اسامی امضاءکنندگان طرح سوال از رئیس‌جمهور ایران منتشر شد

به روز شده:  13:31 گرينويچ - دوشنبه 05 نوامبر 2012 - 15 آبان 1391

انتشار اسامی امضاءکنندگان طرح سوال از رئیس‌جمهور ایران

یک روز پس از اعلام وصول طرح سوال از رییس جمهوری ایران در مجلس، اسامی نمایندگان امضاکننده طرح منتشر شده، اما واکنش ها به این طرح ادامه دارد .

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

در پی مطرح شدن تردیدهایی در مورد نحوه اعلام وصول طرح سوال از محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران، هیات رئیسه مجلس ایران اسامی امضاکنندگان این طرح را منتشر کرد.

سایت‌های خبری ایران، از جمله خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فارس، خبرگزاری مهر و خانه ملت (سایت اطلاع‌رسانی مجلس شورای اسلامی) فهرست اسامی ۷۶ نفر از نمایندگان مجلس را که امضاکنندگان طرح سوال از رئیس‌جمهور معرفی شده‌اند، منتشر کرده‌اند، هرچند فهرست‌های منتشر شده، تفاوت‌هایی جزئی با هم دارند.

علیرضا منادی سفیدان، از اعضای هیات رئیسه مجلس ایران صبح امروز و با ادامه یافتن بحث‌ها بر سر طرح سوال از رئیس‌جمهور به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: "با آقای باهنر و لاریجانی به این نتیجه رسیدیم که اسامی ۷۶ نفری را که پای سوال از رئیس‌جمهور را امضا کردند، منتشر کنیم. اگرچه تعدادی از امضاکنندگان خواستار عدم انتشار اسامی‌شان شده‌اند."

او اضافه کرد: "اسامی امضاکنندگان سوال از رئیس‌جمهور به همراه سوال روز گذشته به دفتر محمود احمدی‌نژاد ارسال شده است."

اعلام وصول طرح سوال از رئیس‌جمهور در نشست دیروز مجلس ایران، واکنش گروهی از نمایندگان اصولگرا را به دنبال داشت

طرح سوال از رئیس جمهور ایران در نشست علنی دیروز (یکشنبه، ۱۴ آبان) اعلام وصول شد.

امضاکنندگان این طرح از رئیس‌جمهور خواسته‌اند که درباره عملکرد دولت در قبال تحولات بازار ارز و تاثیر آن در شاخص تورم و شرایط اقتصادی ایران توضیح دهد.

آقای منادی سفیدان گفت: "قانونا موظف هستیم متن سوال را ۴۸ ساعت پس از قرائت در صحن چاپ و منتشر کنیم، اما به دلیل تردیدهایی که برخی نمایندگان ایجاد کرده‌اند، تصمیم بر این شد که اسامی امضاکنندگان هم منتشر شود."

در زمان قرائت متن سوال از رئیس‌جمهور در نشست دیروز مجلس گفته شد که این طرح ابتدا به امضای ۱۰۲ نماینده رسیده بود، ولی در نهایت اعلام شد که با امضای ۷۷ نماینده تقدیم هیأت رئیسه شده است.

اما آقای سفیدان امروز تعداد امضاکنندگان را ۷۶ نفر اعلام کرد.

طبق آیین‌نامه داخلی مجلس ایران، طرح سوال از رئیس‌جمهور باید به امضای دست‌کم یک چهارم نمایندگان مجلس (۷۳ نفر) رسیده باشد.

استیضاح هیات رئیسه

گروهی از نمایندگان مجلس با اشاره به پس گرفته شدن امضای گروهی از نمایندگان متقاضی طرح سوال در روزهای گذشته، درباره این که آیا تعداد امضاکنندگان این طرح در زمان اعلام وصول در حد نصاب بود یا نه، ابراز تردید کرده‌اند.

براساس گزارش‌ها، معاون پارلمانی رئیس جمهور ایران دیروز گفت که ۴ نماینده در نامه‌هایی از طرح سوال انصراف داده‌اند و بر همین مبنا، تعداد امضاهای طرح سوال از رئیس‌جمهور کمتر از حد نصاب و فاقد اعتبار است.

برخی نمایندگان منتقد طرح سوال از رئیس‌جمهور به دنبال استیضاح هیات رئیسه مجلس هستند

ولی علیرضا منادی، یک عضو دیگر هیات رئیسه مجلس ایران امروز دوشنبه ۱۵ آبان در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر توضیح داد که معاون پارلمانی رئیس‌جمهور پس از اعلام وصول طرح سوال در صحن علنی، از پس گرفته شدن امضای ۴ نماینده خبر داد، اما نامه‌های انصراف این نماینده‌ها "به هیات رئیسه تحویل داده نشد."

او گفت که براساس آیین‌نامه داخلی مجلس، انصراف نمایندگان پس از اعلام وصول طرح سوال از رئیس‌جمهور امکان‌پذیر نیست.

در آیین‌نامه داخلی مجلس ایران آمده است که به دنبال اعلام وصول طرح سوال و "پس از ارسال سوال یا سوالات برای رئیس‌جمهور، کاهش امضاها سبب خروج (طرح سوال) از دستور کار نمی‌شود."

با این حال، انتقاد نمایندگان مخالف طرح سوال از رئیس‌جمهور ادامه داشته است.

حسین علی حاجی دلیگانی، از اعضای هیات رئیسه فراکسیون اصولگرایان مجلس، به خبرگزاری فارس گفته است که به دلیل آنچه عملکرد نامناسب هیات رئیسه مجلس در اعلام وصول طرح سوال از رئیس‌جمهور خواند، تعدادی از نمایندگان به دنبال تهیه طرح استیضاح هیات رئیسه هستند.

او گفت: تعدادی از نمایندگانی که روز گذشته در اعتراض به اعلام وصول طرح سوال از رئیس‌جمهور صحن مجلس را ترک کردند، به همراه برخی دیگر از نمایندگان از جمله روح‌الله عباسپور و قاسم جعفری به دنبال تهیه این طرح هستند.

مهدی کوچک‌زاده، علی‌اصغر زارعی و علیرضا زاکانی از دیگر نمایندگانی هستند که دیروز ضمن مخالفت با طرح سوال از رئیس‌جمهور، از عملکرد هیات رئیسه مجلس انتقاد کردند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.