انتقال فرزند بازداشتی هاشمی رفسنجانی به بیمارستان

به روز شده:  15:57 گرينويچ - دوشنبه 05 نوامبر 2012 - 15 آبان 1391

مهدی هاشمی در بدو ورود به تهران تفهیم اتهام و یک روز پس از آن بازداشت شد

مهدی هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، که بیش از یک ماه است در زندان اوین تهران در بازداشت انفرادی به سر می برد، در پی عارضه قلبی به بیمارستان دی تهران منتقل شده است.

فاطمه هاشمی درباره آخرین وضعیت جسمی برادرش به ایلنا، خبرگزاری کار ایران گفته که آزمایش‌های مخصوص عارضه های قلبی بر روی او انجام شده و تا پایان روز، زمان آنژیوگرافی مشخص خواهد شد‌. ‌

همزمان با انتقال مهدی هاشمی به بیمارستان، اکبر هاشمی رفسنجانی صبح روز دوشنبه با حضور در بیمارستان دی و بخش جراحی از فرزندش عیادت کرده است. خبرگزاری کار ایران (ایلنا) می گوید که آقای هاشمی رفسنجانی چند ساعت پس از این عیادت دوباره به بیمارستان بازگشته و با فرزندش ملاقات کرده است.

یاسر و فاطمه هاشمی دو فرزند دیگر آقای هاشمی رفسنجانی هم گفته اند که دیدار با برادرشان"با حضور دائمی دو مامور امنیتی و قضایی" صورت گرفته و در آن به غیر از فائزه هاشمی که اکنون در زندان اوین است، همه اعضای خانواده حاضر بوده اند.

سایت کلمه از رسانه های نزدیک به مخالفان دولت ایران، پیش از این از نگرانی خانواده آقای هاشمی رفسنجانی نسبت به سلامت جسمی مهدی هاشمی خبر داده بود.

به نوشته سایت کلمه، چندی پیش از انتقال آقای هاشمی به بیمارستان، او مکالمه ای تلفنی با خانواده اش داشته که طی آن گفته فقط "حدود سه ساعت در شبانه روز می خوابد" و "در طول روز نیز احساس عدم هوشیاری می کند."

سایت کلمه افزوده این عوارض "از بابت داروهایی است که به مهدی هاشمی داده می شود".

مهدی هاشمی که حدود سه سال در بریتانیا اقامت داشت، روز دوم مهر ماه سال جاری به ایران بازگشت و در فرودگاه تفهیم اتهام شد.

او یک روز پس از آن خود را به دادسرایی در زندان اوین در تهران معرفی کرد که به اتهامات امنیتی رسیدگی می کند. آقای هاشمی از آن روز تا زمان انتقال به بیمارستان دی تهران به بازداشت بوده است.

همزمان با انتشار تصمیم مهدی هاشمی برای بازگشت به ایران، فائزه خواهر او که به اتهام "فعالیت تبلیغی علیه نظام" با حکم شش ماه زندان رو به رو بود، در خانه اش در تهران بازداشت و روانه زندان شد.

اکبر هاشمی رفسنجانی در بیمارستان دی با فرزندش دیدار کرده

برخی از هواداران آیت الله علی خامنه ای که پیش از این هم صدا با محمود احمدی نژاد اتهام فساد اقتصادی را متوجه مهدی هاشمی می کردند، پس از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، او را به برنامه ریزی تظاهرات خیابانی متهم می کنند.

منتقدان خانواده هاشمی، سیاسی بودن اتهامات وارد شده بر مهدی هاشمی را رد می کنند و در مقابل، اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را به استفاده از نفوذ سیاسی برای جلوگیری از اجرای قانون در مورد فرزند خود متهم می کنند.

آقای هاشمی رفسنجانی در واکنش به بازداشت مهدی هاشمی گفته است که "فرقی بین بچه های من و مردم نیست."

یک روز پس از ورود مهدی هاشمی به ایران و ساعاتی پیش از آنکه او خود را به دادسرای قضایی معرفی کند، ویدیویی کوتاهی از خداحافظی او و اکبر هاشمی رفسنجانی منتشر شد که طی آن آقای هاشمی رفسنجانی در حال خواندن دعایی برای فرزندش بود که ویژه مسافران است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.