم اصغرزاده – که در این فضا می‌توان گفت تا اندازه‌ای دو گرایش سیاسی کشور را نمایندگی می‌کردند - در یک برنامه تلویزیونی و سخنان رد وبدل شده، یک بار دیگر بخشی از جامعه را متوجه این موضوع کرد که می‌توان با یک برنامه یک ساعتی بخش زیادی از مخاطبان گریخته از رسانه ملی را برگرداند و آنها را پای تلویزیون نشاند.

این مقاله از قول مردم به طعنه نوشته است: "از دست مسئولان صداوسیما در رفت" و اضافه کرده است: برخی از مردم بهت‌زده بودند که گویی یکی از نمایندگان گروه‌های ضدنظام روبه‌روی حسین شریعتمداری نشسته است، بس که نشنیده‌اند که یکی در تلویزیون بخشی از خواسته‌های منتقدان را به زبان آرد.

گزارش روزنامه قانون از مناظره‌های تلویزیونی

به نظر ابتکار روزهای گذشته برخی از مردم که متن مناظره شریعتمداری و اصغرزاده را از طریق سایت‌های اینترنتی مطالعه و مشاهده کرده بودند، نشان داده‌اند که گام‌های بعدی صداوسیما را رصد خواهند کرد. آیا این رسانه ملی آنان را متقاعد خواهد کرد که سمت وسوی آنتن گیرنده‌های خودرا به سمت داخل بچرخانند و یا آنان را همچنان ناامید و سرخورده به دامن رسانه‌های خارج از کشور خواهد انداخت؟

بلند شدن و نشستن

کلیک ابتکار در ستون تیترهای پنهان خود نوشته است:

- فلاحیان: اصلاح‌طلبان می‌خواهند با چهره‌های حداکثری وارد انتخابات شوند [مواظب‌شون باشین]

- سخنگوی کمیسیون امنیت ملی: خاتمی شرایط حساس کشور را در نظر بگیرد [و کاندیدای انتخابات نشود]

- معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت: قیمت لبنیات تا پایان سال افزایش نمی‌یابد [ولی درپایان روز رو نمی‌دونم]

- نماینده مجلس: پای استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت ایستاده‌ایم [کلا ما پای همه استیضاح‌ها ایستادیم. منتها آدم خسته می‌شه، اینه که زود می‌شینیم]

یارانه‌ها قطع می‌شود

کلیک ابتکار در گزارشی نوشته است: در حالی که در هفته‌های گذشته و با ممنوع کردن برداشت از صندوق توسعه ملی برای پرداخت یارانه نقدی توسط نمایندگان مجلس، زمزمه‌هایی درباره احتمال توقف پرداخت یارانه‌ها به دلیل عدم توان دولت برای تامین بودجه ماهیانه یارانه نقدی و یا آزاد و تک‌نرخی شدن قیمت سوخت برای تامین یارانه‌های نقدی به گوش می‌رسید، روزهای گذشته دبیر و سخنگوی ستاد هدفمندی‌ یارانه‌ها که رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی هم هست، توقف پرداخت یارانه نقدی مرحله اول اجرای قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها را تکذیب کرد.

به نوشته این روزنامه، در ماه‌های گذشته برخی نمایندگان و منتقدان اقتصادی دولت مدعی بودند که دولت کسری تامین یارانه نقدی خانوارها را هر ماه از محل ذخیره ارزی موجود در صندوق توسعه ملی تامین می‌کند. این ادعا اما هیچ‌گاه به صراحت توسط دولتی‌ها تکذیب و یا تایید نشد. در این مدت دو زمزمه مختلف درباره سرنوشت یارانه نقدی به گوش می‌رسید.

ابتکار نوشته است که تامین یارانه‌ها از محل افزایش قیمت ارز دربازار و برداشت از صندوق توسعه ملی دو شیوه قانون‌گریزی مورد ادعای مخالفان بوده است، چنان که در دو روز گذشته وزیر اقتصاد افزایش یارانه‌های نقدی را تکذیب کرد و همزمان دبیر و سخنگوی ستاد هدفمندی‌ یارانه‌ها هم زمزمه‌های توقف پرداخت یارانه‌ها را کذب خواند. هر دو نفر، هم آقای وزیر و هم آقای دبیر، از تدوام روال کنونی پرداخت یارانه‌ها خبر دادند، اما از در دست بررسی بودن سناریوهایی برای افزایش احتمالی قیمت بنزین سخن گفتند.

کارتون علی دیواندری، اعتماد

سخنگوی بی‌سخن

کتایون مافی در یادداشتی در کلیک جام‌جم نوشته است که با پایان کار دولت نهم و شروع به کار دولت دهم، الهام همان‌طور که از پست‌های دولتی خود به‌دلیل مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام درخصوص دوشغله‌ها کناره‌گیری کرد، سخنگویی دولت را نیز ترک کرد و محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس‌جمهور و سیدشمس‌الدین حسینی، وزیر اقتصاد به عنوان سخنگویان سیاسی و اقتصادی معرفی شدند. شاید در آن زمان، انتخاب دو سخنگو این نوید را می‌داد که در آینده سیستم پاسخگویی دولت سیستماتیک، شفاف و دقیق خواهد شد.

نویسنده یادآوری کرده است که از همان ابتدا، رحیمی اطلاع‌رسانی را جایگزین پاسخگویی نمود و پس از چند جلسه محدود با خبرنگاران کم‌کم به‌دلایل مختلف از دسترس خبرنگاران خارج شد. وزیر اقتصاد نیز اگرچه گاهی به ساختمان کوثر در میدان پاستور می‌آمد و در جمع خبرنگاران قرار می‌گرفت، اما مشغله‌های فراوان وی در وزارتخانه‌اش علتی بود.

مقاله جام‌جم ضمن تائید این که دولت سخنگوی مستقل می‌خواهد، نوشته است که جایگاه سخنگو فراتر از اطلاع‌رسانی محض قرار دارد و طبیعتا سخنگوی کم‌سخن نمی‌تواند عهده‌دار چنین وظیفه‌ای باشد. سخنگویی، سخنرانی نیست که افراد فقط پای صحبت‌های سخنران بنشینند و فرصتی برای اظهارنظر یا پرسیدن سوال آنها وجود نداشته باشد.

ژل مو به جای مطبوعات

همزمان با پایان کار جشنواره مطبوعات سعید سلیمان‌پور در ستون طنز کلیک تهران امروز نوشته است: جامعه بدون مطبوعات به هیچ وجه مطبوع نیست! خدا را شکر که در جامعه امروزی ما مطبوعات جایگاه ویژه‌ای دارند، حالا گیرم دست‌اندرکاران مطبوعات نداشته باشند و همیشه هشتشان گرو نه باشد. از منظری دیگر، مطبوعات قلب تپنده جامعه هستند، اگرچه امکان دارد مثل قلب خود ما گاه تندتند بزنند و گاه به شماره بیافتند.

نویسنده سپس قطعه‌ای به طنز سروده که بخشی از آن چنین است:

خبر، تحلیل، سرگرمی،گهی رزمی، گهی بزمی

الهی من به قربان قد و بالای مطبوعات!

گمانم چونکه می‌باشد نماد سبزی و رویش

از آن رو خلق، سبزی می‌گذارد لای مطبوعات

"تو مو می‌بینی و من پیچش مو" ،یار فرهنگی!

ژل مو می‌خرند اکنون جوانان جای مطبوعات

مجیز و پاچه‌خاری گاه آنسان می‌کند غوغا

که بعضا می‌شود باز این میانه پای مطبوعات

چه تمجیدات مبسوطی به خود می‌بست و می‌بندد

جناب قوه مجریه از مجرای مطبوعات!

کارتون روز

ابوالفضل محترمی، جام‌جم

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.