تاکید مجدد وزیر بهداشت ایران: پارازیت ارتباطی با افزایش سقط جنین ندارد

به روز شده:  13:46 گرينويچ - دوشنبه 05 نوامبر 2012 - 15 آبان 1391
مرضیه وحید دستجردی

وزیر بهداشت تاکنون بارها عنوان کرده که پارازیت تاثیری بر سلامت و افزایش سقط جنین در ایران ندارد

در پی انتشار گزارش‌هایی در خصوص افزایش سقط جنین به دلیل پارازیت‌ها در ایران، مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت ایران با تکذیب این اخبار و آمار گفت: "این که برخی می‌گویند پارازیت ها منجر به افزایش سقط جنین می‌شوند صحت ندارد‌.‌"

خانم دستجردی که پیشتر نیز بر بی‌تاثیر بودن پارازیت روی سقط جنین تاکید کرده بود، امروز در گفت و گو با خبرگزاری کار ایران(ایلنا) تاکید کرد: "نه تنها من به عنوان سخنگوی وزارت بهداشت بلکه همه حوزه‌های کارشناسی معتقد هستند که پارازیت‌ها هیچ تاثیری بر سلامت مردم ندارد.‌"

وزیر بهداشت اخیرا نیز گفته بود که اگر درباره پارازیت حرف می‌زند به این دلیل است که تحقیق بر این موضوع انجام شده و نتیجه آن را اعلام می‌کند.

او اخبار مربوط به ارتباط پارازیت و سلامت را شایعاتی دانست که از "خارج کشور برنامه‌ریزی شده و برخی نادانسته در داخل بلندگوی آنها شده‌اند."

این در حالی است که در اواسط مهرماه دکتر ابوطالب صارمی، رییس مرکز تحقیقات سلولی صارم اعلام کرد که "طبق آمار مراجعان به بیمارستان فوق تخصصی صارمی، طی دو سال اخیر، آمار سقط جنین غیرعمدی ۳.۵ درصد و آمار بارداری خارج از رحم حدود ۲ درصد افزایش یافته است."

به گفته این پزشک، تشعشعات در اطراف محیط زندگی نظیر آلودگی‌های صوتی یا پارازیت‌‌ها می‌توانند روی سیستم اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک بدن و به ویژه روی لوله‌های رحمی تاثیر منفی گذاشته و سبب حرکت‌های نامنظم دودی لوله‌‌ها برای انتقال جنین به داخل رحم شود.

رسول خضری، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم پیشتر در گفت و گو با یکی از روزنامه‌ها در ایران گفت: "نه تنها پارازیت‌ها سیستم سلامت حیوانات را به مخاطره می‌اندازد، بلکه با سلامت انسان هم درگیر است" و "اینکه پارازیت‌ها بر سلامت عموم تاثیرات سوء به همراه دارد، انکارشدنی نیست و کسی نمی‌تواند آن را رد کند چراکه این موضوع با دلایل علمی همراه است."

در حالی که برخی مقامات و از جمله وزیر بهداشت بارها تاکید کرده‌اند که پارازیت‌ها ارتباطی با سقط جنین و سلامت افراد ندارد، تیر ماه امسال، معصومه ابتکار، دبیر کمیته محیط زیست شورای شهر تهران، با ابراز نگرانی از تاثیرات ارسال پارازیت امواج ماهواره، تاکید کرد که این امواج بر سلامتی انسان و سلول‌های بدن تاثیر می‌گذارند و سرمنشاء بسیاری از عوارض و بیماری‌ها هستند.

در همین حال رضا تقی‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر مضر بودن امواج عنوان کرد که پخش پارازیت ربطی به این وزارتخانه ندارد و این وزراتخانه به طور جدی پیگیر منشاء این پارازیت هاست.

برخی از متخصصان معتقدند که امواج الکترومغناطیسی که مردم آن را حس نمی‌کنند، عوارض متعددی روی آنان داشته و سردرد، بی‌حوصلگی، عصبانیت، بی‌قراری و افسردگی به همراه می‌آورند. همچنین این تشعشع‌‌ها می‌توانند، موجب "اختلال در سیستم ایمنی بدن" شود.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.